Министерство на културата проверява дали сватбари са нанесли щети на древноримските мозайки във вила Армира край Ивайловград. Ритуалът на младоженците се е провел на място, където е разрешено да се ходи, но част от гостите, включително дами на токчета, са се разхождали по мозайките. „Не съм привърженик музейните експозиции да се превръщат в зали за бракосъчетания”, коментира за Радио Варна директорът на Музея на мозайките в Девня Иван Сутев:
"Колкото и добре са реставрирани и консервирани мозайките, върху тях не трябва да се ходи, освен когато реставратори работят на терен или когато трябва да се почисти мозайката, но това става един-два пъти в годината. Мозайките са скъпо удоволствие при тяхното изработване в древността. Тяхното реставриране и консервиране е сложна и скъпа технология. Ходенето с токчета не е здравословно, за която и да е мозайка."
Музейните работници не са виновни и не трябва тежестта на обвинението да пада върху тях, коментира още Иван Сутев.
"Вила Армира" е една от четирите римски вили в света, които са запазени до днес. Открита е през 1964 г. при строежа на язовир. Наричат я "Бижуто на Източните Родопи", заради напълно запазени антични мозайки. Вила "Армира" е напълно реновирана с близо два милиона лева от Европа.
На 4 август (понеделник), датата на която през 1935 г. цар Борис III прерязва лентата на новопостроения мавзолей на полско-унгарския крал Владислав III, Парк-музей „Владислав Варненчик“ ще работи извънредно с обичайното си работно време от 10:00 до 17:30 часа и входни такси. По случай 90-ата годишнина ще бъдат проведени два безплатни музейни тематични..
Над 400 артисти от Сърбия, Унгария, Грузия, Колумбия, Чехия, Молдова и България ще участват в 33-тото издание на Международния фолклорен фестивал „Варненско лято“ 2025. Събитието ще се проведе в морската столица от 30 юли до 2 август и тази година ще премине под мотото за приятелството: „Заедно днес и завинаги“ и „Да останем приятели“, съобщават от..
Музеят за Нова история на Варна тази седмица е домакин на летен учебен курс, организиран за студенти от Нов български университет. Той е посветен на историята на града и индустриалното му наследство, като вниманието е насочено към старите фабрики на Варна, съобщиха от Регионалния исторически музей във Варна. Ръководители на инициативата са доц. д-р..
Това е първият роман на писателя, след като спечели Международната награда "Букър" през 2023 г., преведена на английски отново от Анджела Родел, се посочва в статията със заглавие "Градинарят и смъртта" на Георги Господинов - елегия за бащата". "Въпреки че е по-изчистена като форма от по-ранните заглавия, книгата продължава да си играе с..
Музикалният фестивал РАДАР отново ще се проведе във Варна, тази година - от 7 до 10 август. Основната част от концертите ще се проведат в Археологическия музей, но някои от изпълненията ще бъдат изнесени на в различни локации в града. Винаги се стремим да бъдем в крак с темите и тенденциите. Тази година тема на фестивала е музиката в..
Броени дни остават до началото на петото издание на фестивала Varna Rock Adventure. Събитието ще се проведе от 7 до 10 август в парка в квартал "Аспарухово", входът е свободен, а концертите ще продължат до 23 часа всяка вечер, съобщиха за Радио Варна организаторите Милен Пенев, Бранимир Мангъров и Невелина Няголова. Tази година сцената е..
Липсата на комуникация с Община Варна е причината Асоциация "Българска книга" да откаже участие с "Алея на книгата" тази година във Варна. Локацията на събитието е била променена от страна на Общината без съгласуване с организаторите, съобщи пред Радио Варна председателят на Управителния съвет на Асоциация "Българска книга" Петя Господинова-Йончева...