Футболът на маса или както е по-известен у нас с името „джаги” е спорт, който се развива в България от години. Огромна заслуга за неговото популяризиране има град Варна в лицето на Иван Ефтимов. Той е основател и главен треньор на клуб „Джа-Ра”.
„Все още се опитваме да популяризираме футболът на маса като професионален спорт. Ако в Румъния попиташ хората знаят ли какво е джага, почти никой няма да може да се сети за каква игра става въпрос. У нас е различно. Джагата е популярна като игра от повече от 50 години. Има огромен интерес. Възрастовата граница също е голяма. В събитията, които сме организирали през годините, участват и млади и по-възрастни играчи”, каза Иван Ефтимов.
Той се запалва се по играта преди 14 години по време на скейт-състезание, съпътствано от турнир по джаги. През есента на 2007 година създава варненският клуб „Джа-Ра”.
Всяко начало е трудно
„В първите 7 години беше много трудно. Отидох на един професионален турнир, организиран от Българската федерация по футбол на маса, в който видях какви невероятни неща правеха състезателите там. Бях много развълнуван. Започнах и аз да тренирам неуморно за да усъвършенствам тези умения. Когато човек се учи сам е много трудно. На мен ми отне 7 години. В този период, с първите състезатели на клуба, не успявахме да печелим отличия”, спомня си Иван Ефтимов.
Плодовете на труда
Първите успехи на клуб „Джа-Ра” идват през 2015 година, когато Иван Ефтимов и състезателите му печелят първата шампионска титла на България.
„Те бяха изключително мотивирани. Тренирахме неуморно в един гараж, в който бяхме разположили две маси за джага. Въпреки трудните условия, успяхме да станем клубни шампиони, с което си спечелихме правото да участваме и на две международни състезания. Оттам тръгнахме нагоре”, каза Ефтимов.
За тези 14 години, през клуба са преминали повече от 250 човека. Някои от тях тренират за удоволствие, а други гонят по-високи цели. За да „запали” повече хора по играта, Иван Ефтимов осигурява и безплатни тренировки за младежите. От миналата година, клубът разполага и с модерна зала в центъра на Варна, в която има няколко различни професионални маси. Интересното е, че всяка маса си има свои особености и ако придобиеш умения на един вид маса, то на друга може и да ти е много трудно.
Жените в „мъжкото царство” на джагите
Футболът на маса е спорт, който от години е популярен и сред жените. В клуб „Джа-Ра” вече тренират 4 момичета, които участват по турнири. Дамите по никакъв начин не се „дават” на мъжете. Един от примерите е Ралица Димитрова. Тя се „влюбва” в джагите преди 5 години.
„Като кажеш джаги, повечето хора си представят едни чичковци в бара, които блъскат по джагата и не осъзнават, че това може да бъде професионален спорт. Посещавах барове и гледах хората как играят. Много исках да се включа и аз, но никой не искаше да играе с мен. А и тогава можех само да държа ръчките. Преди 3 години срещнах Иван. Видях какви невероятни неща правеше на масата. Тогава си казах, че и аз мога да се науча. И започнах да тренирам упорито. През 2018 година ми беше първият турнир, в който участвах. Беше трудно, но и изключително забавно. Там се запознах със световните шампиони по джаги. Тогава реших, че това е нещо, което искам да правя и занапред”, разказа с вълнение Ралица.
Джагистика за подрастващи
През 2020 година, Иван Ефтимов, Ралица Димитрова и други техни съмишленици от клуба, създават проект „Джагистика за подрастващи”. Основната му цел е популяризирането на спорта в България, внедряването му в училище и осигуряване на безплатни тренировки за тези, които имат желание, но нямат възможност. Проектът е одобрен и финансиран от Европейската програма за солидарност.
„Първоначалната ни идея беше да обикаляме училищата и да популяризираме спорта сред учениците. Заради пандемията обаче, плановете ни се объркаха. Но ние не се отказахме. Направихме няколко видеа, чрез които презентирахме футбола на маса сред младите. В периода юни-август 2020 година, организирахме поредица от събития „Джага на открито” на входа на Морската градина. Взехме участие и в три летни фестивала”, каза Иван Ефтимов.
