Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Часът на Земята“ на WWF изпраща послание за мир

Войната в Украйна, както всяка война, освен човешки жертви, страдание и дългосрочни икономически последици, води след себе си редица съпътстващи щети. Една от тях е унищожаването на природата. Експертите на WWF предупреждават какво можем да очакваме, ако боевете продължат.

Послание за мир, грижа един за друг и всички заедно за нашата планета отправи Световния фонд за дивата природа WWF. Днес започва традиционната пролетна кампания на природозащитната организация, която ще завърши с изгасянето на осветлението в Часът на Земята, тази събота, на 26-и март от 20.20 до 21.30 часа като израз на възможността всеки един от нас за опазването на природата. Кампанията започва с днешния Международния ден на гората, 21-ви март, който се отбелязва за юбилеен 50-ти път.

Горите са сред най-значимите природни богатства, с които разполагаме. Освен че са дом на 80% от сухоземното биологично разнообразие, чрез своите екосистемни услуги те допринасят за нашето здраве и благоденствие, а също и осигуряват дървесина за икономиката. Те са и най-големите складове за въглероден диоксид след океаните, поради което играят ключова роля за климата на планетата.

Днес обаче, горите са изложени на риск

Украйна разполага с 35% от биоразнообразието на Европа, а войната е зплаха за опазването му, подчертават от природозащитната организация. Риск от пожари в горите, незаконната сеч и обезлесяване с последици за биоразнообразието са само част ор възможните ефекти на войенните действия върху приодата коментира Костадин Вълчев от WWF.

Мащабните маневри на тежкотоварни превозни средства и военна техника, незаконната сеч и разчистването на територии за военни действия влошават състоянието на горите и могат да увредят структурата на местообитанията. Експлозиите, причинени от артилерийски обстрел, увеличават риска от пожари в горите с последици за биоразнообразието. Също така при дългосрочно струпване на бежанци в лагери, в които не е обезпечено отопление, биха могли да бъдат обезлесени цели райони. А минните полета са в състояние да ограничат достъпа на горските служители до големи площи, както и да ги превърнат в опасни територии за едрите бозайници.

„Пролетта е времето, в което повечето животни раждат и се грижат за малките си. Сега бойните действия ще попречат това да се случи нормално в целия необходим им периметър. Мащабното безпокойство ще доведе до прогонване на редица животни от обичайните места за размножаване. Лесният достъп до оръжие може да улесни условията за бракониерство, докато обособените пространства на безвластие създават предпоставки за престъпления срещу дивата природа“, коментира Веселина Кавръкова, изпълнителен директор на WWF България.

Данните сочат, че Украйна разполага с 35% от биоразнообразието на Европа. Това включва повече от 70 000 вида, много от които редки, реликтни и ендемични. 16% от страната е покрита с гори, а 8633 защитени територии покриват площ от 41 000 квадратни километра. В Украйна има също и 50 влажни зони с международно значение с обща площ от 9500 квадратни километра. Цялото това природно богатство е застрашено пряко или косвено от военните действия, а дългогодишните теренни усилия на организации като WWF могат да бъдат обезсмислени.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Засипаха с пръст скрития бункер в Морската градина

Обезопасиха изоставеното съоръжение в близост до Делфинариума в Морската градина. За да се предотврати всяка възможност за инциденти и пропадания, бяха засипани и заравнени с машина отворите, които се разкриха на повърхността на могилата над някогашното военно съоръжение, съобщават от общинската администрация. Преди да бъде засипан с пръст, обектът..

публикувано на 14.02.25 в 18:07

РИМ-Варна създава лаборатория за съхраняване на керамичното наследство в Черноморския район

Регионалният исторически музей във Варна ще създаде иновативна лаборатория за опазване и съхраняване на керамичното наследство в Черноморския район. Новината съобщи доц. д-р Мария Манолова-Войкова, завеждащ отдел "Археология". Дейностите по проекта са финансирани от Национален фонд "Култура".  Тази година предстои закупуването на лазерен профайлър,..

публикувано на 14.02.25 в 15:45

Безплатни прегледи на слуха организират във Варна

Във връзка със Световния ден на слуха - 3 март, за четвърта година Медицинският университет във Варна организира безплатни профилактични прегледи за нарушения на слуха.  Прегледите ще се проведат в периода 17-28.02.2025 г. в сектор „Аудио-вестибуларна и сънна медицина“ в Университетския медико-дентален център на адрес: Варна, бул. „Цар Освободител“..

публикувано на 14.02.25 в 14:47

Ученичка от НУИ "Добри Христов" във Варна стана младши студент в Грац, Австрия

София Иванова е ученичка в Националното училище по изкуствата "Добри Христов" във Варна. Св ири на флейта и се занимава с класическо пеене. И през тази година София продължава с успешните си изяви, като заслужи две награди "Златна Лира"  в Пловдив по време на ежегодния международен конкурс за музикално, танцово и изобразително изкуство "Орфееви..

публикувано на 14.02.25 в 14:36

От ГЕРБ ще пуснат сигнал до прокуратурата за колите в Морската градина във Варна

Сигнал до прокуратурата и до комисията за конфликт на интереси ще внесат общинските съветници от групата на ГЕРБ във Варна. Поводът е неизпълнение на решение на съда за спиране на движението на автомобили в Морската градина от кмета на града Благомир Коцев. Бившият кмет и настоящ общински съветник Иван Портних уточни, че става..

публикувано на 14.02.25 в 14:21

Археолозите на РИМ-Варна отчетоха резултатите от проучванията си през миналата година

224 нови паметника са постъпили във фондовете на отдел "Археология" на Регионалния исторически музей във Варна.  Обектите на отдел "Археология" (Археологически музей, Аладжа манастир, Големи Римски терми и Малки Римски терми) са посетени от общо 117 866 българи и чужденци. Това отчете днес екипът на РИМ-Варна на професионалния ден на българския..

публикувано на 14.02.25 в 14:15
Кирил Петков

Кирил Петков отива на съд заради ареста на Бойко Борисов

Кирил Петков отива на съд заради ареста на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов на 17 март 2022 година, предаде БНР. Два месеца след като съпредседателя на Продължаваме Промяната се отказа от доброволно от депутатския си имунитет, прокуратурата внесе в Софийския градски съд обвинителния акт срещу него. Предстои да бъде насрочено разпоредително заседание по..

публикувано на 14.02.25 в 12:47