Историческият музей в Балчик отправя покана към жители и гости да бъдат част от празника, посветен на билките, на 24 юниот 16.30ч. в Етнографската къща. С букет от дъхави билки, погача и слънчеви усмивки очакваме гостите на нашия празник, в който ще участват деца от ДГ №1 „Здравец“, гр. Балчик и детска танцова школа при НЧ „В. Левски 1959г.“, гр. Балчик - покани уредникът Димитрина Станчева.
Ето какво ни разказа тя за празника: Един от най- мистичните и тайнствени български празници се нарича още Еньо Билобер, летен св. Иван, Яневден, Ден на Слънцето. Денят съвпада с лятното слънцестоене, затова все още се пазят поверията за връзката между слънцето, космическите сили и предстоящата подготовка за зимата. Смята се, че на този ден Слънцето грее най-дълго, почива си, окъпва се в „живата вода” (река, езеро, извор) и водата става лековита, а в сутрешната роса се крие магия. Затова в нощта срещу Еньовден магическата сила на росата е лечебна. Хората се мият с нея за здраве, ходят боси, за да се очистят от всички вредни въздействия.
На Еньовден звездите слизат на земята и баят на билките да са по-лековити. Окъпалото се слънце също им дава целебна сила. Затова рано преди изгрев се берат билки. Познават ги много жени, но най-добре ги знаят врачки и баячки. Казват, че лековитите билки са 77, а болестите- 77 и половина. За тази половинка има и билка, която само определени билкари могат да намерят в потайната доба на еньовската нощ.
От тях се сплита еньовски венец, през който през деня се провират моми и момци за здраве.
В украинския град Болград, в един сутерен в центъра на града, почти всеки ден за по няколко часа се събират българи и украинци, за да плетат маскировъчни мрежи за фронта. Познати са като "Ангелите на Болград" и работят, разделени в три бригади. Плетат от март 2022 г., вече близо три години. Организира ги Оксана Килафли, украинка и съпруга на един..
23-ма историци, археолози, културолози, етнографи, хора на перото, архитекти и изследователи на богатото регионално минало на Варна и областта се включиха в новосформирания клуб "Варненски краевед". Домакин на учредителното събрание беше Държавният архив във Варна. Краеведският клуб ще организира своята дейност на територията на Народното читалище..
Светът отбелязва за 23-и път Международния ден за безопасен интернет. Започнал като инициатива на Европейския съюз, денят отдавна излиза извън рамките му и вече се отбелязва в над 120 държави на всички континенти. Това е ден, в който общественото внимание се фокусира върху онлайн рисковете за деца и млади хора, и върху необходимостта родители,..
10 февруари е Ден на пчеларя. От години се говори, че броят на пчелите в световен мащаб намалява, а изчезването им ще доведе до унищожаване на баланса на екосистемата и ще се засегне добивът на храни в световен мащаб. Все по-трудно става на пчеларите и у нас, но за мнозина от тях това е вече начин на живот. Димитър Димитров има 250 кошера в..
Благотворителен базар с мартеници и сувенири, изработени от пациентите на Държавна психиатрична болница – Карвуна, очаква посетителите на Община Балчик в датите 25 и 26 февруари. Заедно с кутии за дарения, те ще бъдат разположени на двата входа – Информационно обслужване и Общинска данъчна служба. Пациентите в лечебното заведение към момента са 70..
На февруари най-много му отиват разговорите за вино и любов. Отдавна е така. Поне за малко, в чест на някоя празнична наздравица, отместваме поглед от политическите сериали, от силните притеснения за бюджета и грандиозните тревоги за парите в хазната. Макар че е интересно да гледаме колко кристално чисти в обществен план се представят хора,..
Преди няколко години в Румъния измислиха нова дума, с която описват политическата си система. Тази дума е "стабилокрация". Тя е съчетание от думите стабилност и автокрация. Това е политическа система, при която определени елити, създали свои политически проекти, управляват години наред. Пуснали са пипала във всички системи и де факто притежават..