Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Приключението България” на Поли и Лорен

| обновено на 07.01.21 в 06:55
3
Поли и Лорен Барг в Канада.

По някое време през 2020 г. една българка, омъжена в Канада – Павлина Барг и съпругът и Лорен Барг, решават да зарежат всичко в Калгари, където живеят и да "поприключенстват в България".

Продават къщата, половината имущество, едната кола... събират живота си в "цифром и словом" два куфара, вземат кучето и пристигат в България. С идеята, че ще останат да живеят тук една година!

Сред нещата, които изненадват Поли и Лорен в България след като известно време се борят с jetlag-a и се будят по канадско време около 3 през нощта, е произходът на храната – репички от Италия, салата Айсберг от Испания, пипер от Турция, ябълки от Северна Македония, домати от Албания, круши от Южна Африка, банани от Еквадор...“В Канада е голяма скука в това отношение – всичко е или от САЩ, или от Мексико“, уточнява Павлина.

И разбира се, всички Е-та в храната, които открива, когато влезе в магазин. В Канада лесно се намират чисти неща, а тук се чувствам в “шах и мат”, допълва още тя.

И още, голямото предизвикателство оказва се, ще бъде за съпругът ѝ, който макар и да може да чете, все още трудно разбира забързаният български говор. Клатенето на главата наобратно, намръщените лица са нещо, което той вече е виждал при предишните им посещения у нас.

Това, което ще им липсва е добре уреденият живот в Канада, но след среща – макар и в отвъдморски условия с българските институции и любимата ни балканска бюрокрация, вече са подготвени психически и за срещите с нея на българска почва.

 Решението на Поли и Лорен е изненада за семейстовото и приятелите им. То обаче е добре обосновано и следва плавния поток на живота.

„Причината е, че аз и съпругът ми се озовахме в края на един важен етап от живота си. Децата ни пораснаха, напуснаха дома. Едното работи, а другото вече е в университет. Вече не зависят толкова много от нас и финансово и в друг аспект. Ние сме сравнително млади и вече разполагаме с времето си.

Това ни накара да се замислим отсега накъде. Нито аз, нито съпругът ми имаме такива кариери, професионален живот, който да изисква изкачване на кариерни стълбици и това всъщност ни даде свобода да сложим временно край на работата.  Продадохме къщата си, половината от имуществото си, едната си кола. Решихме просто да си дадем почивка, да си дадем шанса да започнем отначало след 1 година“, казва Поли.

И двамата са водени от идеята, че трябва да забавят темпото и да се радват на по-простичките неща в живота.

Очакванията им са в България да си поемат дъх, да презаредят батериите. Да се отдадат на едно ново търсене.

Да си отговорят на въпросите какво следва оттук нататък.  

„В нас се породи желанието да опростим живота си.Защото и ние бяхме от многото хора, които гонят следващото нещо - имахме голям дом, две коли и прочее. Но просто разбрахме, че не е важно с колко разполага човек, а, че най-ценното е да имаме един друг.

По-малко притежание, означава по-малко притеснения - по-малко стрес, дава ти свобода.“

За мотивите и изненадите от живота им тук, който е планиран да бъде приключение в рамките на една година Павлина Барг може да чуете в звуковия файл.




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Винен експерт: Родни вина се предлагат и в Мишлен ресторанти, избирайте българското!

Българите преоткриват  позабравените сортове тамянка и димят , особено през пролетта и лятото хората си ги търсят. Навлезе и модерното пенливо вино  П ет-нат (съкращение от Pétillant-naturel (естествено пенливо), което вече се прави на много места у нас. Български производители започнаха да правят много качествени пенливи вина по оригиналната..

публикувано на 14.02.25 в 08:08

Икономист: Бойкотът във варианта, в който се предлага днес, няма да има никакъв ефект

Бойкотът на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, обявен за днес в цялата страна, няма да има никакъв ефект, ако изключим неговото медийно отразяване. Това коментира в предаването "Пост Фактум" на Радио Варна доц. д-р Михал Стоянов - ръководител на катедрата по "Икономика и управление на търговията и услугите" в Икономически..

публикувано на 13.02.25 в 18:12
Иван Кабуров

Зеленчукопроизодител: Държавата спешно да ограничи сивия сектор в покупко-продажбата на плодове и зеленчуци, да има контрол

Големият проблем не е точно това, че веригата продава на определена цена и стоката достига до нея на четвърта ръка. Проблемът е, че между земеделския производител и веригата има едно звено, което купува с кухи фирми, не плаща ДДС, не плаща данъци, не попада в контрола на държавата. С едни бусове се разкарва една продукция, ако не е рентабилно в..

публикувано на 13.02.25 в 11:48

Масово хора от по-малки градове купуват жилища във Варна с готови пари

65% от жилищата във Варна се купуват с цел инвестиция, като половината от тях се препродават по-скъпо.Такъв е и процентът на купувачите, влагащи лични средства. Това каза Явор Николов, брокер - специалист в сферата на недвижимите имоти, и преподавател в Икономически университет - Варна.  63% от купувачите на имоти във Варна заплащат в брой..

публикувано на 13.02.25 в 08:05

Клубът на варненските краеведи очаква своите нови членове

23-ма историци, археолози, културолози, етнографи, хора на перото, архитекти и изследователи на богатото регионално минало на Варна и областта се включиха в новосформирания клуб "Варненски краевед".  Краеведският клуб ще организира своята дейност на територията на Народното читалище "Варненски будители - 1926" по график, като в библиотеката на..

публикувано на 12.02.25 в 08:30

Сестрите и акушерките в готовност за протести, ако се намали обучението им с година

Медицинските сестри и акушерките са в готовност за провеждане на масови протести, ако бъде одобрена идеята обучението по тези специалности да бъде намалено от 4 на 3 години. Това каза Милка Василева, председател на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ). Обучението им сега отговаря на изискванията на европейска директива,..

публикувано на 11.02.25 в 19:00

Инвеститор съветва: Спестявайте в злато

Спестяването в злато е единственият легален начин да се избегне най-големият финансов данък - инфлацията. Това подчерта за Радио Варна инвеститорът Макс Баклаян. По думите му спестяването е психология, и не зависи от това дали имаме или нямаме средства. Дори човек, който изкарва 1 000 лева месечно, може да спестява по 50 лева всеки месец, допълни..

публикувано на 11.02.25 в 08:40