Здравейте! Сигурна съм, че лятото е най-подходящото време за това: човек да се окаже на ново, непривично място, където животът тече по свои собствени правила и където цялата вселена от характери и човешки взаимоотношения е интересна и абсолютно неизследвана територия. Чужденец в града. Една примамлива, но и твърде деликатна роля. Случайно се оказах в нея и нямам търпение да споделя!
Не става дума за онзи чужденец, който слиза от борда на круизния кораб и е готов за няколко часа кулинарни, исторически, културни и природни приключения, а те някой ден да красят социалния му профил и да бъдат повод за мили разкази със следното начало:
„Да знаете какво се случи, когато бях...“.
Продължението е името на града, държавата, континента... И шарените спомени, в допълнение към любими снимки на въпросното място, магнитчета по вратата на хладилника и сувенири, подредени зад витринка в кътчето на пътешественика.
Сега, обаче, имам предвид друг чужденец.
Човекът, който отваря вратата на непозната общност, оглежда се и плахо пристъпва напред. Има вид на случайно попаднал в балната зала по време на чуждо тържество. Влиза, прави крачка-две встрани и притеснително се обляга на стената, докато свикне с новата празнична обстановка и докато огледа героите.
Да, бях чужденец в града. Чувството е невероятно.
Сякаш на толкова години се раждаш отново, правиш първи плахи стъпки, преди да обиколиш парка и да се включиш в житейския маратон – на друго място..., с други хора...
Сякаш внимателно търсиш първите думи и ги изричаш с онова странно страхопочитание към смисъла, който те носят и към здравината на моста, който проправят между теб и другите. Преди да си събрал куража да подариш на новооткрития си свят всички следващи свои думи и истории.
Ролята на чужденец в града носи тръпката на откривателя и е част от двустранен процес. От една страна наблюдаваш, от друга –в теб се взират с внимание и любопитство. Един процес, напълно лишен от товара на натрупаните очаквания, от предразсъдъците, години наред градили образи, стени и непробиваеми духовни крепости. Процес, който започва от нещо толкова естествено – първото впечатление.
И ако се върнем към балната зала, там чужденецът има големия шанс за чисти наблюдения, шанса да види и приеме ситуацията, каквато е.
Другите разполагат с истории, създавани понякога поколения наред, истории, които обикновено пречат да видим цялостната картина в чистите й цветове - точно толкова ярки и истински, каквито са в действителност. Без емоционални украшения, без бляскавите бижута на отдавна изграден имидж или без раздърпаните качулки на негативни влияния, на подшушнати сюжети, приети от общността за даденост, част от които е твърде възможно да са се случили единствено в нечие въображение.
Да, бях чужденец в града и разбрах колко лесна работа е да приемеш хората, събитията, ситуациите... Да ги приемеш каквито са, без етикети и определения, без непотвърдени отправни точки, без влиянието на чужди нагласи.
Приемането прави света различен, по-чист и истински.
Аз съм Даниела Иванова и ви желая нови, впечатляващи хора и преживявания! А когато ви се случат, да ги приемете с отворени сърца и без предразсъдъци. Едно от очарованията на живота е да вървим по собствен път, без чужди компаси – от чистото първо впечатление на приемането до мъдростта на свободния избор и съзнателните решения.
На 3 февруари, деня след Сререние Господне (2 февруари) Православната църква почита Свети Симеон Богоприимец и Анна пророчица. Според легендата Симеон бил един от 70-те преводачи на старозаветния текст на Библията от еврейски на гръцки, които египетския цар Птоломей ІІ Филаделф (285-246 г. пр.Хр.) назначил. Според фолклорната традиция днес е зимният..
В нарастващата конкуренция и динамична образователна среда за висшите училища става все по-наложително да търсят нови подходи за собственото им популяризиране. Един от тях е организационната култура. С нея съответния университет се "визуализира" в академичните среди в страната и чужбина, а също и в обкръжаващата среда – сред потребители на..
1 февруари е датата, на която се навършват 80 години от най-масовият разстрел на политици, военни и интелектуалци в съвременната история на България. На тoзи ден през 1945 г. първи и втори върховен състав на т. нар. Народен съд обявяват смъртните присъди на 67 депутати от 25-ото Народно събрание, 22-ма министри начело с..
От НАП напомнят на инфлуенсъри, блогъри, влогъри и други създатели на онлайн съдържание, както и на търгуващите в социалните мрежи, че са задължени да декларират доходите си от тази дейност. Съобразно вида на получените суми, е необходимо те да бъдат обявени в Приложение №2 – за доходи от стопанска дейност като едноличен търговец или в Приложение №3 –..
Веселин Маркович е дванадесетокласник в Математическа гимназия-Варна. Той спечели поредния златен медал на 21-вото издание на Жаутиковската олимпиада в Казахстан, състезава се в дисциплината математика. Българският отбор е спечелил 25 медала - 6 златни,10 сребърни и 9 бронзови. Веселин завоюва медали още от детската градина. Вече има около 150 и..
На днешния ден се навършват 117 години от рождението на Данаил Стефанов Бекяров - краевед, адвокат, публицист, почетен гражданин на Добрич Данаил Бекяров е роден в Добрич. Завършил е право в Париж - Сорбоната. Бил е дългогодишен адвокат и окръжен съдия в Добрич. Написал е книга за Добрич и Добруджа. Почетен гражданин на Добрич. Постоянен..
Общо 28 тела са извадени до момента от ледените води на река Потомак във Вашингтон, след като самолет на авиокомпания "Американ еърлайнс" се сблъска снощи с военен хеликоптер "Блек хоук", в близост до летище "Роналд Рейгън". Към момента е ясно, че самолетът е паднал в реката, но издирвателната операция е силно затруднена заради лошото време...