Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доцент Петър Шивачев: Вродените сърдечни малформации са лечими в световен мащаб

Доц. д-р Петър Шивачев, дм - специалист по педиатрия, детска кардиология и ревматология, МУ-Варна
Снимка: bglekari.bg

Доц. д-р Петър Шивачев, дм е специалист  педиатър, детски кардиолог и ревматолог. Роден е във Варна, възпитаник на МГ „Д-р Петър Берон” и Медицински университет – Варна. От 1987 година работи в Клиниката по детска кардиология към катедрата по педиатрия в МУ-Варна и УМБАЛ "Св. Марина", а от 2002 година е републикански консултант по педиатрия и детска кардиология. Основните му професионални и научни интереси са в областта на детската кардиология - вродени сърдечни малформации, ритъмни и проводни нарушения, кардиомиопатии, възпалителни заболявания на сърцето, и ревматология. ​Има над 170 публикации в български и чуждестранни списания, и участия в национални и международни конгреси, симпозиуми и конференции. Член на БЛС, Българска педиатрична асоциация, Дружество на кардиолозите в България, Асоциация на детските кардиолози, Българска  асоциация по ултразвук в медицината. Участва в клинични проучвания на лекарствени средства в областта на педиатрията и детската кардиология. Валерия Василева разговаря с доцент Шивачев за причините за сърдечните заболявания при децата, за профилактиката и за напредъка на медицината в лечението на вродените сърдечни малформации, както и за проблемите в работата на детските кардиолози.



Кой е водещият фактор за едно сърдечно заболяване? Генетичната предразположеност или по скоро средата - начинът на живот, особено в детска възраст?

Нещата не са еднопосочни, обект на нашето изследване най-често са вродените сърдечни малформации, пр икоито има известна наследственост, но тя не е висока, може да е по майчина или бащина линия. Голямо значение имат фактори на външната среда, особено когато се формира сърцето – това са вирусни инфекции, радиация, химически вредности, някои лекарства. Рискът се увеличава и при някои заболявания на майката - болести на съединителната тъкан, диабет и др. Репродуктивната бременност също е свързана с по-висок риск, по-напреднала възраст на майката също.

Наследствеността е по-голяма, когато вродените сърдечни малформации са в рамките на синдроми, примерно Синдром на Даун, но има и много други.

Важно е проследяването на бременността и извършването на  фетална ехокардиография като най-добрата възраст е между 18 и 22 гестационна седмица. На запад снеха тази граница дори до 14-16 гестационна седмица, но за по-тежки и груби аномалии и с добра техника и опит.

Нека припомним кога се формира сърцето?

Сравнително рано се формира, между 2 и 8 седмица, още през първия триместър на бременността.

В ситуацията, в която сме вече година и половина, наблюдавате ли някаква различна динамика?

В ситуацията на SARS CoV2 все още няма някакви наблюдения, които да са значими. Но засягането на децата след раждането се увеличава с различните подтиповете на вируса и с последващи заболявания като мултисистемен инфламаторен синдром при деца, който често е със сърдечно засягане.

Коя е най-добрата профилактика?

Най-добрата профилактика, освен избягване на известните вредности, за които вече говорихме, е проследяване на бременността и извършване на фетална ехокардиография. Особено при рискови бременности, в тази група влизат семейства, в които има вече вродени сърдечни малформации, майки с напреднала възраст или с посочените заболявания - системен лупус еритематозус, диабет и др.

Нещо оптимистично можем ли да кажем по отношение на вродените сърдечни заболявания?

Непрекъснато се развива и диагностиката и оперативното лечение. Практически в света всички вродени сърдечни малформации са лечими по някакъв начин. Това непрекъснато се усъвършенства. Мога да дам един пример за развитие на кардиохирургията с една от вродените сърдечни малформации - Тетралогия на Фало, която преди се оперираше на 3-4 годишна възраст, след това на годинка, после на шест месеца, сега вече някои форми могат да се оперират в периода на новороденото. В света вече се извършват пренатални и фетални интервенции. В България не се правят, това е свързано с центрове по фетална медицина, каквито у нас няма.

