Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Йото Йотов: Пет минути е времето за реакция при внезапна сърдечна смърт

Кардиолозите проф. д-р Йото Йотов (от ляво на снимката) и доц. д-р Васил Трайков в студиото на Радио Варна
Снимка: В.Василева

Ръководителят на клиниката по кардиология в УМБАЛ "Св. Марина" във Варна проф. Йото Йотов и инвазивният електрофизиолог и специалист в областта на кадриостимулацията доц. д-р Васил Трайков са категорични, че са избрали правилния път, избирайки кардиологията за своя специалност. Те са преживели всеки нюанс от човешките чувства - страх и отчаяние, но и удовлетворение, радост. С проф. Йотов и доц. д-р Трайков разговаря Валерия Василева - за най-честите ритъмни нарушения на сърцето, за рисковете и превенцията, за отношението към пациента и най-важното - стремежа да се спаси човешкият живот.

"Пътят ми до кардиологията беше моят единствен път. Още като студент това ми беше идеята. Нищо лесно на света няма, но изисква посвещение. Както всяка професия, и нашата изисква жертви. Но когато човек стигне до това, за което мечтае, трябва да се чувства щастлив", подчертава доц. Трайков.

Имате ли понякога чувство на страх в тази професия?

Да, защото все пак работим с хора, с тяхното здраве, и често пъти нещата са критични, често провеждаме тежки разговори и вземаме тежки решения. Трябва да бъдем наясно с това, че това е тежка специалност

Тъй като ритъмните нарушения са Вашата специалност, нека поговорим малко за най-често разпространените видове сърдечна аритмия при хората.

Предсърдното мъждене - това е вид сърдечна аритмия, в която предсърдията на сърцето се активират хаотично. Проблемът е по-сериозен, защото се получава склонност за образуване на тромби в предсърдията. Когато такъв тромб се получи в лявото предсърдие, съществува риск част от него да се откъсне и да запуши важен съд, като най-честата изява е инсултът. Разбира се, не всички пациенти с предсърдно мъждене са изложени на подобен риск, но наша задача е да назначим адекватното лечение в този случай:

Проф. Йото Йотов е ръководител на клиниката по кардиология в УМБАЛ "Св. Марина" и също като своя колега говори с любов и отдаденост към специалността си.
Понеже попитах доц. Трайков за страха в професията и как човек избира тази специалност - при вас как беше, проф. Йотов?
Страхът е нещо много присъщо за човека. В нашата професия се преплитат различни чувства. Има чувство на отчаяние, когато виждаш, че няма как да помогнеш, но има и чувство на радост - когато видиш, че си спасил човешки живот.
Преживели ли сте го?
Да, преживели сме го и двамата неведнъж. При внезапната сърдечна смърт ние сме ограничени във времето. Реакцията е ограничена в рамките на няколко минути. След шестата или седмата минута вече е безсмислено. За да можете да спасите човешки живот, трябва да реагирате в минутата. Затова са важни кампаниите за повишаване информираността на хората - възможностите за устройства, които да са достъпни навсякъде. Всички хора трябва да знаят как се прави сърдечен масаж например - а това може да спаси човешки живот! А относно моята среща с кардиологията - аз не съм се родил, за да ставам кардиолог. Моето желание настъпи в студентските години. Тогава харесах тази динамика и удовлетвореност, когато си се справил в даден проблем в кратки срокове. И когато видиш, че един човек, който си отива, е спасен и става отново един пълноценен член на обществото. Ако пак трябва да избирам професията си, бих станал пак кардиолог!
Какъв е Вашият стандарт за добър кардиолог?

На първо място трябва да обича работата си. Когато вършиш нещо на сила, нещата няма да се получат. Добрият кардиолог трябва да слуша своите пациенти. Само с хвърлянето на една рецепта нещата няма да се случат, защото всеки човек има своите индивидуални особености, които поставят възможност за лечението в различни аспекти и ти трябва да си запознат с тях. Шаблоните и протоколите са характерни за спешната помощ. Във всички останали случаи, когато не те притиска времето, трябва да се съобразяваме с особеностите - трябва да познаваш много добре пациента. Добрият кардиолог трябва да се информира непрекъснато - ако ти не знаеш какво е развитието на твоята наука, ти работиш със стандарти, които са остарели:




По публикацията работи: Олга Карова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Кметът на Варна Благомир Коцев

Благомир Коцев: Мит е, че Варна разполага с един милиард лева, за поддръжка морската столица има едва десетина милиона.

Мит е, че Варна разполага с един милиард лева, при една разбивка става ясно, че морската столица разполага с изключително ограничени средства за инфраструктура и капиталната програма. Това заяви кметът на града Благомир Коцев в обзорното предаване на Радио Варна „Позиция“. По думите му пари за инфраструктурни дейности се обезпечават най-вече..

обновено на 10.05.25 в 16:03

Тодор Балабанов: Липсата на гласуваните от ОС 50 милиона лв за лечебните заведения на Варна, са основание бюджетът да бъде върнат

Бюджетът на Варна не е на кмета или на общински съвет, а на варненци. Така председателя на групата общински съветници от ГЕРБ Тодор Балабанов, репликира думите на Благомир Коцев, по рано през деня, в предаването на Радио Варна „Позиция“, че ролята на съвета не е да разпределя бюджета наново или да прави нов бюджет. Според Балабанов, законът..

публикувано на 10.05.25 в 15:44
Николай Мирев, създател на подкаста

Николай Мирев предизвиква варненци на 10 май: Ще споря с всеки на всякаква тема

Николай Мирев е варненец, завършил е информатика и работи повече от десет години в сферата на маркетинга. Свободното си време разделя между семейството си и подкаста, чийто създател и автор е - "Минало, настояще, бъдеще", в най-популярния видеоканал за споделено съдържание.  "Интересувам се от всичко, което вълнува хората на моята възраст - в..

обновено на 09.05.25 в 22:07

The Center с нов танцово-театрален спектакъл "АМОК"

(музикална и звукова среда), Драгомир Русев (сценография). 

публикувано на 09.05.25 в 07:30

"Вода и земя" от художника Димитър Чолаков

"Вода и земя" е най-новата самостоятелна изложба на професор Димитър Чолаков. Тя е подредена в двете зали на варненската галерия "Папийон". Творчеството на Димитър Чолаков се отличава със своята сетивност. То е разнолико и обширно, както по отношение на техника и материали, така и като въздействие и внушение. Картините му са в сферата на абстракцията,..

публикувано на 08.05.25 в 07:00

Радио Варна или "Варна-Радио"?

В днешния ден на радиото и телевизията говорим за... радио. Радио с важни и интересни функции, различни от традиционните радиостанции. Става дума за бреговата радиостанция „Варна-Радио“, която е националният морски телекомуникационен оператор. Често през годините, когато сме търсили различни събеседници от морските среди, ни се е..

публикувано на 07.05.25 в 07:03

С музика в сърцето и мечта в очите: Георги Дачев от Do Sho на Гергьовден

Именият ден на вокалиста и основател на група Do Sho – Георги Дачев, започна със специално участие в студиото на Радио Варна и предаването „Новият ден“. „Дядо ми по бащина линия се казва Георги, както и прадядо ми по майчина линия. Така че празнуваме много Георгиевци – или както аз обичам да ги наричам – Георгета“, сподели с усмивка Дачев...

публикувано на 06.05.25 в 11:58