Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

60 електробуса тръгват по варненските улици през 2023 г.

Всички 60 нови електрически автобуса вече са във Варна. Вчера пристигна втората пратка по море, потвърди за Радио Варна Николай Антонов - директор на "Градски транспорт" - Варна. Електробусите в момента се намират на пристанище Варна - Запад и се разтоварват от кораба. Предстои придвижването им до базата на Градски транспорт. Още подробности чуйте в прикачения звуков файл:

Новата пратка е от 40 електробуса, през септември пристигнаха други 20, така през 2023 г. линиите на обществения транспорт ще бъдат обслужвани от общо 60 автобуса, захранвани чрез батерии.
По-големите автобуси побират до 110 души, а по-малките до 60. Ще има осигурени места за хора с увреждания, климатици и рампи.

Електрическите автобуси разполагат със зарядни станции, които вече са във Варна. Към всеки автобус ще бъде монтирана отделна зарядна станция, а зареждането ще става през нощта, обясни Антонов. 

Все още не са уточнени линиите, които ще обслужват новите возила. 

Предстои регистрацията им в КАТ, монтаж на оборудване, поставяне на билетна система и след това ще бъдат въведени в експлоатация. Очаква се това да стане в първото тримесечие на 2023 г.

Ще бъдат монтирани две бързозарядни станции на крайните спирки на „Почивка“ и „Владиславово“, които ще могат да възстановят батерията до 50% за половин час. 

Първите пристигнали 20 съчленени автобуса вече са регистрирани в КАТ и се работи по поставянето на камерите, каза Николай Антонов. 

Новите автобуси са осигурени благодарение на безвъзмездно финансиране в размер на 70 млн. лева по оперативна програма и 15 млн. лева съфинансиране от общинския бюджет. Тези средства са и за 60 зарядни станции за електробусите, за нови трансформатори и други технически дейности. 

Попълненията в автопарка на „Градски транспорт“ ще разполагат със системи за безопасност, които ще сигнализират на шофьора за опасности по пътя в реално време.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Варна участва в програма за подпомагане на туризма

Варна е единствената българска община, одобрена за участие в престижната пилотна програма D3HUB (Data-Driven Destinations Hub), съобщиха от общинска дирекция „Туризъм“.  Програмата е създадена с цел да подпомага на туристическите дестинации в прехода им към устойчиво и дигитално управление и използването на данни. С включването си в..

публикувано на 12.02.25 в 09:52

Блъснаха възрастна жена на пешеходна пътека в центъра на Варна

Лек автомобил е блъснал 77-годишна жена на централна варненска улица. За инцидента от 11 часа в понеделник, 10 февруари, съобщиха от Областната дирекция на МВР.  Водач на лек автомобил, с отрицателни проби за алкохол и наркотични вещества, е блъснал 77 – годишна варненка, на пешеходна пътека. Вследствие на удара, жената е с фрактура на черепа, настанена..

публикувано на 12.02.25 в 09:40

В София обсъждат параметрите на бюджета за общините

Министърът на финансите Теменужка Петкова и Управителния съвет на Националното сдружение на общините в България ще обсъдят днес параметрите на бюджета за общините, предвиден в рамките на държавния бюджет за 2025 г., предаде БНР.  Заместник-председателят на УС на сдружението на общините Донка Михайлова поясни, че предстоящите преговори с финансовия..

публикувано на 12.02.25 в 09:30
Снимката е илюстративна

По ваш сигнал: Липсват пешеходни пътеки край улица "Радост" във Варна

За лошо състояние на улица "Радост" във Варна сигнализира Марин Цветков в предаването "В ефир сте" на Радио Варна. Липсват пешеходни пътеки в района, а от там минават много млади хора и ученици. В близост е Основно училище "Добри Чинтулов", а главно семейства с деца се нанасят да живеят в новите кооперации, допълни Марин Цветков. Пресичането е рисковано,..

публикувано на 12.02.25 в 09:20

Народното събрание започва процедурата по назначения в регулаторите

Парламентът открива процедурите за избор на ръководство и състав на регулатори, чийто мандат е изтекъл, предаде БНР.  През уикенда в Бургас председателят на Народното събрание Наталия Киселова съобщи, че се очаква в дневния ред на парламента за тази седмица да бъдат включени процедури за номинации на регулаторите. Тя припомни, че има органи с..

публикувано на 12.02.25 в 08:19

63% от купувачите на имоти във Варна заплащат в брой

Продължаващ ръст в активността на пазара на жилища в големите градове през 2024 г. отчитат от компания за недвижими имоти . Над 10 на сто е повишението в броя сделки за тристайни жилища в София, леко повишение се наблюдава и при двустайните апартаменти. В същото време цените продължават ръста си, макар на фона на индикации за успокояване на..

публикувано на 12.02.25 в 08:16
Облачно море

Сряда - облачността намялява

Днес облачността ще е променлива, сутринта главно по южното крайбрежието ще прехвърча слаб сняг. Около и след обяд облачността навсякъде ще намалее до предимно слънчево време. Вятърът от север-североизток ще е слаб до умерен, привечер ще отслабне на места до тихо. Максимални температури между 1° и 6°, за Варна около 5°. Вълнение на морето 2-3 бала, до..

публикувано на 12.02.25 в 06:11