Изложбата е под наслов "Театърът – това съм аз" и се открива на 1 юли.
Мотото е игра на думи с известната фраза на Луи ХІV „Държавата – това съм аз” и със знаменития монолог на Меланхолика Жак от пиесата на Шекспир „Както ви се харесва“: Целият свят е сцена и всички ние сме актьори на нея - влизаме, излизаме и за своето време всеки от нас играе различни роли...
Всеки спектакъл има автори, актьори и зрители.
Какви сме ние – създатели, участници, изпълнители или наблюдатели ?
Каква е ежедневната ни игра; каква е сцената, на която се развива действието и какъв е театърът, в който протича животът ни?
Въпросите, провокирани от темата са много, а отговорите – още повече и различни.
Инициативата започна през 2000-та година с инсталация-пърформънс на сцената на зала №1 на НДК, където всички дотогавашни членове на селекционното жури представиха свои визуални и сценични коментари по темата. През 2009 г. организирахме едноименна международна плакатна акция, в която след лични покана се включиха автори от 23 страни.
Плакатите включихме в няколко изложби и в 6-тото Триенале през 2010 г., в което „Театърът – това съм аз“ беше специален раздел. Така серията продължи да се разраства.
Днес през 2021 година се връщаме към темата с нови попълнения в колекцията – дело на актуални съвременни български плакатисти и с радост представяме избрана част пред участниците и публиката на Международния театрален фестивал Варненско лято както и на всички граждани и гости на Варна, които ще видят изложбата върху оградата на Градската художествена галерия „Борис Георгиев” от 1 до 15 юли.
Събитието е част от едногодишната програма ОБРАЗ И ПОДОБИЕ, чиято цел е да върне качествения и стойностен плакат в градската среда.
Спектакълът "МУА У ТУПАН", който трябваше да бъде игран тази вече от 19,00 часа на сцена "Филиал", се отменя, поради заболяване на актьор, съобщават от Варненския театър. Билетите, закупени за 19 февруари, важат без презаверка за 17 март. При невъзможност да гледате "МУА У ТУПАН" на 17 март т.г. можете да презаверите билетите си за друг спектакъл от..
"Поклон, Апостоле!” е образователна инициатива в Музея на Възраждането – Варна на 18 и 19 февруари т.г. Музейните образователни уроци са подготвени за ученици от 1. до 12. клас, като са предвидени разнообразни дейности за всяка възраст. Целта е чрез интересно и приятно преживяване в музейната среда да се разшири знанието за живота и делото на..
Това е история за двама души, които в предишните си връзки са били много наранявани и се събират с надеждата да се отърсят от загубените битки и неизживените моменти в миналото - разказва Георги. - И когато двама души с такива съдби са заедно, те могат да преодолеят всяко предизвикателство, което се изпречи на пътя им - трябва само да намерят..
Сладка поезия с вкус на море. Така определя първата си стихосбирка „Солен карамел“ украинката Оксана Яковенко, която преди близо шест години любовта довежда в Балчик. Дни след празника на виното и любовта се състоя първата и официална среща с нейната публика и стиховете и – лирични, весели, тъжни, преживели разочарование и загуба. Поетичният и..
"Конклав" е филмът на годината според Британската академия за филмово и телевизионно изкуство БАФТА. На 78-та церемония снощи трилърът, по романа на Робърт Харис, спечели още в категориите - най-добър британски филм, адаптиран сценарий и монтаж. Филмът разказва как след неочакваната смърт на папата, кардинал Лорънс е натоварен със задачата да ръководи..
Писателите Захари Карабашлиев и Мария Касимова - Моасе са ментори на 10 ученици от 8 до 12 клас в рамките на проекта на фестивала "Варна Лит". Той е финансиран от Национален фонд "Култура" - "Ателие за творческо писане". Учениците ще имат задача да напишат текст за сцена, който после ще бъде реализиран от театралните школи в града, обясни Даниела Цочева..
Започна приемът на заявки за участие в 34-то издание на Европейския младежки поп-рок конкурс „Сарандев“. Кандидатите могат да подават необходимите документи и записи в Младежкия център в Добрич до 14 април. Информация на кореспондента ни Мая Райнова.