Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Владимир Карамазов от голямата сцена до човешки истории в снимки

| обновено на 06.03.21 в 14:14
5
Юсуф
Снимка: Владимир Карамазов

Трудно се намират точните думи за феноменалния талант, който притежава.

Инициалите В.К. всъщност са свидетелство за високо качество, и то във всичко, с което амбициозно се захване без компромис и до край в търсене на професионализма.

Високо е на сцената, високо е и в планината, където се приземява до обикновените хора като равен на тях. В Родопите намира спокойствието и гостоприемството, които не съществуват в големия град. От столичанин често се превръща в родопчанин. Пленен е от красотата на планината, но най-интересни са му хората, които среща там. Като Юсуф от село Крастава. Момчето в черно-бял кадър на снимка, отличена в конкурса на Smithsonian Magazine. Заедно с още една снимка Владимир Карамазов е сред 10-те финалисти в категориите „Хора” и „Природа”.

Ако до сега сме определяли Карамазов като голям актьор, може би през последната година трябва да гледаме на него и като на голям фотограф. Заради световното признание, което получава.

Наскоро той написа следния пост във фейсбук:

"Всяка година Smithsonian Magazine правят конкурс, отворен за целия свят, в който участието е безплатно. Това означава, че се включват страшно много хора. Преди година само си мечтаех да стигна до финалите на такъв престижен конкурс. Вече получих имейл, че съм сред 10-те финалисти в категориите „Хора” и „Природа”. За мен това е като сън. Smithsonian е конкуренция на National Geographic. В Америка е и институция с много дейности, сред които и списание за изследователски теми и проекти.
Най-хубавото е, че единият кадър е типично български с малкия Юсуф от Родопите. Това е най-хубавото за мен, защото искам да показваме на света нашата страна с хубавите ѝ неща и положителните примери. Сега светът ще види Юсуф и ще прочете кратката история за него."

Юсуф първи вижда снимката, която след известно време могат да гледат хора от най-различни държави.
Чуйте какво сподели за конкурса Владимир Карамазов пред репортера ни Ваня Славова:
Истории има навсякъде, дори в закътани селца в планината. В пазвите на разпръснатите махали сред вековните иглолистни гори. Необходимо е обаче някой да ги потърси, да ги открие, да ги чуе, види и заснеме.
На световно ниво се цени автентичността на кадъра. Естествеността на хората, застанали пред обектива. Без излишна поза, в реална обстановка, без грим, без маска. Цени се чистият детски поглед, който всъщност гледа в дълбочина от Родопите към света.
Още чуйте в прикачения звуков файл от автора на снимката:
Очакваме Карамазов на големия екран, с двата проекта, които му предстоят. Но сме убедени, че дори оставени на втори план, фотографските му умения ще покажат разкошни снимки и в близко бъдеще. Такива, които искаме с гордост да гледаме ние българите, а и да виждат хората по целия свят. Защото от Крастава до Калифорния дистанцията в интернет е само на един клик разстояние.
* Екипът на Радио Варна благодари най-искрено на Владимир Карамазов за толерантността да изчака за запис освобождаването на 4-то студио. Големите са големи, защото са склонни да се съобразяват с малки неща.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Специализациите на лекарите продължават да са дефицитни

До 16 януари е отворена за обществено обсъждане и консултации Наредбата за специализациите на медицинските специалисти. В България от години се говори за недостатъчен брой специалисти ( това са лекарите със специалност – педиатри, неонатолози, хирурзи, ортопеди и пр. и пр. ), както и за недостатъчен брой лекари. Дефицитът на лекари се..

публикувано на 10.01.25 в 09:36

Влад Уласевич (JINJER): Най-важният албум е винаги следващият

Интервю с Влад Уласевич (JINJER) JINJER отдавна надскочиха локаната сцена. С барабаниста на групата Влад Уласевич се чухме по повод предстоящия диск на украинската банда „Duél“, който ще стане факт в началото на февруари. Предварително бях уведомен да не задавам въпроси за войната. За това и темата не е засегната в интервюто. За него Влад..

публикувано на 10.01.25 в 08:20

Песни на "Акага" на всеки час в ефира на Радио Варна днес в чест на Краси Куртев

Радио Варна отдава почит на Краси Куртев от група "Акага", който си отиде на 30 декември 2024 г.  Днес, петък, 10 януари, след всяка емисия новини от 7 до 19 часа ще слушаме песни на бандата, чийто вокалист и съосновател беше той. Поклонението пред Краси Куртев ще бъде на 11 януари, събота, от 13 часа в Катедралния храм "Св. Неделя" в София...

публикувано на 10.01.25 в 06:00

Политологът Милен Желев: ГЕРБ са царе на блъфа, преговорите се размразиха

В София сякаш се разведели, изгря някакво слънце, преговорният процес за съставяне на кабинет се размрази. Беше рано да обявим преждевременно преговорите за приключили, в тези пазарлъци често се блъфира, а ГЕРБ са царе в това, коментира политологът Милен Желев в предаването на Радио Варна "Post Factum". Той си послужи с "метеорологична" метафора, за..

публикувано на 09.01.25 в 08:30
снимката е илюстративна

За минути се намира вейп с наркотично вещество във Варна

За две минути във Варна може да се намери вейп с наркотично вещество в него както от ученици, така и от възрастни. Това се случва най-често чрез познати през телефона, могат да се намерят през дилъри, а също и през много момчета и момичета, които продават на улицата. Това казаха за Радио Варна Лилия Маринова и Янита Василева от Градския..

публикувано на 08.01.25 в 07:10
Лора Георгиева

Лора Георгиева: АКФ откри палитра от роднински назначения и връзки в "Булгартрансгаз"

Втората част на разследването на Фондация „Антикорупционен фонд“ (АКФ), посветено на аферата "Чирен", разкрива политически назначения, уютни постове за роднини на висши държавни чиновници и конфликти на интереси в редиците на държавното дружество "Булгартрансгаз". Разследването беше публикувано вчера, а в идеото, озаглавено „Газ, роднина,..

публикувано на 07.01.25 в 18:35
Йоанна Драгнева

Йоанна Драгнева: С удоволствие нося името на дядо - Йонко Татаров, създател на специалността "Поп и джаз оркестър" в НМА

Имен ден празнува днес певицата Йоанна Драгнева. В предаването на Радио Варна "Новият ден" тя разказа, че носи името на своя дядо Йонко Татаров, създател на специалността "Поп и джаз оркестър" в Националната музикална академия. Самата Йоанна е завършила Средно музикално училище "Любомир Пипков" с профил „Ударни инструменти“, а след това следва в..

публикувано на 07.01.25 в 07:07