Варненецът Сергей Петров е с майка украинка и баща българин. Той е политолог и следи с тревога войната в Украйна, защото негови близки са все още в страната. Друга част от тях е успял да прибере в неделя вечерта от Румъния.
Войната продължава, започнаха преговори за мир, а Европейският съюз наложи санкции. Ще доведат ли те до необходимия ефект?
„Много е рано още за тези гръмки оценки, които се тиражират, по отношение на ефективността на самите санкции срещу Русия, защото трябва време да ги оценят пазарите. Към момента изглежда, че те работят, но в същото време не мисля, че това може да доведе до спад на ескалацията при положение, че Владимир Путин още с нахлуването си в Украйна показа, че е готов на крайности. Той още тогава заговори за ядрени оръжия, а в неделя съобщи, че ги привежда в бойна готовност. Очевидно това е човек, който използва страха като основно средство, с което да възпира други страни да се включат с директна военна интервенция. По всичко изглежда, че това е сравнително успешно, защото циничната реалност е че за всички е по-изгодно да снабдяват с оръжия Украйна към момента, а украинците да изнасят битката на гърба си.”
Все още повечето големи градове в страната не са паднали пред руската армия. Това очаквахте ли го?
„Аз още в началото коментирах, че Украйна не е Грузия, не е Чечения. По численост, това е една много сериозна европейска армия, резервът ѝ е малко по-голям от този на Турция. Това, което според мен изненадва и самите руснаци са събитията, които се случват на югоизток и малко по на север в Харков, защото тези градове са смятани за сходни на такива в Източна Украйна, те са предимно с население, което говори на руски език и имат руско самосъзнание, но оказват много сериозна съпротива.”
Разделението в българското общество по темата е много сериозно. До какво може да доведе това?
Българското общество е изключително разделено по оста русофилия – русофобия. Това не е нещо ново. Самите термини се зараждат още в първите ни парламентарни заседания след 1878 година. Ние имаме дълбоки корени на това сблъскване на русофили и русофоби. В наши дни, консумираме подобно на „бързата храна”, „бърза информация” която не проверяваме, не подлагаме на критика, приемаме я абсолютно безкритично. Начинът по който се информираме е много благоприятен за водене на такива информационни кампании, които да променят настроенията. Би било наивно да смятаме, че определени кръгове не биха се възползвали от такава чудесна възможност и това разбира се създава напрежение в нашето общество.
Има ли достоверни източници на информация в момента? Откъде да получим подобни сведения?
80% от каналите, които и аз следя, както руски, така и украински, са пълни с полувярна или категорично невярна информация. Много трудно може да се получи обективна информация в момента. Това беше трудно и преди войната, а по време на война е на ръба на невъзможното. Всеки просто ще избира да вярва на този източник, който предоставя информация, която повече кореспондира с личните му вярвания и убеждения.
Българите преоткриват позабравените сортове тамянка и димят , особено през пролетта и лятото хората си ги търсят. Навлезе и модерното пенливо вино П ет-нат (съкращение от Pétillant-naturel (естествено пенливо), което вече се прави на много места у нас. Български производители започнаха да правят много качествени пенливи вина по оригиналната..
Бойкотът на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, обявен за днес в цялата страна, няма да има никакъв ефект, ако изключим неговото медийно отразяване. Това коментира в предаването "Пост Фактум" на Радио Варна доц. д-р Михал Стоянов - ръководител на катедрата по "Икономика и управление на търговията и услугите" в Икономически..
Големият проблем не е точно това, че веригата продава на определена цена и стоката достига до нея на четвърта ръка. Проблемът е, че между земеделския производител и веригата има едно звено, което купува с кухи фирми, не плаща ДДС, не плаща данъци, не попада в контрола на държавата. С едни бусове се разкарва една продукция, ако не е рентабилно в..
65% от жилищата във Варна се купуват с цел инвестиция, като половината от тях се препродават по-скъпо.Такъв е и процентът на купувачите, влагащи лични средства. Това каза Явор Николов, брокер - специалист в сферата на недвижимите имоти, и преподавател в Икономически университет - Варна. 63% от купувачите на имоти във Варна заплащат в брой..
23-ма историци, археолози, културолози, етнографи, хора на перото, архитекти и изследователи на богатото регионално минало на Варна и областта се включиха в новосформирания клуб "Варненски краевед". Краеведският клуб ще организира своята дейност на територията на Народното читалище "Варненски будители - 1926" по график, като в библиотеката на..
Медицинските сестри и акушерките са в готовност за провеждане на масови протести, ако бъде одобрена идеята обучението по тези специалности да бъде намалено от 4 на 3 години. Това каза Милка Василева, председател на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ). Обучението им сега отговаря на изискванията на европейска директива,..
Спестяването в злато е единственият легален начин да се избегне най-големият финансов данък - инфлацията. Това подчерта за Радио Варна инвеститорът Макс Баклаян. По думите му спестяването е психология, и не зависи от това дали имаме или нямаме средства. Дори човек, който изкарва 1 000 лева месечно, може да спестява по 50 лева всеки месец, допълни..