Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

130 години от рождението на акад. Даки Йорданов – създател на Университетската ботаническа градина в Балчик

Снимка: Сияна Спиридонова

Днес се навършват 130 години от рождението на акад. Даки Йорданов, създател на Университетската ботаническа градина в Балчик и едно от светилата в българската ботаника и биология.

Акад. Даки Йорданов е учен с над 50-годишна преподавателска кариера в Софийски университет „Св. Климент Охридски“. Автор е на над 120 научни труда и работи усилено в областта на таксономия на растенията, флористиката, растителната география, геоботаниката, екологията на растенията, растителните ресурси и палеоботаниката. Негова заслуга е създаването на секцията „Палеоботаника“ в Института по ботаника към БАН. 

Акад. Даки Йорданов е в основата на създаването и на Университетската ботаническа градина в гр. Балчик. През 1955 г. Министърът на културата Рубен Аврамов издава заповед за създаване на Ботаническа градина към Софийския университет на територията на почивната станция на Министерството на културата (бивша лятна резиденция на румънската кралица в гр. Балчик). Като Ректор на Софийския университет, акад. Даки Йорданов приемамисията да рефункционализира обекта и от територия, на която се среща предимно рудерална (плевелна) растителност, да я превърне в градина със специално предназначение и широк обществен достъп – Ботаническа градина.

Днес, 68 години по-късно, Университетската ботаническа градина в гр. Балчик, като част от Университетските ботанически градини (София, Варна и Балчик) към СУ „Св. Климент Охридски“ е член на Световния съвет на ботаническите градини (BGCI), на Европейския консорциум на ботаническите градини (EBGC) и на Международния съвет за паметниците на културата и забележителните места (ICOMOS). Определена е за спасителен център за редки и защитени растителни видове по Вашингтонската конвенция (CITES). През 2005 г. е обявена за Защитена местност „Ботаническа градина Балчик“ и е носител на орден Кирил и Методий II степен за нейните заслуги за популяризирането постиженията на биологическата наука.

Университетската ботаническа градина в Балчик обхваща почти 200 дка, като включва Архитектурно-парковия комплекс „Двореца“, градина „Разсадника“, Експозиционна оранжерия и естествени хабитати на местна растителност. В парковата частса експонирани растителни колекции от над 700 растителни вида. В оранжериите се отглеждат над 570 вида топлолюбиви растения, а в Експозиционната оранжерия почти 3700 вида, подвида и култивара кактуси и други сукуленти, от които повече 1500 вида са в списъка по CITES.

Ботаническата градина в гр. Балчик експонира в парковата си част сезонни колекции от тревисти цъфтящи и листнодекоративни видове, които се подменят три пъти годишно (пролет, лято, есен).

Особен интерес у посетителите представлява колекцията от пролетно цъфтящи луковични растения, в която ежегодно се представят над 80 сорта лалета.

И до днес следваме примера на акад. Даки Йорданов за усъвършенстване и развитие на Университетската ботаническа градина в гр. Балчик, споделят ботаниците, припомняйки мисъл на учения: „Основното е да обикнеш избраното от теб и а го следваш неотклонно, да гориш с него, дори ако трябва да го изгориш, да живееш със съзнанието, че трябва да бъдеш полезен“.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Фюжън от класическа, фолклорни мелодии и цигански танци предлага тази вечер ММФ „Варненско лято“

Фюжън от класическа, фолклорни мелодии и цигански танци предлага Международният музикален фестивал „Варненско лято“ тази вечер на жителите и гостите на града. От 19:00 часа в Държавна опера - Варна, посетителите ще имат възможността да се насладят на изпълненията забележителния френски ансамбъл Сирба и необикновения спектакъл „Tantz!”. Това, което..

публикувано на 26.06.24 в 10:34

Еньовден отбелязват в Балчик

Историческият музей в Балчик отправя покана днес  за отбелязване на празника Еньовден. От 16.30 часа в Етнографската къща присъстващите ще се потопят в света на предците ни и ароматните билки, за да почетат природата и лечебната и сила.  За празничното настроение ще се погрижат Детска танцова школа "Балик" и хор „Добруджанки“. при Народно читалище..

публикувано на 24.06.24 в 08:27

Световна премиера на откриването на Международния музикален фестивал "Варненско лято" 2024

С концерт на Симфоничния оркестър на Варненската опера под диригентството на Константин Илиевски във Варна се откри 98-ото издание на Международния музикален фестивал „Варненско лято“. На откриването присъстваха артистичният директор на фестивала проф. Марио Хосен, кметът на Варна Благомир Коцев и директорката на Театрално-музикалния..

публикувано на 23.06.24 в 10:18

Днес започва Международният музикален фестивал "Варненско лято"

Днес на сцената на Държавна опера-Варна ще бъде официално открит Международният музикален фестивал "Варненско лято" 2024. Програмата започва със Симфоничен концерт, включващ произведенията Рапсодия „Вардар“ на Панчо Владигеров,  световна премиера на "Ouverture en forme d'Espérance" оп. 43 от Патрик Дюър, Концерт във Фа от Джордж..

публикувано на 22.06.24 в 10:50

Явор Гърдев ще снима игрален филм по "Ян Бибиян"

Явор Гърдев ще снима игрален филм по "Ян Бибиян". "Това е мое желание отпреди няколко години. Харесвам романа на Елин Пелин, защото дава много интерпретативни възможности. Сценарият на филма ще е заедно със Захари Карабашлиев - инициатор на проекта", съобщи за Радио Варна режисьорът Явор Гърдев.  Проектът има частично финансиране от Националния филмов..

публикувано на 21.06.24 в 14:40

Бъдещето на световното кино представя лентите си в Балчик

За поредна година Американската фондация за България и „Двореца Балчик“ организират специални прожекции на филми от популярния Международен студентски филмов фестивал „Ранно пиле“. От 27 до 29 юни 2024 г. в Каменна зала ще бъдат представени наградените филми от 19-то му издание. Акцент тази година ще бъде специална селекция от анимационни филми, които..

публикувано на 21.06.24 в 12:22

Изложбата "Фрагменти" на Ганчо Карабаджаков (1951-2021) във Варна от 24 юни

От 24 юни до 2 юли в арт галерия "Папийон"  оживяват приказно-ироничните истории на Ганчо Карабаджаков.  Обичан художник и уважавана обществена личност, Ганчо Карабаджаков остави след себе си богато наследство, закодирано в послания за съвсем обикновени, но в същото време общовалидни и вечни ценности. В експозицията са включени  творби от няколко..

публикувано на 20.06.24 в 19:44