Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Есенните плодове и зеленчуци - шампиони по полезни качества

| обновено на 27.10.22 в 09:03

Сезонните плодове и зеленчуци да се слагат с приоритет на трапезата, препоръчват диетолози. Предимствата им са, че са отгледани според естествения им цикъл и много вероятно - на слънце и въздух, което ги прави по-богати на хранителни вещества за организма ни. Освен, че за полезни тези плодове и зеленчуци имат и още едно голямо предимство - вероятността да са модифицирани е минимална. Освен тиква, ряпа, зеле, пипер, патладжан и карфиол, има търсене и за земната ябълка (гулия, Ерусалимски артишок),  райската ябълка, хинапът (познат и като финап), мушмули и пащърнак, показа репортерска проверка на Радио Варна на варненския пазар "Чаталджа".

Подробности в анкетата на Мариела Димитрова:


Според търговците търсене има, а младите научават качествата им от по-възрастните, както подчерта производител със стопанства край Варна и Алфатар, продаващ от почти три десетилетия на пазара. Пащърнакът го търсят за пюрета за бебета, алабашът е много подходящ, както за деца така и за възрастни, хрянът сега е търсен като естествен консервант за киселото зеле. Дюлите са предпочитани са сладка и компоти.
Земната ябълка, позната и като гулия никога не е била сред най търсените и това е нормално - с нея не можеш да седнеш да си изпиеш ракията, както с домат и краставица, пошегува се производител от Езерово. Той разкри, че в момента привлекателна за купувачите е вносната райска ябълка от Испания, която е готова за консумация, тъй като няма танин. Традиционно райската ябълка се изчаква да стигне пълна зрялост и след  това да омекне, за да е вкусна за консумация и тогава танинът в нея, известен като антиоксидант, е изгубил тръпчивостта си. Испанската райска ябълка е на цена 8 лв., почти два пъти по-скъпа от българската, която е на цена 5-5.50 лв.
Земната ябълка според някои източници превъзхожда по съдържание на желязо  моркова, картофите, ряпата и цвеклото.
Хинапът е богат на йод, желязо и много витамин C.
Мушмулите имат фибри, скорбяла и пектин, но също витамини А, В, С и и най-много от минералите желязо и калций.
Всичко е въпрос на вкус, но тези сезонни плодове сега са една възможност за разнообразяване и обогатяване на традиционното ни меню.

По публикацията работи: Мариела Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

"Ангелите на Болград" и мрежите за фронта

В украинския град Болград, в един сутерен в центъра на града, почти всеки ден за по няколко часа се събират българи и украинци, за да плетат маскировъчни мрежи за фронта. Познати са като "Ангелите на Болград" и работят, разделени в три бригади. Плетат от март 2022 г., вече близо три години. Организира ги Оксана Килафли, украинка и съпруга на един..

публикувано на 11.02.25 в 10:26

Клуб на краеведа учредиха във Варна

23-ма  историци, археолози, културолози, етнографи, хора на перото, архитекти и изследователи на богатото регионално минало на Варна и областта се включиха в новосформирания клуб "Варненски краевед". Домакин на учредителното събрание беше Държавният архив във Варна.  Краеведският клуб ще организира своята дейност на територията на Народното читалище..

публикувано на 11.02.25 в 09:57

Светът отбелязва Деня за безопасен интернет

Светът отбелязва за 23-и път Международния ден за безопасен интернет. Започнал като инициатива на Европейския съюз, денят отдавна излиза извън рамките му и вече се отбелязва в над 120 държави на всички континенти. Това е ден, в който общественото внимание се фокусира върху онлайн рисковете за деца и млади хора, и върху необходимостта родители,..

публикувано на 11.02.25 в 08:50

Пчелар: 2025-а ще е по-тежка за сектора от миналата година

10 февруари е Ден на пчеларя. От години се говори, че броят на пчелите в световен мащаб намалява, а изчезването им ще доведе до унищожаване на баланса на екосистемата и ще се засегне добивът на храни в световен мащаб.  Все по-трудно става на пчеларите и у нас, но за мнозина от тях това е вече начин на живот.  Димитър Димитров има 250 кошера в..

обновено на 10.02.25 в 19:32

Има и такава болница – напомнят с мартенски базар пациентите на психиатричната лечебница в Карвуна

Благотворителен базар с мартеници и сувенири, изработени от пациентите на Държавна психиатрична болница – Карвуна, очаква посетителите на Община Балчик в датите 25 и 26 февруари. Заедно с кутии за дарения, те ще бъдат разположени на двата входа – Информационно обслужване и Общинска данъчна служба. Пациентите в лечебното заведение към момента са 70..

публикувано на 10.02.25 в 17:12

Лесна работа: С чаша вино

На февруари най-много му отиват разговорите за вино и любов. Отдавна е така. Поне за малко, в чест на някоя празнична наздравица, отместваме поглед от политическите сериали, от силните притеснения за бюджета и грандиозните тревоги за парите в хазната. Макар че е интересно да гледаме колко кристално чисти в обществен план се представят хора,..

публикувано на 10.02.25 в 17:00

Коментар: Стабилокрация по български

Преди няколко години в Румъния измислиха нова дума, с която описват политическата си система. Тази дума е "стабилокрация". Тя е съчетание от думите стабилност и автокрация. Това е политическа система, при която определени елити, създали свои политически проекти, управляват години наред. Пуснали са пипала във всички системи и де факто притежават..

публикувано на 10.02.25 в 13:45