Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отиде си варненската художничка Маргарита Войнова

Напусна ни варненската художничка Маргарита Войнова (1952-2023), съобщиха от Градската художествена галерия във Варна. 

„Обичам да измислям истории и да ги разказвам. Фантазията ми работи с пълна пара. Съчинявам си небивалици, които всъщност са породени от абсурдни житейски ситуации. Желанието ми да пиша е по-силно от мен и то беше една отложена мечта, която потисках дълго време. Пък нали за писането и за рисуването няма възраст... За мен това е нещо ново, можем да го наречем и нова авантюра, а творчеството въобще е опит за спасение. В Библията е казано, че всяка нова професия има своите седем гладни години. И аз така мисля: без глад няма прогрес. За да успееш, трябва да ти е малко студено и да си малко гладен. Колко малко, не е уточнено. Мъдреците от Тибет казват, че мъдростта идва, когато спреш да мислиш. Ама не знам, ако не си почвал какво става? Пък и аз обичам да предизвиквам събитията, а не да чакам те да се случат. Всъщност всичко се променя и всичко остава същото. Мисля, че така ще е завинаги...", сподели Маргарита Войнова в един от разговорите за Радио Варна. 

Маргарита Войнова е родена на 11.08.1952 г. във Варна. Учи в ателието на своя брат - големия български художник проф. Стоимен Стоилов. Работи в областта на живописта, акварела, рисунката, керамиката, стъклописа, стенописа и художествения текстил. Има реализирани десетки монументални стъклописи, стенописи, театрални декори и тъкан текстил в хотели и обществени сгради по българското Черноморие. През 2006 г. издава първият си роман „Алсарио”. През 2008 г. написва литературен сценарий по мотиви от романа. Автор е на есета и разкази. Членува в Творческият фонд на СБХ и в Сдружение на художниците - Варна.

Акценти сред многобройните й самостоятелни изложби са:
2009 г., Галерия “Арте“, София - живопис, акварел;
2004 г., Арт салон на ООН - Виена, Австрия - акварел;
2003 г., Галерия “Алекси фон Шлипи“, Кънектикът, САЩ - живопис;
2002 г., Галерия “Джон Дорт“, Лион, Франция, акварел и живопис,
1994 г., Галерия “А Шед“, Пърт, Австралия - живопис и тъкан текстил.

Участва в много сборни, тематични и конкурсни изложби, сред които са сборните изложби на Варненските художници, конкурсните изложби на „Алианс“ - България и Международното триенале на акварела - Варна. Има номинации и грамоти от конкурсни изложби.

Творби на Маргарита Войнова присъстват в десетки частни колекции на изобразителното и приложно изкуство в Австрия, САЩ, Швейцария, Финландия,Франция, Германия, Норвегия, Гърция, Турция, Русия, Австралия и др.

Светъл път към вечността!






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Изложбата "Цветя, машини, облаци, органи" - Александър Габровски с поглед към битието във всичките му форми и прояви

"Цветя, машини, облаци, органи" се нарича третата самостоятелна изложба на 22-годишния Александър Габровски ,варненец,който е студент във Виена. Изложбата се открива 1 август от 18.30  в галерията M & M Art Center-Gallery на улица „Подполковник Калитин“ 27 във Варна .“Можете да очаквате пърформанс, трансформърс, световъртеж, цъфнали картофи,..

публикувано на 01.08.25 в 14:49

Четирима са новите почетни граждани на Варна

Общинският съвет единодушно одобри четири номинации за почетен гражданин на Варна. Високите отличия се присъждат като признание за значимия принос на личностите в различни сфери на обществения живот на града. Сред новите почетни граждани е проф. д-р Евгени Станимиров, ректор на Икономически университет – Варна, който бе номиниран за своята..

публикувано на 31.07.25 в 15:14

Стефан Вълдобрев: С "Обичайните заподозрени" ще запишем звука на исторически места в България

„Акустиката на България“ е новият проект на Стефан Вълдобрев с „Обичайните заподозрени“, който той лично представи пред журналисти във Варна днес. Това е един много личен проект, защото избраните 25 места съм ги почувствал лично. Те са и много автентични. Половината от тях не са музейни обекти, а исторически места. Записите във Варна започват..

публикувано на 31.07.25 в 14:55

Елена Стоева с изложба живопис „Мечтата – ходенето по водата“

Днес /30.07.2025/ от 18:00 ч гр. Варна, ул. Драгоман 12, Le Papillon Art Gallery изложба живопис 30.07.2025 г. – 20.08.2025 г ВХОД СВОБОДЕН Повече подробности от разговора на репортера ни Ваня Славова с художничката Елена Стоева:  Елена Стоева е родена в София, България, През..

публикувано на 30.07.25 в 14:51

Соня Йончева в ролята на Тоска на 5 август във Варна

Оперната прима Соня Йончева ще влезе в образа на Тоска от едноименния шедьовър на Пучини на 5 август във варненския Летен театър. Събитието е под патронажа на министъра на културата Мариан Бачев. Ще дирижира ръководителят на Софийска филхармония маестро Найден Тодоров. Постановката на Кузман Попов е в режисура на Сребрина Соколова. Заедно със звездното..

публикувано на 30.07.25 в 10:59

Хора от цял свят се събират в 13-ия зумба фестивал в Балчик

Около 500 души от различни точки на света и възрасти ще станат част от най-голямото зумба събитие в България - международният фестивал "Алегрия", който всяка година се провежда в първата седмица на септември в Балчик и показва всички разновидности на денс фитнеса. 13-ото издание е от 5 до 8 септември, съобщи организаторът Стоян Стоянов , а..

публикувано на 29.07.25 в 11:58

На кафе при Владо: Където всяка чаша е изкуство

Какво е щастието в чаша? За някои - ароматна глътка сутрешно кафе, за други - момент на тишина и покой. А за Владимир Стоев - това е платно, върху което създава изкуство, оставащо в сърцето.  Владо е бариста, който чрез артистичност пренесе класическия лате арт на съвсем друго ниво. Той е единственият в България, които може да разсмее и разплаче от..

публикувано на 29.07.25 в 10:32