Трафикът на хора с цел трудова експолатация е престъпление, което в последните години добива все по-големи мащаби, както по света, така и у нас. Статистиката показва, че броят на жертвите в България се увеличава, а в същото време много от тези деяния остават скрити за институциите и обществото.
Сред уязвимите групи са хората с ниски доходи и живеещите в по-малките населени места, където има голяма безработица. Потенциални жертви на трафика на хора с цел трудова експлоатация са и младежите, които тепърва търсят реализация на пазара на труда. Това каза за Радио Варна Димитър Василев, секретар на Местната комисия за борба с трафика на хора.
"Хората не трябва да се доверяват на съмнителни обяви в интернет и социалните мрежи, предлагащи много високо заплащане за нискоквалифицирана работа. Трябва да внимават и ако посредникът иска предварително някаква такса. Важно е да проверят фирмата, дали има лиценз. Това става най-лесно в сайта на Агенцията по заетостта. Винаги когато се налага да подписват предварително договор, той трябва да е на разбираем език. И в никакъв случай да не позволяват личните документи да бъдат задържани с определени условия от посредник, работодател или друго лице", съветва Василев и допълни, че хората, които заминават да работят в чужбина, трябва да имат контактите на българското посолство.
"Ако имате някакви съмнения или сте станали жертва на такъв вид престъпление, сигнализирайте полицейските органи и подайте сигнал в Националната комисия за борба с трафика на хора", каза още Василев.
11 са постъпилите сигнали в комисията за трудова експолатация през миналата година. Потенциални жертви са били 26 лица. По данни на Върховната касационна прокуратура, която наблюдава по-дълъг период, сигналите са 54. Преобладават мъжете.
"Тези цифри обаче не отразяват реалната картина в страната, тъй като често този вид престъпления остават скрити , заради страх или срам от страна на жертвите", каза още секретарят на Месната комисия за борба с трафика на хора във Варна. Заедно с общинската дирекция „Превенции”, те организират за 13-та поредна година кампанията „Накъде пътуваш”, която ще продължи до края на май.
Подробности чуйте в репортажа на Иван Барбов:
Какво да направим, ако намерим птица с пръстен? Какво да направим, ако намерим птица с пръстен? На този въпрос отговаря орнитологът Михаил Илиев от Българското дружество за защита на птиците. А поводът да му зададем този въпрос е намереният във вилна зона между Балчик и Албена папагал Жако, чиито собственици се издирват и очевидно..
Идея и бизнес план за поставянето на вендинг машини в някои от варненските училища бяха представени по време на първата за годината приемна на кмета Благомир Коцев. Проектът е ориентиран към продажбата на здравословни хранителни продукти, които да се наложат в дневното меню на учениците и така да заместят консумацията на вредни храни. Младият мъж,..
„Закуска в библиотеката“ ще има и през тази година. С топъл чай и кафе посрещат своите най-малки читатели и техните родители в Детски и средношколски отдел на Регионална библиотека „Пенчо Славейков“-Варна. Залата за четене и игри е уютна, заредена с нови книги, материали за оцветяване и рисуване. Нови познанства, споделени теми и семейни..
Военноморският музей във Варна се включва в световната инициатива „Селфи в музея“ за втора година и отправя покана към своите посетители да участват и да спечелят награда. Условието е да си направите селфи в музея и да го публикувате в профила на музея във фейсбук или инстаграм с хаштаг #ВМорскиямузей или #MuseumSelfieDay от днес до 15..
Виктория Цонева е на 13 години и откакто е на 9 има едно голямо желание - да "отгледа" косата си, за да я дари на нуждаещи се онкоболни жени. Четири години са нужни на момичето да изчака косата си да порасне, но, оказва се, грижите за нея са специални. Тя трябва да се сресва редовно, да се подстригва всеки месец, за да не цъфти. Целта обаче е една -..
Община Варна продължава услугата за почасова грижа в дома на сомотножиеещи възрастни хора. В понеделник, 6 януари, започна проект, продължение на „Грижа в дома в община Варна“, който приключи на 3 януари и по който екип с обща численост над 100 специалисти и помощен персонал предоставиха интегрирани здравно-социални услуги в домашна среда на над 820..
Зоопаркът във Варна е в етап на подготвяне на документация за кандидатстване за евросредства за обновяване на пространството. Това каза Нора Люцканова, уредник "Зооколекция". Стремим се да направим най-доброто за пространството, с което разполагаме, каза тя и изрази съжалението си, че площта не е голяма, в сравнение с други зоокътове в страната...