Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Композиторът Георги Джилянов и третия му албум за деца „Песни за музикалните инструменти“

Авторът на химна на Лятна академия „Ваканция на село“ - композиторът Георги Джилянов, който написа книгата за историята на Читалище “Свобода-1897“ и е един от най-даровитите хора на село Гурково, община Балчик, издаде третия си албум с песни за деца в края на миналата година.

След „Добрина“ и „Ваканция“, сега и „Песни за музикалните инструменти“ ще влезе в песнопойката, която читалището направи за децата от академията.

Новият албум „Песни за музикалните инструменти“ съдържа осем произведения, всяко от които представя даден инструмент. Песента "Акордеон", например, е валс, песента "Барабан" е марш, а песните "Гайда" и "Кавал" са в характерните за нашия фолклор размери 5/8 и 9/8. Освен на музиката, Георги Джилянов, който ще бъде предложен за почетен член на читалището от председателя на настоятелството, е автор и на текста на шест от тях. Подобно на предишните два албума, много от чиито песни са включени в учебници по музика, и този съдържа инструменталните съпроводи на песните за улеснение на учители по музика и вокални педагози.

„Песни за музикалните инструменти“ е така направен, че да подхожда за деца от 5- до 13-годишна възраст, включително за образователни цели.

Певецът-актьор Георги Джилянов, от състава на националния музикален театър „Стефан Македонски“, който e единственият в България профилиран театър в жанра на оперетата и мюзикъла, е и автор на книгите „С фрак и потури“, която може да разсмее до сълзи, и „Константинополският кодекс“ - произведение за любителите на куриози и загадки.

Още за албума и хубавите спомени на автора от балчишкото село Гурково, чуйте в следващия разговор:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Проф. Николай Овчаров представя "Великите владетели на Второто българско царство" във Варна

Един от най-вълнуващите периоди в българската история – този на средновековната Българска империя – оживява в изданието "Великите владетели на Второто българско царство" от българския археолог проф. Николай Овчаров, известен със своите проучвания в Перперикон, Татул, Велико Търново, Мисионис, Урвич и Велики Преслав. След успешната премиера на книгата в..

публикувано на 10.05.24 в 15:50

Изложбата "Яйце от крава, мляко от кокошка" откриха в Добрич

Трима художници откриха изложба в Художествената галерия в Добрич с оригиналното заглавие "Яйце от крава, мляко от кокошка". Творбите на Желко Терзиев, Калина Димитрова и Красимир Терзиев са в различни направления на визуалното изкуство и експериментират по интересен начин с изразните средства на киното, фотографията, инсталацията, живописта...

публикувано на 10.05.24 в 13:36

Започнаха майските празници в Балчик

Майските празници в Балчик започнаха с откриването на две изложби - "Участието на България във Втората световна война - двете страни на медала". Тя е подредена в балчишкия музей в рамките поне на месец. Другата е в Общински детски комплекс от конкурса "Моята България". На 16 май Мира Добрева ще представи пред балчишката публика книгата си "Светулки..

публикувано на 10.05.24 в 10:59

От гилдията настояват за намеса на държавата за възстановяването на първия в света Международен балетен конкурс - Варна

Балетният конкурс във Варна да бъде възстановен. Да се предоговорят ангажиментите на държавата, в лицето на Министерството на културата и на Община Варна, с участие на легитимно избрани представители в управлението на Фондация „Международен балетен конкурс - Варна“. В отворено писмо   до институции и медиите лауреати на Международния балетен конкурс -..

обновено на 09.05.24 в 18:51

Изложба за Втората световна война представят в Балчик

Регионалният исторически музей в Добрич и Регионалният клуб „46-и пехотен Добрички полк” гостуват в Балчик с изложбата „Участието на България” във Втората световна война (двете страни на медала). Инициативата за новата гостуваща експозиция е на Историческия музей в Балчик, по чиято покана музейните специалисти от Отдел „Нова история” в РИМ-Добрич..

публикувано на 09.05.24 в 16:12

Варна се прощава с Венцеслав Антонов

От 11 часа днес, 8 май, в Катедралния храм "Св. Успение Богородично" във Варна ще бъде поклонението пред Венцеслав Антонов.  Художникът, посветил десетилетия от своя живот на графичното изкуство,  ни напусна на 2 май.  Венцеслав Антонов беше директор на Галерията за графично изкуство във Варна и на Международното биенале на графиката във Варна...

публикувано на 08.05.24 в 09:26

Радио Варна награди с професионален звукозапис участници в конкурса "Музикални бисери"

Приключи деветото издание на конкурса „Музикални бисери“, организиран от НЧ „Елин Пелин – 1977“ и СУ за ХНИ „К. Преславски“, гр. Варна, с медийнoто партньорство на Радио Варна. В него взеха участие ученици от трети до десети клас в два раздела – Музикални инструменти (пиано, акордеон и класическа китара) и Поп, рок и джаз пеене, които..

публикувано на 08.05.24 в 00:14