Три са големите мартенски пазари във Варна – в градинките Севастопол, зад Окръжния съд и на сп.Тракия (до оградата на ОУ ”П.Р.Славейков”).
Тази сутрин, заради дъжда, търговците отвориха малко по-късно – след 9 часа започнаха да изнасят паната с мартеници. Това, което прави впечатление, като устойчива тенденция в последните години е, че почти
няма мартеница без украса.
Мартениците с картинки за децата са от 1.50 до 5 лв., в зависимост от произхода и качеството. Мартениците за дома или офиса са на цена 8-10 лв., например големи Пижо и Пенда или бяло-червен венец със символи, например морски (котва, щурвал и т.н.). Гривните са от 1.50 с пластмасова украса, до 5 лв. от плъсти. Огромно е разнообразието на комплектите по 10 бр. с различни мъниста – калинки, пчелички, цветя и др. символи на пролетта до... зайчета, заради започналата преди месец Година на Заека по китайския календар. Това е част от пластмасовата вълна в дизайна на мартениците, която вече е устойчиво навлязла, а и както е известно една част от фабричните мартеници са произведени в Китай.
Но, има и голям избор от естетични мартеници с декорация от дърво или с българска шевица.
Жените, които ръкоделстват почти цяла година и се подготвят за Баба Марта също са на тези пазари и можем да изберем от техните оригинални и много красиви модели, направени от разноцветни плъсти и бяла и червена вълна.
Традиционно има и патриотични мартеници с украса в цветовете на националното знаме – бяло, зелено, червено, заради предстоящия Национален празник Трети март.
Мартеници с кауза
Майки на деца с различни заболявания също изработват мартеници, сувенири, дори дребни сладки, които продават, за да си помагат финансово за лекарствата или рехабилитацията.
Като цяло ни трябват около 20 лв. за пазара на мартеници, особено ако имаме деца в училищна възраст или в детската градина, защото те обожават първомартенското закичване с мартеници. А, ако имаме широк приятелски и професионален кръг трябва да прибавим още 10 лв. към бюджета.
Най-важно от всичко обаче е наричането ни за здраве да е добросърдечно!10 февруари е Ден на пчеларя. От години се говори, че броят на пчелите в световен мащаб намалява, а изчезването им ще доведе до унищожаване на баланса на екосистемата и ще се засегне добивът на храни в световен мащаб. Все по-трудно става на пчеларите и у нас, но за мнозина от тях това е вече начин на живот. Димитър Димитров има 250 кошера в..
Благотворителен базар с мартеници и сувенири, изработени от пациентите на Държавна психиатрична болница – Карвуна, очаква посетителите на Община Балчик в датите 25 и 26 февруари. Заедно с кутии за дарения, те ще бъдат разположени на двата входа – Информационно обслужване и Общинска данъчна служба. Пациентите в лечебното заведение към момента са 70..
На февруари най-много му отиват разговорите за вино и любов. Отдавна е така. Поне за малко, в чест на някоя празнична наздравица, отместваме поглед от политическите сериали, от силните притеснения за бюджета и грандиозните тревоги за парите в хазната. Макар че е интересно да гледаме колко кристално чисти в обществен план се представят хора,..
Преди няколко години в Румъния измислиха нова дума, с която описват политическата си система. Тази дума е "стабилокрация". Тя е съчетание от думите стабилност и автокрация. Това е политическа система, при която определени елити, създали свои политически проекти, управляват години наред. Пуснали са пипала във всички системи и де факто притежават..
Екип от 12 български ученици от 11-и клас, сред които и варненски възпитаници, ръководен от Елица Павлова, спечели първо място сред участници от цял свят в престижния конкурс за проектиране на космическа колония, организиран от Националното космическо общество в САЩ, съобщава БНР. Тазгодишното издание на конкурса привлече повече от 9 хиляди..
Изминалият януари е бил най-топлият януари, измерван някога в света, по данни на европейската обсерватория "Коперник". По данни на НИМХ-Филиал Варна обаче не януари 2025, а този през 2023 година е бил най-топлият първи месец в годината досега за Варна, каза за Радио Варна синоптичката Венета Тодорова. По-топлите зими през последните..
На 10 февруари православната църква почита Св. Харалампий Магнезийски, свещеномъченик на вярата. Св. Харалампий е смятан за покровител на меда и пчеларите. А народът нарича този ден още Хараланбей, Араланбей, Чуминден, Харалапинден. Празникът остава в българската традиция като един от последните зимни празници. От този ден народът започвал да..