Как са описвали Варна известни личности, вдъхновени от красотата й, в периода от Освобождението до средата на 20. век? Християн Облаков и Светлана Вълкова, автори и водещи на предаването "Архитектурата на Стара Варна", припомнят красиви цитати за Варна в празничния 15 август:
"Варна - белият бисер на Черно море" - заглавие на статия на проф. Параскев Стоянов, чието име днес носи Медицинският университет в морската столица:
"Вярвам, че намерих най-подходящото прилагателно за хубавата ни Варна. Познавам я от детинство - изучавах я като студент и като лекар. Живях в нея 14 години, непрекъснато. Украсих я преди 25 години с две малки бисерчета - Морския санаториум и Аквариума. Предвидих й прекрасно бъдеще като курортен град и колкото повече време минава, все повече и повече се захласвам в нейните прелести и хубости"
"Елате във Варна" - статия, написана и публикувана през 30-те години на миналия век с автор архитект Дабко Дабков:
"Видни наши и чужди специалисти твърдят, че слънцето и морският пясък на Варна бият всички курорти по своите лечебни качества. Слънцето тук не е нетърпимо, както в Ривиерата. Другите морета на север нямат тоя чар - и слънцето сутрин, и месецът вечер да изгряват окъпани от морските вълни на хоризонта пред лицето на целия залив".
Иван Вазов – из пътеписа „Един наш черноморски бисер“ от края на 19. век
Община Варна получи като дарение специализирано високопроходимо превозно средство UTV. Машината ще се използва за нуждите на отдел „Дейности по защита на населението“, както и за Доброволното формирование към Община Варна. Новата придобивка ще се използва при изпълнение на задачи, свързани с необходимост от специализиран автомобил с по-голяма..
От днес до края на месеца Административен съд – Варна ще е домакин на благотворителен базар. Инициативата се провежда съвместно с Център за социална рехабилитация и интеграция на възрастни с говорно-езикови нарушения при мозъчна увреда "Афазия". Средствата от базара ще бъдат предоставени за закупуването на слушалки с костна проводимост за подобряване..
Дирекция „Превенции“ към Община Варна се включва с няколко различни инициативи във втория етап на Националната АНТИСПИН кампания, която ще се проведе от 14 до 21 февруари 2025 г. Участието на морската столица ще протече под мотото „Предай знанието, не вируса“. Основните цели на кампанията са привличане на общественото внимание и постигане на..
В украинския град Болград, в един сутерен в центъра на града, почти всеки ден за по няколко часа се събират българи и украинци, за да плетат маскировъчни мрежи за фронта. Познати са като "Ангелите на Болград" и работят, разделени в три бригади. Плетат от март 2022 г., вече близо три години. Организира ги Оксана Килафли, украинка и съпруга на един..
23-ма историци, археолози, културолози, етнографи, хора на перото, архитекти и изследователи на богатото регионално минало на Варна и областта се включиха в новосформирания клуб "Варненски краевед". Домакин на учредителното събрание беше Държавният архив във Варна. Краеведският клуб ще организира своята дейност на територията на Народното читалище..
Светът отбелязва за 23-и път Международния ден за безопасен интернет. Започнал като инициатива на Европейския съюз, денят отдавна излиза извън рамките му и вече се отбелязва в над 120 държави на всички континенти. Това е ден, в който общественото внимание се фокусира върху онлайн рисковете за деца и млади хора, и върху необходимостта родители,..
10 февруари е Ден на пчеларя. От години се говори, че броят на пчелите в световен мащаб намалява, а изчезването им ще доведе до унищожаване на баланса на екосистемата и ще се засегне добивът на храни в световен мащаб. Все по-трудно става на пчеларите и у нас, но за мнозина от тях това е вече начин на живот. Димитър Димитров има 250 кошера в..