Кратката ни обиколка из централната градска част, както и в някои от близките квартали показа, че наистина павилионите на много от местата вече са демонтирани. Направи ни впечатление обаче, че на тяхно място от земята стърчат кабели, тръби, има стъкла, железа, които могат да причинят инцидент сред пешеходците.
Така например будките в района на Община Варна все още са на своето място, но тръгвайки в посока стадион „Тича” те са премахнати, та дори и щателно почистено след тях. Такова е мястото на сп. „Чаталджа”, както и тази до НАП.
Не такава е картината на спирката срещу базар Левски, там вече спокойно можеш да стигнеш до подлеза без да заобикаляш, но човек е застрашен да влезе в няколко изоставени стъкла, а и да се нарани на стърчащи железа от земята.
Друга спирка, която е на сп. „Дубровник” в посока базар Левски са изкъртени плочките, върху които е стояла будката преди време със стърчащи кабели, по които не сме сигурни какво протича, дано не е ток.
Припомняме, че преди около 10-ина години бе създадена веригата от павилиони и бяха поставени 1500 преместваеми търговски обекта в градовете в цялата страна. Павилионите заеха централни места и спирки. Лафка, окончателно „угасна” през 2020г.
Вдигането на бараките във Варна се случва след изтичането на концесионния договор за спирките. Припомняме, че по думите на кмета на Варна Иван Портних досегашният концесионер е бил изряден и покривал всички концесионни вноски редовно.
Фирмите, които са упражнявали дейност чрез будките, са подали предизвестия към общините за предсрочно прекратяване на договорите им или директно са започнали да демонтират и премахват преместваемите съоръжения.
Добрата новина е, че наемателите и концесионерите нямат финансови претенции към общините, въпреки че възнагражденията по договорите им са предплатени за целия срок, който беше 10 години. Успоредно с това част от договорите им в други градове са изтекли и не са подновени от съответните общини, което също води до процес на демонтиране на будките и освобождаване на терените около спирките на градския транспорт.
Военноморският музей във Варна се включва в световната инициатива „Селфи в музея“ за втора година и отправя покана към своите посетители да участват и да спечелят награда. Условието е да си направите селфи в музея и да го публикувате в профила на музея във фейсбук или инстаграм с хаштаг #ВМорскиямузей или #MuseumSelfieDay от днес до 15..
Виктория Цонева е на 13 години и откакто е на 9 има едно голямо желание - да "отгледа" косата си, за да я дари на нуждаещи се онкоболни жени. Четири години са нужни на момичето да изчака косата си да порасне, но, оказва се, грижите за нея са специални. Тя трябва да се сресва редовно, да се подстригва всеки месец, за да не цъфти. Целта обаче е една -..
Община Варна продължава услугата за почасова грижа в дома на сомотножиеещи възрастни хора. В понеделник, 6 януари, започна проект, продължение на „Грижа в дома в община Варна“, който приключи на 3 януари и по който екип с обща численост над 100 специалисти и помощен персонал предоставиха интегрирани здравно-социални услуги в домашна среда на над 820..
Зоопаркът във Варна е в етап на подготвяне на документация за кандидатстване за евросредства за обновяване на пространството. Това каза Нора Люцканова, уредник "Зооколекция". Стремим се да направим най-доброто за пространството, с което разполагаме, каза тя и изрази съжалението си, че площта не е голяма, в сравнение с други зоокътове в страната...
142 срещу 132 са издадените актове за раждане през 2024 спрямо предходната година. Това показват справките на дирекция Гражданска регистрация и административно обслужване в община Балчик. Първият издаден акт за раждане за 2025-а е в регистъра от дата 2 януари, но момченцето Николай Асенов е роден на 22 ноември миналата година в Полша. В балчишкото..
Новородените в АГ-болницата във Варна са повече момчета (957) и по-малко момичета (924). Тази тенденция се запазва през последните няколко години. С имена Александър, Георги, Иван и Калоян се кръщават най-често момчетата, родени през 2024-та година. А при момичетата в първата част от класацията са: Никол, Александра, Валерия, Виктория и..
На 8 януари се празнува Денят на родилната помощ, известен още като Бабинден - (по стар стил празникът е на 21 януари, по нов - на 8 януари). Бабинден е един от големите народни женски празници, посветен на "бабите" - жените, които помагали при раждане на младите булки и невести, които са раждали. Обредността през този ден е подчинена главно на..