Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"На светло" на Бъдни вечер с Доротея Николова

Един от футболните мачове по време на Коледното примирие край Дойран.

В навечерието на Коледа – един от двата най-големи християнски празника, добър да е денят ви и от екипа на предаването „На светло”.

В странна и необичайна среда посрещаме празниците тази година. И особено първият от тях - Бъдни вечер, който обичайно се предполага, че събира семействата. Необичайните времена обаче раждат и необичайни истории. Понякога ги наричаме чудеса, понякога дори не успяваме да ги забележим... те обаче съществуват и понякога дори звучат като приказка.

Една такава необичайна история искам да ви разкажа в началото на днешното ни предаване, за да си напомним, че животът ни никога не е само черен или само бял, а е пълен с нюанси и детайли.

Признавам, че това е една от моите любими истории, една от историите с които аз лично израснах, защото това беше една от историите, преживени от прадядо ми, а от няколко други десетки хиляди български войници по време на боевете за Дойран – забравената и рядко разказвана история на коледните примирия.

История за хората, които "затворени" в окопите с месеци - в кал, дъжд и сняг, все пак успяват да намерят доброто и никога не спират да търсят ищах, за да живеят.

Започнала на Западния фронт през Коледата на 1914-а, през зимата на 1916-а край Дойран главни герои в това необичайно коледно примирие се оказват български и британски войници, които в продължение на месеци преди и след това организирали спортни състезания, конни надпревари, чиято охрана била обезпечавана от самолети и дори театрални и музикални представления, сред които най-често била играна оперета, наречена "Борис българина". Либретото към нея било написано от българи, които го оставили пред британските окопи с молба поданиците на Обединеното кралство край Дойран да композират музиката...

А футболните мачове на британците в коледните дни се играели в полетата току пред дулата на българските оръдия...

Защо ви разказвам това ли?

Защото в нашата неспокойна и интересна година, тази Бъдни вечер и утрешната Коледа, макар и различни и странни за нас живеещите в 21 век, вероятно ще ни накарат да си припомним, че колкото и да сме изтъкани от противоречия, хейт, крайности и дори понякога омраза на живо или в социалните мрежи, изострили се покрай пандемията, толкова по-често тази година видяхме и примери на солидарност, на помощ, на бързи реакции и чудеса от смелост и дух.

Убедена съм, че точно защото живеем в необичайна година – много вероятно първата от много следващи такива, на семейните трапези тази вечер е нужно да сложим и малко от тези примери на човечност и сила на духа. И да си припомним за чудесата отвъд рамките на християнската ни или друга душевност.

С някои от тези примери ще ви срещнем и в днешното предаване до 18 ч.

В екипа днес са още звукорежисьорът Добромир Мързов, новините с днешна дата следи Жоро Бекяров, музикалният избор е на Димитър Димитров.


За опазването на коледния дух и енергията ще чуем директора на Кукления театър  - Вера Стойкова.

Подготовката за Коледа преди повече от век във Варна е продължавала  месец, а неизменна част от нея са били коледните картички, за които разказва Ламбрин Сотиров.

Ще ви припомним и за обединяващата сила на хляба наш насъщен. Не случайно народът ни е казал, че "Пред хляба всички сме равни. Не е трудно да бъдем солидарни, споделяйки хляба си с другите, казва Надежда Савова от мрежата „Хлебни къщи”.

Старите слънчеви символи и новите християнски са навсякъде около нас, според изследователите. А тези свързани с Коледа са присъствали в ежедневието чрез дрехите. За някои от тях Мартин Николов разговаря със Славян Стоянов.

Коледният дух е навсякъде въпреки неприятните новини и трудните дни и месеци на 2020 година. Можете да го откриете и на едно необичайно място - един от автобусите по линия 12 във Варна. А причината за празничното настроение си има име - Ангел Неделчев.

Ще чуем и песен от репертоара на Детския радиохор на БНР, който през тази година навърши 60 години.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Chart

#797 ТОП 20 (14.02-21.02.2025)

публикувано на 14.02.25 в 10:55
Снимката е илюстративна

НОВИЯТ ДЕН на 14 февруари с Мариела Димитрова

В Деня на лозаря - Трифон Зарезан /нов стил/ ще говорим за любимите сортове на българите днес, за допирните точки между виното и любовта и за българския обичай в празничния ден -  зарязването на лозето за плодородие. Традицията и днес ще спазят в село Звездица до Варна. Как избират Царя на виното и за една почти неизвестна традиция от варненския..

публикувано на 14.02.25 в 06:05

НОВИЯТ ДЕН на 13 февруари с Иван Барбов

В навечерието на празника на виното и любовта и в Световния ден на радиото, сутрешният екип на Радио Варна ще се погрижи за усмивките и доброто настроение на всички влюбени в радиото, които ще посрещнат деня на любимите честоти. Ден нов, ден леко студен, но и с интересни теми, актуални новини и хубава музика подсладен. Иван Барбов,..

публикувано на 13.02.25 в 06:24
Чаша чай край зимното море

НА СВЕТЛО на 12 февруари с Валерия Василева

Интерактивна аптечна карта ще улеснява достъпа до информация за аптеки по местоположение и дейности. Тема с продължение: ботокс – истерията, резултатите от проверките на РЗИ-Варна до момента. Ученици от варненската Първа езикова гимназия са победители в тазгодишния конкурс „Млад благотворител“. Експерт по безопасност с коментар по темата..

публикувано на 12.02.25 в 13:06

"Новият ден" на 12 февруари

Българските деветокласници са най-силни по биология (но само в три области на страната), а по химия в половината области дори трудно "връзват" дори тройка. Физиката е малко по-добре от химията, но и там, както по математика средните оценки на близо 49 хил. ученици в 9-ти клас са около 3.00. Данните са от тестовете по природни науки, който Министерство..

публикувано на 12.02.25 в 06:56
Зимно море

НА СВЕТЛО на 11 февруари с Валерия Василева

Репортаж по темата за безопасния интернет, как да защитим личните си данни в социалните мрежи и да предпазим децата от пристрастяване към онлайн средата. Община Варна проверява инвестиционните намерения за Алея Първа - крайбрежната зона на морската столица. Липсват жизненоважни медикаменти за болните от епилепсия. За почитателите на..

публикувано на 11.02.25 в 13:45

На село в Генерал Колево

За пореден път посещаваме село Генерал Колево, община Вълчи дол. За пореден път изпитваме разочарование, пътувайки по пътя, осеян с дупки. Тук нищо не се променя, независимо от това кой е на власт. Хора и животни стоят в безвремие. В село Генерал Колево се срещнахме с младия кмет Хасан Хасанов и със случайни хора, които бяха до единственото..

публикувано на 11.02.25 в 09:58