"Гражданите, които искат да ползват велопаркингите могат да получат чип за тях, който се предоставя от районните кметства. Посредством чипът или картата, която те получат срещу договор за една година, могат да ползват съоръженията в целия град напълно безплатно. За съжаление не може да се разчита на видеонаблюдение, което да пази от кражби, а такива се случват", каза Маринов. Според кметът на "Аспарухово" велопаркингите са изключително удобни и в неговия район желаещите са много. Това е и единственият район във Варна, който е с работещи велопаркинги. В останалите райони на града съоръженията не се стопанисват от кметствата, а и желаещи за ползване липсват.
Припомняме, че велопаркингите бяха изградени в края на 2015 г. по проект "Мобилни инициативи за устойчиви европейски общности" (MOBISEC), реализиран от Черноморската регионална агенция за развитие на енергията, в сътрудничество с Община Варна. Стойността на проекта бе 115 000 евро. Целта бе да се повиши използването на устойчивите модели за транспорт в градовете, чрез подобряване на инфраструктурата на транспортната мрежа.
Клетките с метални навеси са изградени по испански образец с контрол на достъп. Всеки чип осигурява неограничен достъп до велопаркингите в целия град. Във всеки район на Варна има по два велопаркинга, ето и техните локации:
Район „Одесос“ – Плувен комплекс „Приморски“ и ЖП гара;
Район „Приморски“ – Двореца на културата и спорта и Икономически университет;
Район „Аспарухово“ – бензиностанцията в близост до районното кметство и на входа на спортните игрища;
Район „Младост" – Автогара и Мебелна палата;
Район „Владислав Варненчик” – в районния парк и ОУ „Стоян Михайловски“.
10 февруари е Ден на пчеларя. От години се говори, че броят на пчелите в световен мащаб намалява, а изчезването им ще доведе до унищожаване на баланса на екосистемата и ще се засегне добивът на храни в световен мащаб. Все по-трудно става на пчеларите и у нас, но за мнозина от тях това е вече начин на живот. Димитър Димитров има 250 кошера в..
Благотворителен базар с мартеници и сувенири, изработени от пациентите на Държавна психиатрична болница – Карвуна, очаква посетителите на Община Балчик в датите 25 и 26 февруари. Заедно с кутии за дарения, те ще бъдат разположени на двата входа – Информационно обслужване и Общинска данъчна служба. Пациентите в лечебното заведение към момента са 70..
На февруари най-много му отиват разговорите за вино и любов. Отдавна е така. Поне за малко, в чест на някоя празнична наздравица, отместваме поглед от политическите сериали, от силните притеснения за бюджета и грандиозните тревоги за парите в хазната. Макар че е интересно да гледаме колко кристално чисти в обществен план се представят хора,..
Преди няколко години в Румъния измислиха нова дума, с която описват политическата си система. Тази дума е "стабилокрация". Тя е съчетание от думите стабилност и автокрация. Това е политическа система, при която определени елити, създали свои политически проекти, управляват години наред. Пуснали са пипала във всички системи и де факто притежават..
Екип от 12 български ученици от 11-и клас, сред които и варненски възпитаници, ръководен от Елица Павлова, спечели първо място сред участници от цял свят в престижния конкурс за проектиране на космическа колония, организиран от Националното космическо общество в САЩ, съобщава БНР. Тазгодишното издание на конкурса привлече повече от 9 хиляди..
Изминалият януари е бил най-топлият януари, измерван някога в света, по данни на европейската обсерватория "Коперник". По данни на НИМХ-Филиал Варна обаче не януари 2025, а този през 2023 година е бил най-топлият първи месец в годината досега за Варна, каза за Радио Варна синоптичката Венета Тодорова. По-топлите зими през последните..
На 10 февруари православната църква почита Св. Харалампий Магнезийски, свещеномъченик на вярата. Св. Харалампий е смятан за покровител на меда и пчеларите. А народът нарича този ден още Хараланбей, Араланбей, Чуминден, Харалапинден. Празникът остава в българската традиция като един от последните зимни празници. От този ден народът започвал да..