Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Инж. Димчо Димов: Науката трябва да търси съвсем нови принципи на антивирусно действие за лечението на Covid-19

| обновено на 16.09.21 в 15:07
инж. Димчо Димов, специалист по лекарствена химия
Снимка: Радио Варна

Инженер Димчо Димов е специалист по лекарствена химия със стаж повече от 40 години в тази област. Основната част от професионалната му кариера е като научен сътрудник в Научноизследователския институт към някогашния Завод за антибиотици в Разград. Автор е на 22 патента в областта на лекарствената химия. Определя себе си като химик по професия и философ по душа, автор е на личен блог и има своите немалко последователи в социалните мрежи.

Пред последната година привлече интереса на медиите с информация за своя разработка на противовирусен препарат, работата по който започва през 80-те години на 20 век, почти завършен е преди около 20 години и оттогава до днес е в застой. Опитите му да намери подкрепа в научните среди, за да бъдат проведените нужните тестове и експериментът евентуално да се превърне в лекарство, са неуспешни. Идеята, изложена най-общо за неспециалисти е, че мастно-разтворимите епоксиди могат да се окажат ключова бариера на клетката срещу вирусите. Изходната суровина е алфа токоферолът - познат ни като витамин Е, но преминал през определени процеси на синтез и увеличаване на концентрацията много над тази, която получаваме чрез храната ежедневно. Според инженер Димов не антиоксидантното действие на алфа токоферола е най-същественото в случая, а способността му да образува олигомери, които създават епоксидни групи и блокират вирусите. Първоначално разработката е насочена срещу херпес вируси, след време изобретателят доказва върху себе си ефективност и срещу грипен вирус и смята, че може да сработи и срещу коронавируса, който също е РНК-вирус и атакува имунната система.

Основни идеи на разработвания принцип на противовирусно действие са публикувани и в научни статии като статията "Синтез и доказване на 1,2-епоксидокозан. Теоретично прогнозиране и практическо тестване на противовирусната му активност" с автори В. Йотов, М. Йотов, Д. Димов, Н. Стоянов, публикувана в годишника "Научни трудове" на Русенския университет "Ангел Кънчев" от 2010 година, широко достъпна в интернет.

Днес инженер Димов е пенсионер, но не се отказва от призванието си и, макар със скромни средства от пенсията си и с подкрепата на близки и приятели,  продължава да работи върху синтеза и изчистването на последните детайли на препарата. А той, оказва се, се основава на един натурален изходен продукт, разчита на процеси, които са естествени за имунния отговор на човешкия организъм и е с експериментално доказана в БАН липса на токсичност към клетките. 

Чуйте подробности в звуковия файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Ангелите на Болград" и мрежите за фронта

В украинския град Болград, в един сутерен в центъра на града, почти всеки ден за по няколко часа се събират българи и украинци, за да плетат маскировъчни мрежи за фронта. Познати са като "Ангелите на Болград" и работят, разделени в три бригади. Плетат от март 2022 г., вече близо три години. Организира ги Оксана Килафли, украинка и съпруга на един..

публикувано на 11.02.25 в 10:26

Клуб на краеведа учредиха във Варна

23-ма  историци, археолози, културолози, етнографи, хора на перото, архитекти и изследователи на богатото регионално минало на Варна и областта се включиха в новосформирания клуб "Варненски краевед". Домакин на учредителното събрание беше Държавният архив във Варна.  Краеведският клуб ще организира своята дейност на територията на Народното читалище..

публикувано на 11.02.25 в 09:57

Светът отбелязва Деня за безопасен интернет

Светът отбелязва за 23-и път Международния ден за безопасен интернет. Започнал като инициатива на Европейския съюз, денят отдавна излиза извън рамките му и вече се отбелязва в над 120 държави на всички континенти. Това е ден, в който общественото внимание се фокусира върху онлайн рисковете за деца и млади хора, и върху необходимостта родители,..

публикувано на 11.02.25 в 08:50

Пчелар: 2025-а ще е по-тежка за сектора от миналата година

10 февруари е Ден на пчеларя. От години се говори, че броят на пчелите в световен мащаб намалява, а изчезването им ще доведе до унищожаване на баланса на екосистемата и ще се засегне добивът на храни в световен мащаб.  Все по-трудно става на пчеларите и у нас, но за мнозина от тях това е вече начин на живот.  Димитър Димитров има 250 кошера в..

обновено на 10.02.25 в 19:32

Има и такава болница – напомнят с мартенски базар пациентите на психиатричната лечебница в Карвуна

Благотворителен базар с мартеници и сувенири, изработени от пациентите на Държавна психиатрична болница – Карвуна, очаква посетителите на Община Балчик в датите 25 и 26 февруари. Заедно с кутии за дарения, те ще бъдат разположени на двата входа – Информационно обслужване и Общинска данъчна служба. Пациентите в лечебното заведение към момента са 70..

публикувано на 10.02.25 в 17:12

Лесна работа: С чаша вино

На февруари най-много му отиват разговорите за вино и любов. Отдавна е така. Поне за малко, в чест на някоя празнична наздравица, отместваме поглед от политическите сериали, от силните притеснения за бюджета и грандиозните тревоги за парите в хазната. Макар че е интересно да гледаме колко кристално чисти в обществен план се представят хора,..

публикувано на 10.02.25 в 17:00

Коментар: Стабилокрация по български

Преди няколко години в Румъния измислиха нова дума, с която описват политическата си система. Тази дума е "стабилокрация". Тя е съчетание от думите стабилност и автокрация. Това е политическа система, при която определени елити, създали свои политически проекти, управляват години наред. Пуснали са пипала във всички системи и де факто притежават..

публикувано на 10.02.25 в 13:45