Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

И по-нататък... с Веселин Начев

На 18 юни първата частна галерия у нас след 1944 година става на 32 години. За празника си в четвъртък от 18 часа варненската Галерия 8 отваря врати за живописната експозиция на големия Веселин Начев „...и по-нататък”.

Той е сред основателите на Галерия 8 и е един от фаворитите на галериста Борис Стателов.  Това е неговата 17-а самостоятелна изложба в това художествено пространство. 

10-те творби са със специфичен и редуциран колорит, достигащ до монохромност, наситени с много емоции и силно въздействие.

Художникът споделя, че картините са рисувани по конкретни поводи, случки от всекидневието, които е преживял или е видял с очите си. Повечето са по-скоро сурови скици на това, което виждаме – чисто емоционални, без претенция да бъдат завършени, изведени като серия или цялостна творба, просто моментна снимка на събитие или спомен, казва още той. Някои от творбите са правени за един следобед, други са работени с години, но във всичките се е стремил да запази тази автентичност на емоционалното преживяване.

Мотото на изложбата „...и по-нататък” хрумва на автора от спомен за случка, която освен хубави емоции, оставя запечатана в съзнанието му и интересна фраза, която дава храна за размисъл.

„Искаш ли да се разходим до вълнолома, а и малко по-нататък.“ Такова предложение за разходка получил от своя колежка. „Това ми направи много силно впечатление тогава, спомних си този кей и реших да го използвам като мото“, споделя художникът.

За последната изложба, за творческия си натюрел, за това, с което не може да се примири художникът Веселин Начев разказа пред Светлана Вълкова в предаването за култура на Радио Варна „Гравитация нула“.


Помните ли първата си самостоятелна изложба в Галерия 8?

Спомням си, че показах серия малки работи. Картините бяха с размер 50x60 см. Сред тях имаше нарисувани на синтетична коприна. Творбите бяха разнообразни, по това време съм се занимавал и с тази техника. Всъщност аз съм минал през много периоди от тогава. Стремя се да променям нещата, да бъде по-интересно всеки път, да е нещо по-ново. Този мой стремеж може да се забележи и в тази изложба.  Картините са на картон и носят характера и на рисунка, и на живопис. Издържани са в по-монохромна гама. Спестени са цветовете. Мисля, че в черното има някаква сила. Искаше ми се да го развия по някакъв начин. Тръгнах от една стара рисунка, която беше направена с туш върху картон и ми се стори, че нещо може да излезе от това.

Казахте, че излъчването на черния цвят в картините Ви, събрани в тази изложба, е по-силно. Спестена е голямата цветност. Това означава ли обаче, че емоцията, която изразявате, става по-силна и по-фокусирана?

Това е точното определение. Нямам нищо против ярката тоналност и цветовете, но в случая реших да опитам с по-малко изразни средства, да фокусирам емоцията в черно-белия изказ.

Конкретни случки,  ситуации, емоции… Какво е това?

Аз винаги рисувам това, което виждам, това, което преживявам. Не смея да правя някакви по-генерални заключения. Според мен, ако се тръгне от конкретен случай, по-лесно, по-стабилно се стига някак си до обобщение. Ако тръгнеш от обобщението - става клише.

Коя е най-дълго преживяната и рисувана картина от всички?

Когато подхвана някоя тема правя по няколко варианта, докато усетя точният. Една от картините ми е озаглавена „Рана“. Тя също е рисувана в други варианти и изразява лично преживяване.

Какво най-много Ви ранява?

Посредствеността и тарикатлъкът. Всеки, който има време да се замисли за тези неща, се чувства малко или много наранен.

С какво лекувате раните?

С работа.

Целия разговор на Светлана Вълкова с Веселин Начев чуйте в звуковия файл:





БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Винен експерт: Родни вина се предлагат и в Мишлен ресторанти, избирайте българското!

Българите преоткриват  позабравените сортове тамянка и димят , особено през пролетта и лятото хората си ги търсят. Навлезе и модерното пенливо вино  П ет-нат (съкращение от Pétillant-naturel (естествено пенливо), което вече се прави на много места у нас. Български производители започнаха да правят много качествени пенливи вина по оригиналната..

публикувано на 14.02.25 в 08:08

Икономист: Бойкотът във варианта, в който се предлага днес, няма да има никакъв ефект

Бойкотът на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, обявен за днес в цялата страна, няма да има никакъв ефект, ако изключим неговото медийно отразяване. Това коментира в предаването "Пост Фактум" на Радио Варна доц. д-р Михал Стоянов - ръководител на катедрата по "Икономика и управление на търговията и услугите" в Икономически..

публикувано на 13.02.25 в 18:12
Иван Кабуров

Зеленчукопроизодител: Държавата спешно да ограничи сивия сектор в покупко-продажбата на плодове и зеленчуци, да има контрол

Големият проблем не е точно това, че веригата продава на определена цена и стоката достига до нея на четвърта ръка. Проблемът е, че между земеделския производител и веригата има едно звено, което купува с кухи фирми, не плаща ДДС, не плаща данъци, не попада в контрола на държавата. С едни бусове се разкарва една продукция, ако не е рентабилно в..

публикувано на 13.02.25 в 11:48

Масово хора от по-малки градове купуват жилища във Варна с готови пари

65% от жилищата във Варна се купуват с цел инвестиция, като половината от тях се препродават по-скъпо.Такъв е и процентът на купувачите, влагащи лични средства. Това каза Явор Николов, брокер - специалист в сферата на недвижимите имоти, и преподавател в Икономически университет - Варна.  63% от купувачите на имоти във Варна заплащат в брой..

публикувано на 13.02.25 в 08:05

Клубът на варненските краеведи очаква своите нови членове

23-ма историци, археолози, културолози, етнографи, хора на перото, архитекти и изследователи на богатото регионално минало на Варна и областта се включиха в новосформирания клуб "Варненски краевед".  Краеведският клуб ще организира своята дейност на територията на Народното читалище "Варненски будители - 1926" по график, като в библиотеката на..

публикувано на 12.02.25 в 08:30

Сестрите и акушерките в готовност за протести, ако се намали обучението им с година

Медицинските сестри и акушерките са в готовност за провеждане на масови протести, ако бъде одобрена идеята обучението по тези специалности да бъде намалено от 4 на 3 години. Това каза Милка Василева, председател на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ). Обучението им сега отговаря на изискванията на европейска директива,..

публикувано на 11.02.25 в 19:00

Инвеститор съветва: Спестявайте в злато

Спестяването в злато е единственият легален начин да се избегне най-големият финансов данък - инфлацията. Това подчерта за Радио Варна инвеститорът Макс Баклаян. По думите му спестяването е психология, и не зависи от това дали имаме или нямаме средства. Дори човек, който изкарва 1 000 лева месечно, може да спестява по 50 лева всеки месец, допълни..

публикувано на 11.02.25 в 08:40