Природозащитната организация WWF България започва своята кампания „Подари природа. За нашето бъдеще“. За първи път в центъра на картината ще бъде поставен човекът с неговите действия и решения, човекът, който влияе на природата и моделира условията, при които всички ние днес живеем. Тази кампания ще бъде по-различна. Тя ще разкаже истории от работата на WWF, показващи как, унищожавайки природата около себе си, човекът всъщност излага на риск собственото си бъдеще. Това вече ясно се вижда и у нас, в България.
„С всеки изминал ден ние, хората, губим частичка от връзката си с природата. Поставяме в опасност равновесието, което поддържа живота и здравето на нашата планета и на всички живи същества на нея. Живеем така все едно имаме на разположение повече от една планети. Навлизаме все по-надълбоко в екологичен дълг, който завещаваме на следващите поколения. С действията си днес застрашаваме нашето бъдеще и бъдещето на нашите деца. На път сме да се лишим от възможността да живеем в хармония с природата. А цената на това е толкова висока, че ни е трудно да я осъзнаем, освен ако не ни засегне лично”, коментира Веселина Кавръкова, изпълнителен директор на WWF България.
През последните няколко години и ние в България страдаме от изпепеляващите горещи вълни през лятото, а почти веднага след тях даваме жертви в невиждани досега наводнения. Зимите са кратки, почти без сняг. Немалко райони в страната ни са застрашени от недостиг на питейна вода. Храната на дивите животни намалява в резултат от промените в климата и те са принудени да слизат в градове и села, влизайки в конфликт с човека.
Учените са категорични: природните катаклизми са резултат и от човешката дейност, включваща безпощадното изчерпване на природните ресурси. Данните са стряскащи. В периода между 1980 и 2020 г. над 138 000 души в Европейския съюз са загубили живота си заради природни бедствия и климатични аномалии. Освен това през последните четири десетилетия свързаните с климата явления са причинили финансови загуби в ЕС на стойност от над 487 милиарда евро.
„С кампанията „Подари природа. За нашето бъдеще“ ние от WWF алармираме, че сме на път да прекрачим граница, която не бива да бъде прекрачвана. За щастие, все още има зрънце надежда. Все още имаме време да удържим промените в климата така, че ние, хората, да не страдаме от тях. Все още имаме време да опазим животоподдържащата система на Земята и да продължим да се радваме на чист въздух, чиста вода, чиста храна и защитени от природни бедствия домове. Все още имаме време да осигурим на децата
ни успешно бъдеще в хармония с природата. Но трябва да действаме незабавно”, призовава Елена Ганчева, ръководител на кампания „Подари природа. За нашето бъдеще“.
Вече 17 години природозащитната организация WWF работи активно в България за:
· опазване и възстановяване на горите чрез ефективно и устойчиво управление;
· опазване и възстановяване на доброто качество на водните ресурси и предпазване от суши и наводнения;
· опазване на дивите животни и борба с престъпленията срещу тях;
· да могат местните общности да посрещнат подготвени измененията в климата и да се възползват от иновациите в производството на чиста енергия;
· да увлече българските младежи в образование и иновации, свързани с опазването на околната среда.
Всеки може да стане част от каузата на WWF като се включи в кампанията „Подари природа. За нашето бъдеще“. Вижте как на wwf.bg/koleda.
2 135 са новорегистрираните пациенти през изминалата година в Специализирана болница за активно лечение на онкологични заболявания "Д-р Марко А. Марков" във Варна. Анализите на последните четири години показват, че цифрата е относително константна и това е добрата новина. „Лошата“ е, че все още не се наблюдава тенденция на намаляване на този..
Общоградско поклонение и поднасяне на венци и цветя пред паметника на Каварненското въстание ще се състоят от 10 часа днес в Каварна. Монументалният символ "Защитата на Каварна" е дело на архитекта Иван Митраков, а скулптор е Ради Ангелов. Строителството му започва през далечната 1976 година и се открива по повод 100 години от избухването на..
На Балканите започна бойкот на големите вериги магазини. Протестът е срещу високите цени и ниския стандарт на живот в Северна Македония, Черна гора, Хърватия и Босна и Херцеговина. Следващата държава, в която гражданите се организират да не купуват нищо на 10 февруари, е Косово. Какво се случва с цените в България и има ли нагласи..
Община Варна обяви конкурс за старши юрисконсулт към дирекция „Правно-нормативно обслужване“. Минималните и специфични изисквания към кандидатите за заемане на длъжността са: степен на завършено образование – магистър в професионална област право. Необходим е още 1 година професионален опит или придобит ранг IV младши. Конкурсът за заемане на..
Бих казала, че днешният ден е много приятен, въпреки народните вярвания, че Зимният Симеон е един от най-лошите дни. Какво толкова може да се обърка? Да не чуете алармата. Да закъснеете за работа. Да разясните на шефа защо все на вас се случват подобни неща. Първото кафе да е като деня – горчиво и пълно с неосъществени планове. В порива си да..
Част от велопаркингите, които бяха изградени във Варна по проект „MOBISEC - мобилни инициативи за устойчиви европейски общности" на Черноморската Регионална Агенция за Развитие на Енергията, са демонтирани, установи проверка на Радио Варна. Става дума за четири от тях, разположени до Двореца на културата и спорта, Икономически университет,..
Институтът за развитие на публичната среда проведе днес кръгла маса, по време на която бяха обсъдени предложенията за промени в Изборния кодекс. Пет партии в парламента направиха предложения за промени в изборното законодателство, които включват създаване на преброителни центрове, отпадане на хартиеното гласуване, въвеждане на оптични сканиращи..