Президентът Румен Радев наложи вето на промените в Закона за енергетиката, одобрен от Парламента на 12 януари, съобщиха от пресцентъра на Президентството.
Според Радев приетите промени не гарантират това, а се стига до отклонение от общоевропейската уредба, като се пречи на нейните социално-икономически ползи в България.
Следва пълният текст на мотивите на президента:
М О Т И В И
За връщане за ново обсъждане в Народното събрание на Закона за изменение и допълнение на Закона за енергетиката, приет от 48-ото Народно събрание на 12 януари 2023 г.
Уважаеми народни представители,
Споделям стремежа за промени на действащата нормативна уредба в областта на енергетиката, които трябва да насърчат конкуренцията и да гарантират доставките на електроенергия на най-конкурентни цени. Уредбата следва да бъде в съответствие с изискванията на правото на Европейския съюз в областта на енергетиката и да осигури нови възможности за стопанска инициатива. С § 24 от Закона за изменение и допълнение на Закона за енергетиката, приет от 48-ото Народно събрание на 12 януари 2023 г. (ЗИД на ЗЕ), не се гарантира това съответствие, а се стига до отклонение от общоевропейската уредба, като се препятстват нейните социално-икономически ползи в България. С разпоредбата се предвижда до края на 2023 г. финансовият сетълмент, изготвян от електроенергийния системен оператор, да се извършва на времеви интервал от един час.
Регламент (ЕС) 2017/2195 на Комисията от 23 ноември 2017 година за установяване на насоки за електроенергийното балансиране установява насоките за електроенергийно балансиране и предвижда общ за целия Европейски съюз набор от технически, експлоатационни и пазарни правила, които уреждат работата на балансиращите пазари и тяхното интегриране. В чл. 53, пар. 1 от Регламент (ЕС) 2017/2195 е посочено, че в срок три години от влизането в сила на Регламента всички оператори на преносни системи „започват да прилагат периода за уреждане на дисбалансите от 15 минути във всички зони за съставяне на графиците, като гарантират, че всички граници на единичния пазарен период съвпадат с границите на периода за уреждане на дисбалансите". Комисията за енергийно и водно регулиране чрез дерогация е предоставила изключение от това задължение, но не по-късно от 31 декември 2022 г. От 1 октомври 2022 г. в България операторът на електропреносната мрежа и операторът на борсов пазар са въвели 15-минутния период за уреждане на небалансите и 15-минутни продукти за търгуване на пазара в рамките на деня.
Задължение за въвеждане на период за уреждане на дисбаланса от 15 минути е в сила и съгласно Регламент (ЕС) 2019/943 на Европейския парламент и на Съвета от 5 юни 2019 година относно вътрешния пазар на електроенергия. Според чл. 8, пар. 4 от този регламент "към 1 януари 2021 г. периодът за уреждане на дисбаланса е 15 минути във всички зони за съставяне на графици, освен ако регулаторните органи са предоставили дерогация или освобождаване".
Задължителното балансиране за 15 минути е въведено след детайлен анализ на системите в 36 държави, голяма част от които от Европейския съюз. Прилагането на 15-минутните периоди за балансиране допринася за по-доброто използване на съществуващите междусистемни електропроводи, по-големи обеми на износа на електроенергия от България към съседните страни, по-добро ниво на честотното регулиране, по-активно участие на търговците в балансирането на системата, подобряване на прогнозирането и намаляване на цените на балансирането. Те са от полза както за електроенергийната система, така и за търговските участници и имат положителен обществен ефект.
С § 24 от ЗИД на ЗЕ е приета разпоредба, която се отклонява от посочените норми на Регламент (ЕС) 2017/2195 и Регламент (ЕС) 2019/943. Тя отлага вече въведеното в България задължително балансиране за 15 минути и връща сетълмента, извършван на времеви интервал от един час. Ако периодът на сетълмент не е максимално близо до часа на доставка, резултатът ще е по-неточно прогнозиране от страна на търговските участници и отчитане на по-високи количества търговски небаланси. Вследствие на това операторът ще реализира по-високи разходи за регулиращи мощности и може да се стигне до намаление на водните запаси в големите язовири. Увеличението на разходите за регулиране на оператора ще доведе и до по-висока цена на балансиращата енергия, което ще бъде с неблагоприятен финансов ефект за потребителя. Търговският износ и обменът на електрическа енергия с други държави също ще бъдат засегнати.
Уважаеми народни представители,
Стабилността на правната уредба и последователното законово регулиране са сред признаците на правовата държава, която изключва приемането на законодателни актове в противоречие с норми от по-висш ранг. По изложените мотиви упражнявам правото по чл. 101, ал. 1 от Конституцията на Република България да върна за ново обсъждане разпоредбата на § 24 от Закона за изменение и допълнение на Закона за енергетиката, приет от 48-ото Народно събрание на 12 януари 2023 г.
Към настоящия момент огънят, възникнал в 19.07 часа днес в района на новия Домостроителен комбинат край село Казашко, е локализиран. Това съобщиха от пресцентъра на Областната дирекция на МВР във Варна. Пожар гори на сметище за автомобилни гуми до село Казашко В района са горели гуми. На място са шест противопожарни екипа и два екипа на..
Пожар е възникнал в нерегламентирано сметище за автомобилни гуми до с. Казашко по пътя Варна – Езерово, в близост до железопътна линия. По информация от старши комисар Тихомир Тотев – началник на Регионалната дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" във Варна, 4 екипа на пожарната работят на терен. Все още няма сериозно..
Евродепутатът Кристиан Вигенин ще се включи в надпреварата за нов председател на БСП, научи БНР. БСП ще проведе 51-вия си конгрес на 15 и 16 февруари. Прекият избор на председател е насрочен за 23 февруари.
Във връзка с разразилия се пожар в Лос Анджелис, САЩ, Министерството на културата информира, че са предприети всички необходими мерки за опазване на експонатите от изложбата „Древна Тракия и античният свят: Съкровища от България, Румъния и Гърция“, на която Министерството на културата и Националният археологически институт с музей при БАН са..
Тубдиспансерът във Варна търси още средства за, да покрие разходите си за отопление. В началото на годината от белодробната болница отправиха призив за дарения, за да не останат пациентите на студено. Необходими са 10 000 лева за нафта. През октомври лечебното заведение получава средства, гласувани от Общинския съвет за непокритата загуба до август..
На 10 януари (петък) във времевия диапазон от 10:00 до 12:00 ч. ще бъде ограничено движението за моторни превозни средства (МПС) в северното платно на бул. „Христо Смирненски“ в района на автоспирка „Изгрев“ 12, съобщиха от общинския отдел „Дейности по защита на населението“. Оттам уточняват още, че ограничаването на движението по булеварда се налага..
От понеделник започва изграждането на канализация в района на местност Салтанат в Приморския парк, по протежението на Крайбрежната алея. Стойността на инвестицията, която е изцяло на "Холдинг Варна", е 8 милиона лева. Това съобщи на брифинг в областната администрация Милчо Близнаков, изпълнителен директор на холдинга. Паралелно с това ще бъдат..