Преди седмица ви припомних как се преживява хюга по нашенски. После си казахме: „Добре. Януари. Време е да преминем от празнична хюга към делнична!“
С две думи: да поработим, за да ни е сладко, когато на следващите празници натрупаме трапезата с туршия, ракия, пържоли, сьомга, аспержи и други традиционни вкусотии. Накратко: хюга е изкуството да откриваме щастие във всекидневието. Хюгата по нашенски също е ясна: всичко изброено по-горе, без сьомга и аспержи. Плюс добра компания на любимо място.
Датчаните биха добавили и „изкуството да създаваш атмосфера на интимност“, да ти е спокойно на душата, да игнорираш дразнителите, да споделяш момента, да присъстваш в него – точно тук и сега, да пиеш горещ шоколад на светлината на ароматни свещи...
Майк Викинг - изпълнителен директор на Института за изследване на щастието в Копенхаген знае повече от нас за причините датчаните да се радват толкова сърдечно на живота и е описал някои от тях в „Малък наръчник по хюга“. Към въпросния институт има и музей на щастието, чиято мисия е посетителите да си тръгват по-мъдри, по-щастливи и по-мотивирани да превърнат света в по-добро място. Аз много харесвам и тяхното Защо, което започва така: „Всички ние изглежда търсим щастието, но може би го търсим на грешни места...“
В този малък музей за големите неща в живота човек добива яснота как нещо толкова субективно като щастието може да бъде измерено, научава откъде идва чувството за радост, как разбирането ни за щастие еволюира през последните 2000 години, как се променя с възрастта и какво е предполагаемото му бъдеще.
Сред факторите, които определят защо дадени хора и държави са по-щастливи от други са генетиката, взаимоотношенията, здравето, доходите, работата, усещането за цел и свобода. Можете спокойно да си направите разбор, изяснявайки за себе си кое точно ни пречи да оглавим класацията на най-големите щастливци и защо Дания ни бие по точки. Надяваме се, не за дълго. Стига само да доизгладим социалната политика, да намалим стреса, тревогите и несигурността на хората и готово! Гордо ще размятаме златния медал. Почти не остана до това положение на победител. Само още един-два напъна и сме тип-топ.
Тогава от нас ще се иска едно-единствено нещо – да надграждаме. Да се наслаждаваме до насита на прекрасните хюга моменти. Ще се сгушим на дивана, ще слушаме хубава музика в компанията на любим човек, ще отпиваме горещ шоколад на малки, блажени глътки и ще местим замечтан поглед от запалените ароматни свещи през огъня в камината до приказния залез зад прозореца. И нищо, и никой не ще бъде в състояние да помрачи щастието ни.
Великолепна комбинация от любими хора, неща, места, настроения, акцентирана от силата, вкуса и аромата на предпочитана напитка и обгърната в светлини: залезът, пламъчето на свещите, огънят в камината, погледът на любим човек...
Прекрасно.
Дадохме добър януарски старт. Миналия понеделник се фокусирахме върху приятното трапезно, апетитно, незабравимо явление, наречено хюга по нашенски - с туршия и ракия, в правилна компания, на сладка и не толкова сладка приказка, посветена предимно на важни държавни дела. Днес очертахме бъдещето на нашата хюга... Светло, достойно, сигурно, спокойно, смислено, качествено, перфектно.
Да постигнеш хюга е лесна работа. Достатъчно е да са спазени първоначалните няколко общи условия.
Нататък всеки може смело, щастливо и вдъхновено да надгражда. С размах и настроение. И да се наслаждава. Удоволствието от живота. От качествения живот.
На 3 февруари, деня след Сререние Господне (2 февруари) Православната църква почита Свети Симеон Богоприимец и Анна пророчица. Според легендата Симеон бил един от 70-те преводачи на старозаветния текст на Библията от еврейски на гръцки, които египетския цар Птоломей ІІ Филаделф (285-246 г. пр.Хр.) назначил. Според фолклорната традиция днес е зимният..
В нарастващата конкуренция и динамична образователна среда за висшите училища става все по-наложително да търсят нови подходи за собственото им популяризиране. Един от тях е организационната култура. С нея съответния университет се "визуализира" в академичните среди в страната и чужбина, а също и в обкръжаващата среда – сред потребители на..
1 февруари е датата, на която се навършват 80 години от най-масовият разстрел на политици, военни и интелектуалци в съвременната история на България. На тoзи ден през 1945 г. първи и втори върховен състав на т. нар. Народен съд обявяват смъртните присъди на 67 депутати от 25-ото Народно събрание, 22-ма министри начело с..
От НАП напомнят на инфлуенсъри, блогъри, влогъри и други създатели на онлайн съдържание, както и на търгуващите в социалните мрежи, че са задължени да декларират доходите си от тази дейност. Съобразно вида на получените суми, е необходимо те да бъдат обявени в Приложение №2 – за доходи от стопанска дейност като едноличен търговец или в Приложение №3 –..
Веселин Маркович е дванадесетокласник в Математическа гимназия-Варна. Той спечели поредния златен медал на 21-вото издание на Жаутиковската олимпиада в Казахстан, състезава се в дисциплината математика. Българският отбор е спечелил 25 медала - 6 златни,10 сребърни и 9 бронзови. Веселин завоюва медали още от детската градина. Вече има около 150 и..
На днешния ден се навършват 117 години от рождението на Данаил Стефанов Бекяров - краевед, адвокат, публицист, почетен гражданин на Добрич Данаил Бекяров е роден в Добрич. Завършил е право в Париж - Сорбоната. Бил е дългогодишен адвокат и окръжен съдия в Добрич. Написал е книга за Добрич и Добруджа. Почетен гражданин на Добрич. Постоянен..
Общо 28 тела са извадени до момента от ледените води на река Потомак във Вашингтон, след като самолет на авиокомпания "Американ еърлайнс" се сблъска снощи с военен хеликоптер "Блек хоук", в близост до летище "Роналд Рейгън". Към момента е ясно, че самолетът е паднал в реката, но издирвателната операция е силно затруднена заради лошото време...