Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Излюпи се бебе египетски лешояд в скалния манастир край Провадия

Излюпи се бебе египетски лешояд в дивото гнездо, разположено в скална ниша на скалния манастир край Провадия, съобщават от Българското дружество за защита на птиците.

На 30 май първото от двете яйца се излюпи и родителите веднага започнаха да полагат много внимателни грижи за малкото. Второто яйце се очаква да се излюпи седмица по-късно - на 7 юни. Семейството египетски лешояди е известно не само у нас. От 2012 г. досега всяка година стотици хиляди хора от над 140 страни стават свидетели в реално време на сайта. В момента и двете птици се редуват да лежат върху новоизлюпеното пиле и другото яйце и да носят храна. Общо 15 малки досега са напуснали успешно известното гнездо, припомнят от дружеството. Египетският лешояд се е превърнал в символ на града.

Данните от камерата и инсталираните фотокапани в гнезда на вида в Източните Родопи показват, че мъжките лешояди полагат повече усилия при строежа на гнездото, докато женските имат по-важна роля по време на мътенето на яйцата. Но и двата пола имат еднакво значение при храненето и отглеждането на малките, като успешно поемат ролята на другия родител, когато се наложи.

Двойката египетски лешояди могат да бъдат наблюдавани в реално време в сайта www.LifeNeophron.eu и в Международния ден на детето – 1 юни, Българското дружество за защита на птиците (БДЗП) приканва всеки да надникне в гнездо с новоизлюпено малко на една от най-редките птици на планетата – египетският лешояд. 

Сътрудници по LIFE проекта „Нова надежда за египетския лешояд“ редовно осигуряват на двойката достатъчни количества безопасна храна, за да се сведе до минимум рискът от попадане на отрови или липса на достатъчно количество за успешното изхранване на малките. Всяко лято те бдят над младите птици в най-уязвимия за тях период – този на първия полет.

Технологии като камерите и фото-капаните ни позволяват да разберем повече за световно застрашения вид, а по този начин да бъдат определяни и прилагани подходящите мерки за неговото опазване.

Египетският лешояд е една от най-бързо изчезващите хищни птици на планетата. В България популацията му наброява едва 26 двойки, които гнездят основно в Източните Родопи, и малка част – в Северна България.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Национална археологическа конференция в Балчик: 18 години Храмът на Кибела не може да бъде превърнат в туристически обект

Повече от 20 доклада се представят на 63-ата Национална археологическа конференция, на която Балчик е домакин от 27 до 31 май. Участват над 100 археолози от страната и гостуващи лектори от Гърция, Франция и Чехия. Докладите ще бъдат представени от 28 до 30 май в Мелницата и са отворени за гражданите, съобщиха домакините от Исторически музей –..

публикувано на 28.05.25 в 08:26

На 5 юни раздават награди за най-хуабава градинка

Приключи конкурсът на Община Варна за най-красиво поддържана градинка. Крайният срок за участие беше 25 май. В този срок граждани и търговски обекти от различни райони на града имаха възможност да споделят своите зелени кътчета, оформени с внимание и любов.  Конкурсът има за цел да насърчи екологичното мислене и активното участие на гражданите в..

публикувано на 27.05.25 в 17:32
Теодосий Теодосиев

Изкуственият интелект - само в краен случай

Преди повече от 100 години  Ото, Дизел, Никола Тесла, Хенри Форд са искали да освободят хората от тежкия физически труд. Резултатът е, че сега хората са по-болни, отколкото тогава.  С навлизането на изкуствения интелект се задава друга заплаха - от психически болести. За това предупреди във Варна златният физик на България..

публикувано на 27.05.25 в 16:44

Вина от 4 континента представят във Варна

Вина от четири континента ще бъдат представени във Варна този петък и събота. Това ще стане в рамките на първото издание на World Wide Wine, зад чиято организация стоят Георги и Владислав Ванкови. Собственици на една от най-впечатляващите градски винарни у нас, те са в организацията и на вече традиционният винен фестивал във Варна през юли..

публикувано на 27.05.25 в 14:12

Във Варна пръскат срещу кърлежи паркове, детски площадки и спортни комплекси

Общинско предприятие „Дезинфекция, дезинсекция, дератизация“ обяви графика за обработване на терени с  обществено значение  против кърлежи (дезакаризация) за дните от 27 до 30 май. Обработката се провежда при подходящи климатични условия (температура, влажност, вятър, валежи, прорастнала растителност). Използваните биоциди са предназначени за битова..

публикувано на 27.05.25 в 13:46

Герои в сянка: Животът зад волана на линейка

Всеки ден, денонощно, без почивка и често – без благодарност. Това е животът на хората в спешната помощ. Днес ще ви срещнем с един от тях – 54-годишния Красимир Капитанов, шофьор на линейка във Варна. Вече 17 години той не просто кара линейка – той спасява живот.

публикувано на 27.05.25 в 10:10

Под варненско небе – нов живот за един подлез

Създаването на красива градска среда е мисия за всички, които живеят в нея и я населяват. Точно това е една от целите на група украинци, обединени около неправителствената организация „Ми Разом“. За Деня на храбростта и Българската армия заедно със съмишленици те преобразяват един от подлезите по булевард „Княз Борис Първи“ във Варна. С мотиви,..

публикувано на 27.05.25 в 07:49