Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Портрети на български царици в изложба на Марина Варенцова-Русева

От 16 април до 9 май 2021 г. в Градската художествена галерия „Борис Георгиев“ ще бъде представена изложба - живопис на Марина Варенцова-Русева. Тя е известна на варненската публика със символните и митологични теми, пейзажи и натюрморти, но този път акцентът е друг. С Марина Русева ни среща Светлана Вълкова.

От какъв период сте избрали произведения, за да бъдат показани в юбилейната Ви изложба?

Това са най-старите ми работи от 2006-та година. Имаше много работи, които исках да включа, но нямаше как да ги събера всички. Подбирах ги да си пасват по цвят, композиционно и като тематика. 

Имам някои мои любими картини, които не са включени в изложбата. Това са един пейзаж, една летяща риба, още един пейзаж, който ми е любим. По-скоро по цвят и формат ги подбирах.

Задължително има пейзажи, нали?

Има пейзажи, но има и няколко фантасмагорични неща, натюрморти, портрети.

А пейзажите откъде са? 

От Варна, от Албена, от моята тераса.

А какво се вижда оттам?

Има прекрасен изглед към резервата Златни пясъци.

Как рисувате пейзажите?

От натура. Точно това първоначалното натурно възприятие на действителността определя как ще изглежда един пейзаж. Дали ще е горещо или студено, ярко или мъгливо. После може у дома си довършвам детайлите.

Когато рисувате натюрморти, какво избирате най-често? 

Цветя. Те са такива невероятно красиви природни форми. Рози най-често. Много са красиви.  

Можем ли да кажем, че рисувате реалистична живопис.

Да. Дори във фантасмагоричните се опитвам да ги направя реалистични. По начина, по който възприемаме предмета, така се опитвам и да го пресъздам по цвят и по форма.

Още за новия акцент върху образите на българските царици в изкуството, Марина Русева допълва:

*** Марина Варенцова-Русева е родена през 1971 г. в Санкт Петербург, където получава академично художествено образование по живопис. От 1995 година живее и работи във Варна. Има участие в 46 самостоятелни и  съвместни с художника Николай Русев изложби във Варна, София, Пловдив, Ню Йорк, Лондон, Берлин, Анкара, Будапеща. Участвала е в над 70 национални и международни пленери в България, Азия и Европа. Нейни произведения са публикувани в специализирани издания за изкуство във Великобритания, САЩ, България, Румъния, Германия, Хърватия, Сърбия, Унгария и Турция. С изкуството си Марина Русева наследява традицията на класическата руска реалистична живопис и е силно повлияна от руския символизъм, фантастичните и религиозно-митологични теми, както и импресионистичните уроци на пленерната живопис.

Цялото интервю с художничката можете да чуете в предаването Гравитация 0 на 16.04 /петък/





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

 Любов, налей ми чаша вино!

Това, което не струва пари, но трудно даваме – любовта, ознаменуваха снощи приятели на поезията и виното за седми път в Каварна. Творци от крайморските общини на Добричка област се включиха в поетичната вечер "Любов, налей ми чаша вино" с вулкан от слова и гроздови елексири по повод празника на лозаря и деня на влюбените, организиран от каварненското..

публикувано на 14.02.25 в 13:58

Изложба "Опиянение" във Варна

Изложбата "Опиянение" е подредена до 15 април в галерия "Арт Маркони" във Варна.  Спорната експозиция живопис и пластика е с участието на  Ангел Веселинов, Васил Петров,   Димитър Манолов ,  Димитър Кавръков, Ивайло Евстатиев, Лора Маринова,  Любен Пашкулски , Мая Манолова, Милко Матеев, Миряна Пеловска, Огнян Георгиев, Светлин Ненов,..

публикувано на 14.02.25 в 11:21

Откриват изложбата "Българското Възраждане във Варна" в храма "Св. Архангел Михаил"

Изложба „Българското Възраждане във Варна“ ще бъде открита от 13:30 ч. в Духовно-просветния център "Св. Архангел Михаил" във Варна (ул. "27 юли" № 9). Темата е избрана в чест на три важни годишнини – 165 години Първа българска община и Първо Българско училище и 160 години Първа българска църква във Варна – "Св. Архангел Михаил".  В средата на 19. век,..

публикувано на 14.02.25 в 08:30

Мария Лалева: Всяка среща с варненската публика е празник за мен

Всяка среща с варненската публика за мен е абсолютен празник.  Когато дойда във Варна, тук попадам на едно общество от четящи, любопитни, мъдри и много емоционални хора. Това подчерта за Радио Варна съвременната българска писателка Мария Лалева, която е специален гост в зимната "Алея на книгата", открита днес в морската столица. Във Варна..

публикувано на 13.02.25 в 16:40

98 години читалище "Просвета 1927" във Варна

Народно читалище "Просвета 1927 г." във варненския квартал "Аспарухово" чества своята 98-годишнина през 2025-а. Събитието ще бъде отбелязано с редица инициативи през цялата седмица, съобщиха за Радио Варна читалищният секретар Любка Тодорова и библиотекарят Ж ивка Минева.  Дни на отворените врати се провеждат днес и утре, а на 14 февруари..

публикувано на 13.02.25 в 15:52

„Дон Паскуале“ с Александрина Михайлова и американския тенор Самюъл Робъртсън във Варна

Сопраното Александрина Михайлова, ученичка на Райна Кабаиванска с участия в Миланската Скала и редица главни роли на родна и европейска сцена, ще влезе за първи път в образа на палавата Норина в операта на Доницети – „Дон Паскуале“, на 19 февруари на Основна сцена на Варненската опера. Ще ѝ партнира американският тенор Самюъл Робъртсън, който живее и..

публикувано на 12.02.25 в 11:43

Бижута шедьоври подредени в изложба във Варна

„Полифония“. Това е мотото на изложбата на бижута подредена във варненската галерия „Папийон“. 47 участници от цялата страна интерпретират по свой начин музикалния термин. Експозицията е вече традиционна и е единствената по рода си у нас.  Сред авторите са Иван Енчев и съпругата му Радка Генова, които живеят в Шумен и работят заедно по изработката на..

публикувано на 11.02.25 в 10:20