Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

По долното течение на Камчия вода има, засега (фоторепортаж)

| обновено на 09.09.20 в 14:08

Провокирани от новините за спада на нивото на р. Камчия и намалелия полезен обем на язовирите Тича, Камчия и Цонево, които и трите са захранвани от притоците на Камчия – Луда Камчия и Горна Камчия, и предупрежденията за потенциален воден режим по Черноморието, наш екип се разходи до устието и по част от течението на р. Камчия.

В най-долното ѝ течение, водата е спаднала, но я има.

В района на рибарското селище, в средата на реката, дълбочината е около 3 м. "Била е и повече", разказва Иван Стоянов - един от дългогодишните рибари и собственици на лодки, които разхождат туристи по реката, който от няколко години живее постоянно в района. За последно, високи води е имало преди година и девет месеца.
"Сега реката е ленива, заради което пясъкът и морето я подпират до устието ѝ и тя не може да се излива. Водата се застоява", пояснява Стоянов.

Само от декември 2019 г. до началото на септември 2020, рибарите 11 пъти са дълбали и копали, за да достигне водата до морето, където се влива.

Срещнахме Иван Стоянов на рибарския пристан. Металните ограничения на лодката му до лявата му ръка са точката, до която Камчия се е вдигала високо за последно преди близо две години.


Няма достатъчно вода в Камчия, бяха първите му думи. Какво още разказва може да чуете в звуковия файл.


До устието на реката, срещнахме Светлозар Пенчев от Русе, току що бе приключил спускането си с каяк по Камчия.


Много дървета в реката и затлачвания спират достъпа нагоре по течението, поясни той.

Няма туристи, а малкото, които се престрашават да се качат в рибарските корабчета и да се разходят 3-4 км. по течението на Камчия до началните точки на резервата Лонгоз, са неколцина българи и поляци.
Корабчета пътуват нарядко и само с по 3-4 души в тях.

И ако в тази най-ниска част на Камчия липсата на вода не се вижда и усеща особено, то на други места спадът е видим. Фотографът Румен Сарандев преценява колко по-ниска е реката от последният път, когато е идвал  - между 50 и 70 см.

Тези туфи, по които понастоящем успешно може да се организира бягане по пресечен терен, само преди няколко месеца бяха под около 20 см. вода. Видими са и дървените стволове, които са били залети от реката.

Така изглежда към днешна дата устието на Камчия, след последното му 11-то издълбаване на запушената от пясъка река само преди броени дни.

А някога, толкова някога, колкото може да е, тук всичко беше залято с вода. Сега на мястото на последните метри от някогашното устие властва пясък.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Спасиха бедстващо куче, паднало в Шокъровия канал

Спасиха бедстващо куче, паднало в Шокъровия канал след подаден сигнал. Задействани са Службата по противопожарна безопасност и защита на населението и екипа на Приюта за безстопанствени животни в с. Каменар. На мястото, за да помогнат, са се отзовали доброволци, както и граждани, разхождали се в този момент в Морската градина, съобщават от общинската..

публикувано на 04.06.24 в 17:17

"Книги за смет“ гостува във Варна на 8 юни

Кампанията "Книги за смет" гостува във Варна на 8 юни. Тя ще се проведе от 10 до 13 часа на паркинга на хипермаркет на улица "Девня"24 . На следващия ден безплатна книга срещу килограм пластмаса ще могат да получат шуменци.  Тази година „Книги за смет“ има нова кампания - колекционерска поредица, посветена на кирилицата – „Буквите, които ни..

публикувано на 04.06.24 в 15:25

Започна записването за безплатно плуване за деца във Варна (ГРАФИК)

От днес, 4 юни, започна записването по общинска програма за безплатно начално обучение по плуване за деца от 6-8 години. Тренировките ще се проведат на плувен комплекс „Приморски“ в периода от 24 юни до 20 юли. Обучението е организирано на сесии, провежда се от квалифицирани треньори, осигурени от спортните клубове. Програмата се финансира от..

публикувано на 04.06.24 в 12:38
“Кор Кароли“ във Военноморския музей във Варна. На малката снимка: Кап. Георги Георгиев на борда на яхтата

94 години от рождението на капитан Георги Георгиев

На 4 юни отбелязваме 94 години от рождението на капитан Георги Георгиев - първият българин, обиколил света с яхта. Бъдещият легендарен капитан Георги Георгиев е син на армейски офицер от Ботевград. Службата изисква честото местене на бащата от гарнизон в гарнизон. Това е причината Георги да е роден в Кърджали. Годината е 1930-а. Едно от..

публикувано на 04.06.24 в 08:42

Лесна работа: Лято

В книгата си „География на блаженството“ Ерик Уайнър обръща внимание на факта, че всяка държава си има своя любим въпрос, към който се прибягва, когато сте на коктейл. Обикновено това е въпрос в едно изречение, а отговорът отприщва истински порой от информация за лицето, с което току-що сте се запознали. В Съединените щати този въпрос е „С..

публикувано на 03.06.24 в 15:22

Вход свободен във Военноморския музей и парк-музей "Владислав Варненчик" за Деня на бащата (ПРОГРАМА)

С вход свободен и богата програма Военноморският музей във Варна ще отбележи Деня на бащата.  На 8 юни (събота) от 10 до 18 часа ще се проведе традиционното за Националния военноисторически музей и филиалите му събитие.  Програмиране на роботи и изстрелване на хартиени ракети с тях, усвояване на техники за самозащита от таекуондо и балонено..

публикувано на 03.06.24 в 11:25

Ученичка дари макет на първото училище във Варна на Музея на Възраждането

Азра Наджетинова дари макет на първото училище във Варна на Музея на Възраждането в града.  Макетът е правен с огромна отговорност от страна на осмокласничката от гимназията по строителство и архитектура „Васил Левски“ и по идея на учителя й по история.  Азра се интересува още от малка от архитектурата и един ден мечтата й е да стане..

публикувано на 03.06.24 в 06:41