Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

По долното течение на Камчия вода има, засега (фоторепортаж)

| обновено на 09.09.20 в 14:08

Провокирани от новините за спада на нивото на р. Камчия и намалелия полезен обем на язовирите Тича, Камчия и Цонево, които и трите са захранвани от притоците на Камчия – Луда Камчия и Горна Камчия, и предупрежденията за потенциален воден режим по Черноморието, наш екип се разходи до устието и по част от течението на р. Камчия.

В най-долното ѝ течение, водата е спаднала, но я има.

В района на рибарското селище, в средата на реката, дълбочината е около 3 м. "Била е и повече", разказва Иван Стоянов - един от дългогодишните рибари и собственици на лодки, които разхождат туристи по реката, който от няколко години живее постоянно в района. За последно, високи води е имало преди година и девет месеца.
"Сега реката е ленива, заради което пясъкът и морето я подпират до устието ѝ и тя не може да се излива. Водата се застоява", пояснява Стоянов.

Само от декември 2019 г. до началото на септември 2020, рибарите 11 пъти са дълбали и копали, за да достигне водата до морето, където се влива.

Срещнахме Иван Стоянов на рибарския пристан. Металните ограничения на лодката му до лявата му ръка са точката, до която Камчия се е вдигала високо за последно преди близо две години.


Няма достатъчно вода в Камчия, бяха първите му думи. Какво още разказва може да чуете в звуковия файл.


До устието на реката, срещнахме Светлозар Пенчев от Русе, току що бе приключил спускането си с каяк по Камчия.


Много дървета в реката и затлачвания спират достъпа нагоре по течението, поясни той.

Няма туристи, а малкото, които се престрашават да се качат в рибарските корабчета и да се разходят 3-4 км. по течението на Камчия до началните точки на резервата Лонгоз, са неколцина българи и поляци.
Корабчета пътуват нарядко и само с по 3-4 души в тях.

И ако в тази най-ниска част на Камчия липсата на вода не се вижда и усеща особено, то на други места спадът е видим. Фотографът Румен Сарандев преценява колко по-ниска е реката от последният път, когато е идвал  - между 50 и 70 см.

Тези туфи, по които понастоящем успешно може да се организира бягане по пресечен терен, само преди няколко месеца бяха под около 20 см. вода. Видими са и дървените стволове, които са били залети от реката.

Така изглежда към днешна дата устието на Камчия, след последното му 11-то издълбаване на запушената от пясъка река само преди броени дни.

А някога, толкова някога, колкото може да е, тук всичко беше залято с вода. Сега на мястото на последните метри от някогашното устие властва пясък.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

В село Изгрев коронясаха царе на лозята и троскота, избраха и царица на мотиката

В суворовското  село Изгрев избраха да отбележат празника на виното със забавни винени конкурси. Производителите на изгревската божествена напитка се състезаваха в няколко категории - бяло вино, червено вино, розе и купажно вино. Жителите на селото присъстваха на водосвет в местния храм "Света Петка " и след това зарязаха лозите на Царя на..

публикувано на 14.02.25 в 18:30

Зарязване на лозята - първа от поредицата прояви за 70-годишнината на Ботаническата градина в Балчик

Ритуално честване на деня, посветен на лозарите и винарите Трифон Зарезан, е първата проява от поредицата запланувани по повод 70 години от създаването на Университетска ботаническа градина – Балчик. Днес на територията на петте декара учебен участък – лозов масив с десертни сортове бяха осветени и зарязани лозите, както и дегустирани вина. На..

публикувано на 14.02.25 в 14:52

Зов за помощ: 37-годишна жена се нуждае спешно от средства за животоспасяващо лечение

37-годишната Милена Миткова се нуждае от помощ. 350 хиляди евро са нужни за ефективно лечение в болница в Турция, където лекарите ѝ дават реални надежди за възстановяване, но сумата е непосилна за семейството ѝ.  След месеци на търсене на диагноза, на 8 януари 2025 г. в България е потвърдено, че Милена е с рак на гърдата, който вече е метастазирал в..

публикувано на 14.02.25 в 13:55
Захари Карабашлиев

Захари Карабашлиев: Изказаното слово има чудодейната способност да лекува раните ни

До 15 февруари във Варна продължава зимната "Алея на книгата". Захари Карабашлиев ще посрещне своите читатели в рамките на изложението. Писателят ще раздава автографи от 15 до 17 часа в търговския център-домакин на Алеята, а от 18 часа ще бъде представена и книгата му "Рана", спечелила Националната награда за български роман на годината "13 века..

публикувано на 14.02.25 в 11:20

Православната църква отбелязва Успението на Св. Кирил Славянобългарски

На 14 февруари Българската православна църква отбелязва Успението на Св. Кирил Славянобългарски. Свети Кирил заедно с брат си Методий създават славянската азбука и превеждат свещените книги на славянски език.  Константин Кирил Философ е роден в Солун в знатно семейство. Завършва обучението си в Магнаурската школа в Цариград. Заедно с брат си Методий..

публикувано на 14.02.25 в 09:53

14 февруари - Ден на лозаря, Свети Трифон и професионален празник на археолозите

Денят на лозаря /Трифон Зарезан/ се отбелязва се съгласно Постановление 20 на Министерския съвет от 1962 г. като празник на лозарите в деня на Св. мъченик Трифон, който тогава се отбелязва от Българската православна църква на 14 февруари. С календарната реформа на Българската православна църква през 1968 г. денят на св. мъченик Трифон започва..

публикувано на 14.02.25 в 07:00
Снимка: Facebook/Master of Art Film Festival

Филмовият фестивал "Master of Art" започва във Варна

14 филма са включени в тазгодишното издание на фестивала "Master of Art", който започва от днес във Варна. Събитието продължава до 23 февруари, а първата лента, която ще гледат киноманите в морската столица, е " My Way". "Този избор е знак, че това е нашият начин да кажем, че искаме да направим живота по-красив - чрез фестивала и чрез споделянето на..

публикувано на 13.02.25 в 18:40