Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Петьо Бошнаков: 5 пъти са намалели площите с винени лозя в България за последните две десетилетия

| обновено на 25.05.21 в 13:54

В последните няколко десетилетия, лозарството и винарството в България са изправени пред редица трудности и проблеми, които дърпат сектора назад. Само спомен са вече времената, в които страната ни заемаше престижно място на световната карта на лозарството и винопроизводството.

Секторът върви стремоглаво надолу и трябва да се вземат спешни мерки. Това каза в интервю за „Радио Варна” д-р Петър Бошнаков, икономист, дългогодишен лозар и преподавател в ИУ-Варна.

Национално сдружение на българските лозари

Преди два месеца, д-р Бошнаков и други представители на бранша, учредиха Национално сдружение на българските лозари. В него влизат производители на винено и десертно грозде, пепиниеристи, големи и малки фирми, както и земеделски стопани. Целта на новата браншова организация, оглавявана от д-р Бошнаков, е да издигне отново лозарството и винарството на висотите, на които беше преди много години.

"Идеята на новата организация е да защитава интересите на сектора пред държавните институции", коментира нейният председател.

Проблемите в сектора

"Един от основните проблеми пред лозарството и винарството в последните години е свиването на аграрния потенциал. В последните 20 години, лозарските площи намаляха 4-5 пъти.  В момента са регистрирани около 600 хиляди декара, но реално реколтирани са 300 хиляди", каза д-р Петьо Бошнаков и допълни, че площите продължават да намаляват. За сравнение - преди повече от две десетилетия площите с винени лозя са били над 1 милион и 600 хиляди декара.

"България беше в топ 10 на света по производството на вино. След 1995 година започва леко затихване на сектора, а след 2002-2003 година, страната ни трайно е извън топ 20", поясни експертът.

Според д-р Петьо Бошнаков, значението на лозарския сектор е не само икономическо, но и социално.

"Това е сектор, който заедно с овощарството и зеленчукопроизводството, задържа населението в селските райони. Затова са необходими целенасочени усилия за развитие на лозарския сектор. Така ще задържим и хората в селските райони", коментира д-р Бошнаков. Той даде за пример Румъния, където селата са пълни с младо население.

"Там държавата обръща внимание на сектора. Има добро финансиране, за разлика от България", каза още той.

"В България субсидията за 1 декар лозе е 27 лева. Същата е и за 1 декар пасище. Това е абсудрдно", коментира д-р Петьо Бошнаков. 

Спешни мерки

Според д-р Петьо Бошнаков, трябва да бъдат взети спешни мерки за излизането на лозарския сектор от колапса, в който се намира в последните години. Част от тези мерки бяха обсъдени и на среща със служебния земеделски министър Христо Бозуков. Ескпертът се надява, че исканията на лозарите ще бъдат чути и ще бъдат направени първите крачки за решаването на проблемите в бранша.

"Трябва да има национални доплащания за сектора. Ние сме единствената държава, в която тези доплащания са изключени, тъй като се счита, че виненото грозде не е плод.  За сравнение - в страните от ЕС, помощта за сектора е в размер на около 200 евро. В България е 14 евро", поясни още д-р Бошнаков.

Той каза още, че в България има чудесни условия за винопроизводство и се надява лозарството отново да възстанови своите позиции като приоритетен сектор. Върху това ще бъдат насочени усилията на всички в бранша, както и на новото сдружение.

Чуйте цялото интервю на Иван Барбов с д-р Петьо Бошнаков:





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Иван Кабуров

Зеленчукопроизодител: Държавата спешно да ограничи сивия сектор в покупко-продажбата на плодове и зеленчуци, да има контрол

Големият проблем не е точно това, че веригата продава на определена цена и стоката достига до нея на четвърта ръка. Проблемът е, че между земеделския производител и веригата има едно звено, което купува с кухи фирми, не плаща ДДС, не плаща данъци, не попада в контрола на държавата. С едни бусове се разкарва една продукция, ако не е рентабилно в..

публикувано на 13.02.25 в 11:48

Масово хора от по-малки градове купуват жилища във Варна с готови пари

65% от жилищата във Варна се купуват с цел инвестиция, като половината от тях се препродават по-скъпо.Такъв е и процентът на купувачите, влагащи лични средства. Това каза Явор Николов, брокер - специалист в сферата на недвижимите имоти, и преподавател в Икономически университет - Варна.  63% от купувачите на имоти във Варна заплащат в брой..

публикувано на 13.02.25 в 08:05

Клубът на варненските краеведи очаква своите нови членове

23-ма историци, археолози, културолози, етнографи, хора на перото, архитекти и изследователи на богатото регионално минало на Варна и областта се включиха в новосформирания клуб "Варненски краевед".  Краеведският клуб ще организира своята дейност на територията на Народното читалище "Варненски будители - 1926" по график, като в библиотеката на..

публикувано на 12.02.25 в 08:30

Сестрите и акушерките в готовност за протести, ако се намали обучението им с година

Медицинските сестри и акушерките са в готовност за провеждане на масови протести, ако бъде одобрена идеята обучението по тези специалности да бъде намалено от 4 на 3 години. Това каза Милка Василева, председател на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ). Обучението им сега отговаря на изискванията на европейска директива,..

публикувано на 11.02.25 в 19:00

Инвеститор съветва: Спестявайте в злато

Спестяването в злато е единственият легален начин да се избегне най-големият финансов данък - инфлацията. Това подчерта за Радио Варна инвеститорът Макс Баклаян. По думите му спестяването е психология, и не зависи от това дали имаме или нямаме средства. Дори човек, който изкарва 1 000 лева месечно, може да спестява по 50 лева всеки месец, допълни..

публикувано на 11.02.25 в 08:40

Първа изложба на "Група Варненски творци"

Хобито е вид развлечение, занимание и увлечение, практикувано през свободното време. Това четем в световната онлайн енцикопледия "Уикипедия". Всичко може да бъде хоби – от пътешествията, през спорта и нумизматиката до изобразителното изкуство. Точно последното обединява ентусиастите във фейсбук групата „Варненски творци“. Варнен, които през свободното си..

публикувано на 10.02.25 в 08:45

Trym Torson (EMPEROR, ÞRYMR): Ако новото не ви харесва, слушайте старото

Интервю с Trym Torson (EMPEROR, ÞRYMR) Trym Torson е известен като първия барабанист на ENSLAVED, а в последствие като постоянния ударник на EMPEROR. Способностите му зад барабаните не подлежат на коментар, но Trym изненада блек метъл социума с дебютен самостоятелен албум, който няма нищо общо с екстремизма, с който обикновено е свързван. „Saga..

публикувано на 08.02.25 в 14:48