Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Васил Василев–Зуека: Небето е там, където се лети

Героите на Васил Василев–Зуека са във Варна до 5 април. Те летят и носят стремеж за свобода във варненската галерия „Папийон”. Вестителите са ангели под формата на летящи хора и донкихотовци. Е, и Санчо Панса е тук, за да удържа връзката с реалността. Небето е синьо, клоунът се усмихва от стената, а стремежът за любов и свобода е пропит във всяко движение на четката. Такъв е Зуека, познаваме го от малкия и големия екран, от театралната сцена, а сега и с помощта на неговите картини в изложбата му живопис „Моите герои“.

Мартин Николов разговаря с него:

Кога спирате?

Никога. Човек ако спре, значи е умрял.

Кого представяте – Васил Василев или Зуека?

Една и съща личност е все още. Не че не живеят няколко човека в главата ми, но това тук е компилация от всичките Зуеци.

Заглавието „Моите герои“ галеристката Виктория Митева ми го предложи и аз го приех, защото моите картини са всички онези неща, които ме вълнуват. А кои неща ме вълнуват? Вълнуват ме хората от улицата – всеки със своята история, със своите мечти обаче – мен това ме интересува. Мечтите на оня отсреща, любовите му, как разбира темата за свободата: какво за него е затвор и какво свобода.

По-обобщено гледам на живота, малко по-отгоре се опитвам да го погледна. Не гледам конкретната личност, не гледам конкретния случай, не гледам конкретното време, в което живеем. Винаги ме е интересувало чоlешкото в човека.

Затова ли в повечето Ви картини има небе?

Да, защото небето е символ на безкрая, небето е там, където се лети, небето е синьото, което харесваме, синьото е единственият студен цвят, което човек приема като най-топлото нещо на света – това е абсурд. Интересувал съм се винаги от абсурдите на живота: т.е. как едно ужасно грозно лице, да речем, може да изглежда влюбено. Интересувал съм се как изглежда Квазимодо, как изглежда влюбеният дявол или как изглежда ядосан ангел... Тези теми ме вълнуват, защото са постоянни, те не зависят от краткия период на човешкия живот.

Всички се вълнуват от тези общочовешки теми, Вие какъв нюанс им придавате?

Аз предпочитам да говоря позитивно с картините си, т.е. за мен любовта е позитивна, стремежът към свобода е позитивен, да нарисувам един клоун е позитивно, защото той винаги носи добро, въпреки че е тъжен, той разсмива хората – той изначално е прекрасен човек.

(...)

Има ли фалшиво изкуство?

Не. Нито едно изкуство не е фалшиво. Получих сигнали, че вече някои хора са ме копирали, което е изключително странно. Но не може да има копиране на идеи. Идеите са идеи, те плуват навсякъде в пространството. Дори и някой да вземе идеята например на тази картина, в която Дон Кихот и Санчо Панса слизат от небето като ангели, дори и да вземе идеята, че два ангела слизат да ни кажат нещо добро, при него картината ще стане много различна, няма как да е същата картина.

Така че не може да съществува кражба на идеи в изкуството.

„Свободата, Санчо, е на върха на копието.“, нали така? Вашата свобода на върха на четката ли е или някъде другаде я откривате?

Свободата винаги е вътре в главата. Моята преподавателка Юлия Огнянова казваше така: „Човек винаги е свободен, деца, само че в рамката, която сам си е направил...“

Цялото интервю на Мартин Николов с Васил Василев-Зуека може да чуете в звуковия файл:


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Истинските био плодове и зеленчуци не са в големите магазини, а в стопанските дворове

Вкусните плодове и зеленчуци, които не са третирани с химически препарати, не са мит, категорична е Кристияна Опрева. Младият агроном днес ще се включи в дискусия в зала "Кубрик" на Обществения център за околна среда и устойчиво развитие във Варна. Опрева ще въведе всеки любител - зеленчукопроизводител и овощар, в основите на органичното градинарство...

публикувано на 04.10.24 в 14:50

Дъщерята на Кирил Господинов: Ако днес срещна Баш Майстора, той ще ми каже: "Айде, нема нужда!"

Барелеф в памет на Кирил Господинов беше открит във Варна в сряда. Паметният знак е дело на скулптора Кирил Янев, а инициативата за създаването му е на дъщерята на актьора Веселина Господинова.  На барелефа, който се намира в градинката до Драматичния театър "Стоян Бъчваров", Кирил Господинов е изобразен в естествен ръст, в коронния му образ на Баш..

публикувано на 04.10.24 в 08:00

Katrine Stenbekk (KALANDRA): Българите сте невероятна музикална нация

Интервю с Katrine Stenbekk, Florian Winter и Jogeir Mæland (KALANDRA) За първи път KALANDRA ще направят хедлайнърски концерт в България. На 5 октомври по покана на „Blue Hills Events“ норвежците ще представят новия албум „A Frame of Mind”. Концертът ще открие специалният гост Lili Refrain. KALANDRA имат дълбока връзка със своите норвежки..

публикувано на 04.10.24 в 07:15

Максим Стойков - младият културист, който постига с много труд мечтите си, продължава да носи гордост за България

Варненцът Максим Стойков се завърна от световния шампионат по културизъм, провел се на остров Киш в Иран, с две титли и три призови места.  Състезанието включваше участници от около 30 държави, като конкуренцията е била много сериозна, споделя Максим, който е  единственият представител на България в състезанието при младежите.  След завръщането..

публикувано на 03.10.24 в 11:32

Peter "Peavy" Wagner (RAGE, REFUGE): Не мисля, че перфекционизмът въобще е даден на човечеството

Интервю с Peter "Peavy" Wagner (RAGE, REFUGE) Една от бандите, които определят стандартите в спийд и пауър метъла RAGE, навъртя четири десетилетия. За това и следващия гост в „От другата страна” е лидерът на немските метъляги Peter "Peavy" Wagner. Сега, ако трябва да обясняваме кои са RAGE и кой е Peavy, начи, не сте си написали домашното...

публикувано на 03.10.24 в 08:30
Атанас Костурков

Строителен предприемач: Най-достъпни са жилищата в големите блокове

Нестабилната икономическа и политическа обстановка в България се отразяват сериозно на строителния бранш. Това коментира за Радио Варна строителният предприемач Атанас Костурков. Той има поглед върху развитието на строителството на страната от 1989 година до днес и допълни, че най-трудно в момента е намирането на качествени кадри в сектора. На..

публикувано на 02.10.24 в 10:00

Рибари настояват за по-голям контрол при улова на рапани в Черно море

20 тона на година е количеството на уловената черноморска бодлива акула от български рибари. Уловът е много по-малък в сравнение с преди няколко години, когато е бил около 150 тона. Това съобщи за Радио Варна генералният секретар на Консултативния съвет за Черно море Йордан Господинов, който е председател на Асоциацията на производителите..

публикувано на 02.10.24 в 08:37