Регионална дискусия за обсъждане на данните от доклада „Не/равно детство“ се проведе днес във Варна. Домакин на събитието бе Фондация Карин дом, а целта на срещата бе да допринесе за повишаване ангажираността и сътрудничеството между общини, граждански организации и бизнеса за прилагане на ефективни мерки за равни възможности на уязвимите деца. В срещата във Варна се включиха представители на: Уницеф България, фондация „За Нашите Деца“, Институт за изследване на човека и населението, БАН, Медицински университет - Варна, Общностен център за деца и семейства Варна и други.
По време на срещата-дискусия бяха представени данните от доклада „Не/равно детство“, който представлява цялостен анализ на детската бедност и социално изключване в България. Делът на децата до 18 години в риск от бедност или социално изключване в България намалява от 47.9% през 2015 г. до 36.2% през 2020 г., но остава висок в сравнение със средното ниво на този показател за ЕС, което е 24.2% и един от най-високите в ЕС - 27 на сто, сочат данните от доклада.
Най-голям е рискът от бедност и социално изключване за многодетните домакинства (близо 67% от домакинствата с двама възрастни с три и повече зависими деца), следвани от групата на самотните родители (близо 49% от домакинствата с един родител със зависими деца). Налице са съществени регионални разлики в риска от бедност и социално изключване, които на областно ниво достигат до шест пъти, сочи още докладът. Докладът е изготвен от изследователски екип с ръководител д-р Иванка Шалапатова - изпълнителен директор на Фондация "За нашите деца".
Ето какво сподели тя пред микрофона на Радио Варна:
От днес до края на месеца Административен съд – Варна ще е домакин на благотворителен базар. Инициативата се провежда съвместно с Център за социална рехабилитация и интеграция на възрастни с говорно-езикови нарушения при мозъчна увреда "Афазия". Средствата от базара ще бъдат предоставени за закупуването на слушалки с костна проводимост за подобряване..
Дирекция „Превенции“ към Община Варна се включва с няколко различни инициативи във втория етап на Националната АНТИСПИН кампания, която ще се проведе от 14 до 21 февруари 2025 г. Участието на морската столица ще протече под мотото „Предай знанието, не вируса“. Основните цели на кампанията са привличане на общественото внимание и постигане на..
В украинския град Болград, в един сутерен в центъра на града, почти всеки ден за по няколко часа се събират българи и украинци, за да плетат маскировъчни мрежи за фронта. Познати са като "Ангелите на Болград" и работят, разделени в три бригади. Плетат от март 2022 г., вече близо три години. Организира ги Оксана Килафли, украинка и съпруга на един..
23-ма историци, археолози, културолози, етнографи, хора на перото, архитекти и изследователи на богатото регионално минало на Варна и областта се включиха в новосформирания клуб "Варненски краевед". Домакин на учредителното събрание беше Държавният архив във Варна. Краеведският клуб ще организира своята дейност на територията на Народното читалище..
Светът отбелязва за 23-и път Международния ден за безопасен интернет. Започнал като инициатива на Европейския съюз, денят отдавна излиза извън рамките му и вече се отбелязва в над 120 държави на всички континенти. Това е ден, в който общественото внимание се фокусира върху онлайн рисковете за деца и млади хора, и върху необходимостта родители,..
10 февруари е Ден на пчеларя. От години се говори, че броят на пчелите в световен мащаб намалява, а изчезването им ще доведе до унищожаване на баланса на екосистемата и ще се засегне добивът на храни в световен мащаб. Все по-трудно става на пчеларите и у нас, но за мнозина от тях това е вече начин на живот. Димитър Димитров има 250 кошера в..
Благотворителен базар с мартеници и сувенири, изработени от пациентите на Държавна психиатрична болница – Карвуна, очаква посетителите на Община Балчик в датите 25 и 26 февруари. Заедно с кутии за дарения, те ще бъдат разположени на двата входа – Информационно обслужване и Общинска данъчна служба. Пациентите в лечебното заведение към момента са 70..