Варна става световен център на джагите през лятото
„Продължаваме да работим усилено по популяризирането на джагите. През тази година също предвиждаме няколко интересни събития. Ще продължим с турнирите на открито. Те ще са отново през почивните дни, на входа на Морската градина и ще са със свободен достъп за желаещите да участват. Имаме покани за два фестивала във Варна и Добрич.
Предстои да проведем и голям международен турнир в морската столица, който ще с ранг „Мастърс”. Той ще бъде в началото на август и ще е на открито”, поясни Ефтимов.
Очаква се да участват около 150 човека от цял свят, ако всичко е наред с пътуванията. В предишни години, в турнира са участвали състезатели от САЩ, Индия и Перу.
Безплатни тренировки за хора с увреждания
От Спортен клуб „Джа-Ра” са си поставили за цел да организират събития и за деца и младежи с увреждания и в неравностойно положение. По тази инициатива, Иван Ефтимов и екипът му работят съвместно с Дирекция „Образование и младежки дейности” към Община Варна.
„Вярвам, че има огромен смисъл в това, защото за тези деца и младежи ще бъде истинско щастие да участват в тези прояви. Практиката показва, че играта помага за тяхното развитие и социализация. Целта ни е да направим мащабна кампания. Разполагаме и с маси, които са предназначени за хора в инвалидни колички”, каза Иван Ефтимов.
В момента, той и неговите съмишленици работят и по разширяване на джага-мрежата в страната.
„Помагаме на петима доброволци, които обожават играта, да създадат клуб по футбол на маса и в Добрич”, каза още Ефтимов.
Чуйте интервюто на Иван Барбов с Иван Ефтимов и Ралица Димитрова:
Земеделците и фермерите в ЕС са силно обезпокоени от търговското споразумение ЕС-Меркосур, договор за свободна търговия между Европа и икономически блок включващ няколко държави от Южна Америка. Това каза за предаването „Позиция“ евродепутатът от партия „Възраждане“ Станислав Стоянов. По думите му, подписаното тихомълком от председателя на ЕК..
До 16 януари е отворена за обществено обсъждане и консултации Наредбата за специализациите на медицинските специалисти. В България от години се говори за недостатъчен брой специалисти ( това са лекарите със специалност – педиатри, неонатолози, хирурзи, ортопеди и пр. и пр. ), както и за недостатъчен брой лекари. Дефицитът на лекари се..
Интервю с Влад Уласевич (JINJER) JINJER отдавна надскочиха локаната сцена. С барабаниста на групата Влад Уласевич се чухме по повод предстоящия диск на украинската банда „Duél“, който ще стане факт в началото на февруари. Предварително бях уведомен да не задавам въпроси за войната. За това и темата не е засегната в интервюто. За него Влад..
Радио Варна отдава почит на Краси Куртев от група "Акага", който си отиде на 30 декември 2024 г. Днес, петък, 10 януари, след всяка емисия новини от 7 до 19 часа ще слушаме песни на бандата, чийто вокалист и съосновател беше той. Поклонението пред Краси Куртев ще бъде на 11 януари, събота, от 13 часа в Катедралния храм "Св. Неделя" в София...
В София сякаш се разведели, изгря някакво слънце, преговорният процес за съставяне на кабинет се размрази. Беше рано да обявим преждевременно преговорите за приключили, в тези пазарлъци често се блъфира, а ГЕРБ са царе в това, коментира политологът Милен Желев в предаването на Радио Варна "Post Factum". Той си послужи с "метеорологична" метафора, за..
За две минути във Варна може да се намери вейп с наркотично вещество в него както от ученици, така и от възрастни. Това се случва най-често чрез познати през телефона, могат да се намерят през дилъри, а също и през много момчета и момичета, които продават на улицата. Това казаха за Радио Варна Лилия Маринова и Янита Василева от Градския..
Втората част на разследването на Фондация „Антикорупционен фонд“ (АКФ), посветено на аферата "Чирен", разкрива политически назначения, уютни постове за роднини на висши държавни чиновници и конфликти на интереси в редиците на държавното дружество "Булгартрансгаз". Разследването беше публикувано вчера, а в идеото, озаглавено „Газ, роднина,..