Каква е вашата професионална мечта?

Работя върху вродени сърдечни малформации, и т.н. критични вродени сърдечни малформации, които се изявяват рано, още в периода на новороденото и то с тежки симптоми – сърдечна недостатъчност, кардиогенен шок, манифестна цианоза и хипоксемия, изискват ранна диагноза и лечение в периода на новороденото. Имали сме дори на еднодневна възраст деца, които се транспортират до София за операция. Цялата оперативна и интервентна дейност е в Национална кардиологична болница.

Тук опираме и до един момент, който е много важен – транспорт на деца в такова критично състояние, надяваме се на по-добро решение на този проблем.

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Радио Варна или "Варна-Радио"?

В днешния ден на радиото и телевизията говорим за... радио. Радио с важни и интересни функции, различни от традиционните радиостанции. Става дума за бреговата радиостанция „Варна-Радио“, която е националният морски телекомуникационен оператор. Често през годините, когато сме търсили различни събеседници от морските среди, ни се е..

публикувано на 07.05.25 в 07:03

С музика в сърцето и мечта в очите: Георги Дачев от Do Sho на Гергьовден

Именият ден на вокалиста и основател на група Do Sho – Георги Дачев, започна със специално участие в студиото на Радио Варна и предаването „Новият ден“. „Дядо ми по бащина линия се казва Георги, както и прадядо ми по майчина линия. Така че празнуваме много Георгиевци – или както аз обичам да ги наричам – Георгета“, сподели с усмивка Дачев...

публикувано на 06.05.25 в 11:58

MiroMAG представя втория си албум "Infinity"

Варненският музикант и композитор Мирослав Гочев е готов с втория си албум. Заглавието му е "Infinity" и за разлика от дебютния албум на MiroMAG , "By The Sea", тук музиката е изцяло електронна. Започнах работата по този албум още през 2021 г. - разказва Мирослав Гочев. - Тъй като съм доста зает, процесът отне повече време, но ето, че..

публикувано на 05.05.25 в 07:35

Георги Георгиев, "Възраждане": Кметът на Варна отказва да защитава интересите на всички варненци

Общинската администрация налага своите решения без диалог с общински съвет. Тази теза изказа в обзорното предаване на Радио Варна общинският съветник от партия „Възраждане“ Георги Георгиев. В частност, той оспори проектобюджета на община Варна за 2025 г. С думите, че не предлага нищо ново или конструктивно, а се явява продължение на предходната..

публикувано на 03.05.25 в 15:10

Павел Попов: Чакаме МРРБ да подпише споразумението за новата сграда на Математическата гимназия

Над 27 млн. лева повече от миналата година предвижда варненския проектобюджет за образование. От близо 290 милиона лева обаче, 99% отиват за заплати на училищния и непедагогически персонал, каза в обзорното предаване на Радио Варна заместник кметът с ресор образование Павел Попов. По думите му, едва 1% са средствата от държавата за капиталови..

публикувано на 03.05.25 в 14:32
Пресиана Леонидова и Александра Атанасова

Пресиана Леонидова: Вдъхновена съм от българския фолклор още от дете

Пресиана Леонидова, която спечели специалната награда на Радио Варна за звукозапис на Националния детски фолклорен конкурс „Диньо Маринов“, е ученичка в 11 клас в Национално училище по изкуствата "Добро Христов" във Варна. Вече 11 години се занимава с гъдулка и с народно пеене. Нейни преподаватели са Иванка  Друмева (по пеене) и Симеон Семеонов (по..

публикувано на 02.05.25 в 07:55
1 май 1879 година - рождената

1 май - Ден на българската пощенска марка

Първата българска пощенска марка е била издадена на 1 май 1879. И така днешния ден е и Ден на българската пощенска марка. Родните пощенски маркипо онова време били наричани "сантими". Номиналната им стойност била 5 сантима, тъй като тогава не е съществувала българска парична единица. На марките бил изобразен изправен лъв с корона като символ на..

публикувано на 01.05.25 в 06:55