Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Оцеляване в екстремна действителност - как?

Снимка: pixabay

Красимир Симеонов от Варна от няколко години е подготвен за оцеляване в екстремна действителност, която освен природни бедствия, кризи и катастрофи, включва и война. Неговият сак с принадлежности при възникване на евентуални такива ситуации е разположен до външната врата на дома му, а вътре в него са всички важни документи и предмети от първа необходимост.  Красимир Симеонов разказа за Радио Варна за своята лична дисциплина и подготовка, какво трябва да се съдържа в сака и какво да знаем при възникване на всякакви ситуации: 

На първо място БЕЗ ПАНИКА!, споделя Симеонов и добавя, че паниката е враг номер 1, когато сте в някаква извънредна ситуация. 

Ето и още основни умения за оцеляване в екстремна действителност: 

  • ЗАПАЛВАНЕ НА ОГЪН

Огънят осигурява топлина, светлина и комфорт. Дори и ако не сте в подходящо облекло, добрият огън може да ви помогне да оцелеете и в най-студените среди. Огънят и димът от него се използват също така и за сигнализация на много дълги разстояния. Винаги разполагайте с поне два, а най-добре и с повече варианта за незабавно запалване на огън. Това става с водоустойчив кибрит, бутанови запалки, магнезиев запалител или стоманено огниво;

  • ПОДСЛОН 
Подслонът предпазва тялото от външните фактори (топлина, студ, дъжд,сняг, слънце и вятър). Предпазва и от насекоми и твари, които са способни да ви навредят;

  • СИГНАЛИЗАЦИЯ
Сигнализирайки, вие способствате за това да се свържете с хората, способни да ви спасят, без да се налага да извършите в действителност физически контакт с тях. Видовете сигнализация са: използване на огън и дим, фенерче, ярки и цветни дрехи и други маркери, отразяващи огледала, свирки, както и лични лакаторни маяци (PLB). Трикратният сигнал се счита за такъв за помощ: 3 изстрела, 3 надувания на свирка или 3 пръчки във формата на триъгълник;

  • ХРАНА И ВОДА
Всеки път, когато планирате екскурзия, бъдете сигурни, че винаги носите допълнителна храна и вода. Наличието на повече, отколкото смятате за нужно, че се нуждаете ще ви осигури допълнителни мерки за безопастност, ако нещо се е случило и трябва да останете по-дълго от очакваното. Водата, с която се сдобием по някакъв начин, освен добре бутилираната, е добре да бъде преварявана преди пиене;
  • ПЪРВА ПОМОЩ
Винаги носете със себе си аптечка за първа помощ и одеяло. Повечето наранявания, с които вероятно ще се срещнете са леки ожулвания, порязвания или изгаряния. Големите наранявания ще се нуждаят от по-добри условия за тези, които имате на ваше разположение, което означава, че ще се нуждаят от външна помощ. 
КАКВО ТРЯБВА ДА СЪДЪРЖА АПТЕЧКАТА ЗА ПЪРВА ПОМОЩ?
Аптечката трябва да е функционална и същевременно компактна и подготвена предварително. Следете редовно съдържанието й за свършили консумативи или такива с изтекъл срок на годност. 

МЕДИКАМЕНТИ ОТ ПЪРВА НЕОБХОДИМОСТ
  • обезболяващи;
  • кръвоспиращи;
  • дезинфекциращи;
  • превързочни материали;
  • противоалергичен продукт за перорален прием (за предпочитане на капки) и за локално нанасяне (стик, спрей);
  • температуропонижаващи;
  • антидиарийни, продукти за рехидратация.
НЕОБХОДИМИ ПОДРЪЧНИ НЕЩА
  • нож, запалка, свирка, термозащитно фолио (предпазва от прегряване, но и от измръзване), 2-3 чифта хирургически ръкавици (за оказване на първа помощ), стерилни бинтове и марли с различен размер, самозалепващи пластири, разтвори за почистване на рани и дезинфекциращ продукт, триъгълна кърпа (за фиксиране на счупен крайник или за кръвоспираща превръзка), вода, алкохол, консервирана храна.
Цялото интерво с Красимир Симеонов може да чуете в прикачения линк по-горе. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Винен експерт: Родни вина се предлагат и в Мишлен ресторанти, избирайте българското!

Българите преоткриват  позабравените сортове тамянка и димят , особено през пролетта и лятото хората си ги търсят. Навлезе и модерното пенливо вино  П ет-нат (съкращение от Pétillant-naturel (естествено пенливо), което вече се прави на много места у нас. Български производители започнаха да правят много качествени пенливи вина по оригиналната..

публикувано на 14.02.25 в 08:08

Икономист: Бойкотът във варианта, в който се предлага днес, няма да има никакъв ефект

Бойкотът на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, обявен за днес в цялата страна, няма да има никакъв ефект, ако изключим неговото медийно отразяване. Това коментира в предаването "Пост Фактум" на Радио Варна доц. д-р Михал Стоянов - ръководител на катедрата по "Икономика и управление на търговията и услугите" в Икономически..

публикувано на 13.02.25 в 18:12
Иван Кабуров

Зеленчукопроизодител: Държавата спешно да ограничи сивия сектор в покупко-продажбата на плодове и зеленчуци, да има контрол

Големият проблем не е точно това, че веригата продава на определена цена и стоката достига до нея на четвърта ръка. Проблемът е, че между земеделския производител и веригата има едно звено, което купува с кухи фирми, не плаща ДДС, не плаща данъци, не попада в контрола на държавата. С едни бусове се разкарва една продукция, ако не е рентабилно в..

публикувано на 13.02.25 в 11:48

Масово хора от по-малки градове купуват жилища във Варна с готови пари

65% от жилищата във Варна се купуват с цел инвестиция, като половината от тях се препродават по-скъпо.Такъв е и процентът на купувачите, влагащи лични средства. Това каза Явор Николов, брокер - специалист в сферата на недвижимите имоти, и преподавател в Икономически университет - Варна.  63% от купувачите на имоти във Варна заплащат в брой..

публикувано на 13.02.25 в 08:05

Клубът на варненските краеведи очаква своите нови членове

23-ма историци, археолози, културолози, етнографи, хора на перото, архитекти и изследователи на богатото регионално минало на Варна и областта се включиха в новосформирания клуб "Варненски краевед".  Краеведският клуб ще организира своята дейност на територията на Народното читалище "Варненски будители - 1926" по график, като в библиотеката на..

публикувано на 12.02.25 в 08:30

Сестрите и акушерките в готовност за протести, ако се намали обучението им с година

Медицинските сестри и акушерките са в готовност за провеждане на масови протести, ако бъде одобрена идеята обучението по тези специалности да бъде намалено от 4 на 3 години. Това каза Милка Василева, председател на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ). Обучението им сега отговаря на изискванията на европейска директива,..

публикувано на 11.02.25 в 19:00

Инвеститор съветва: Спестявайте в злато

Спестяването в злато е единственият легален начин да се избегне най-големият финансов данък - инфлацията. Това подчерта за Радио Варна инвеститорът Макс Баклаян. По думите му спестяването е психология, и не зависи от това дали имаме или нямаме средства. Дори човек, който изкарва 1 000 лева месечно, може да спестява по 50 лева всеки месец, допълни..

публикувано на 11.02.25 в 08:40