В момента и хляба, и олиото, и царевицата на пазара у нас са украински. Произведени тук, но с украински суровини. Това каза в интервю за Радио Варна производителят и животновъд Назми Маджар, който обработва земи в селата Ягнило, Белоградец и Невша, община Ветрино, Варненско. Той произвежда пшеница, овес, люцерна. Освен за фураж за животните, продава зърнените култури, но сега има 1 000 тона пшеница, които залежават на склад. Причината е по-ниската цена на украинските суровини, които обаче са произведени с помощта на забранени у нас препарати, коментира още Маджар.
2022-ра беше лоша, сподели производителят. Украинската продукция много ни подби пазара и не можем да си продадем стоката. В момента у нас се изкупуват предимно по-евтините украински пшеница, царевица и слънчоглед. Но, тази стока от Украйна не се проверява за хербициди. Има такива, които са забранени в България, но в Украйна са разрешени. В България не можеш да пръскаш с по-евтин препарат, примерно китайски или някакъв друг, но в Украйна ги ползват, сподели още стопанинът на ниви и близо 1 000 глави добитък - крави и овце и произвеждащ всички видове млечни продукти.Животновъди се оплакаха, че общините ги "прекарват", като сменят предназначението на терените. Подобна практика вече има в доста общини, сигнали има от цялата страна, обясни пред БНР Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация (НОКА). Животновъди се привикват, правят им се срещи с инвеститори и им се подсказва, че не е добре те да заявяват тези пасища, описа механизма Симеон Караколев. Според него това може да се случи върху всякаква земя, но се предприема върху пасищата, защото особено по-малките животновъди нямат глас. "Някой ще прибере едни пари по веригата. Това е цялата история." Някои от областните управители, които не са в синхрон с даден общински кмет, стопират тези решения, "но някъде областният управител пее в един хор с общинския кмет, прекарват решенията и животновъдите остават без пасища", посочи Караколев.
По този повод Назми Маджар, който е регионален представител на НОКА, коментира, че засега проблем с наетите от община Ветрино пасища нямат, но наскоро е била вдигнат наема на около 10 лв. на декар. Пасищата обаче не достигат за броя животни, който гледаме, допълни животновъдът.
10 февруари е Ден на пчеларя. От години се говори, че броят на пчелите в световен мащаб намалява, а изчезването им ще доведе до унищожаване на баланса на екосистемата и ще се засегне добивът на храни в световен мащаб. Все по-трудно става на пчеларите и у нас, но за мнозина от тях това е вече начин на живот. Димитър Димитров има 250 кошера в..
Благотворителен базар с мартеници и сувенири, изработени от пациентите на Държавна психиатрична болница – Карвуна, очаква посетителите на Община Балчик в датите 25 и 26 февруари. Заедно с кутии за дарения, те ще бъдат разположени на двата входа – Информационно обслужване и Общинска данъчна служба. Пациентите в лечебното заведение към момента са 70..
На февруари най-много му отиват разговорите за вино и любов. Отдавна е така. Поне за малко, в чест на някоя празнична наздравица, отместваме поглед от политическите сериали, от силните притеснения за бюджета и грандиозните тревоги за парите в хазната. Макар че е интересно да гледаме колко кристално чисти в обществен план се представят хора,..
Преди няколко години в Румъния измислиха нова дума, с която описват политическата си система. Тази дума е "стабилокрация". Тя е съчетание от думите стабилност и автокрация. Това е политическа система, при която определени елити, създали свои политически проекти, управляват години наред. Пуснали са пипала във всички системи и де факто притежават..
Екип от 12 български ученици от 11-и клас, сред които и варненски възпитаници, ръководен от Елица Павлова, спечели първо място сред участници от цял свят в престижния конкурс за проектиране на космическа колония, организиран от Националното космическо общество в САЩ, съобщава БНР. Тазгодишното издание на конкурса привлече повече от 9 хиляди..
Изминалият януари е бил най-топлият януари, измерван някога в света, по данни на европейската обсерватория "Коперник". По данни на НИМХ-Филиал Варна обаче не януари 2025, а този през 2023 година е бил най-топлият първи месец в годината досега за Варна, каза за Радио Варна синоптичката Венета Тодорова. По-топлите зими през последните..
На 10 февруари православната църква почита Св. Харалампий Магнезийски, свещеномъченик на вярата. Св. Харалампий е смятан за покровител на меда и пчеларите. А народът нарича този ден още Хараланбей, Араланбей, Чуминден, Харалапинден. Празникът остава в българската традиция като един от последните зимни празници. От този ден народът започвал да..