Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дончо Калудов - член на УС на НАЗ:

Да се отпуснат помощи на зърнопроизводителите заради последиците от войната

2
Дончо Калудов по време на протеста на 18 септември 2023 г.

Въвеждането на мито за украинското зърно, от което всички източни държави от ЕС са засегнати, е напълно основателно, смята Дончо Калудов, председател на една от големите кооперации в Добруджа, тази в балчишкото село Соколово, и представител на Управителния съвет на Националната асоциация на зърнопроизводителите, която преди дни внесе декларация до управляващите с искане за спешни мерки за подпомагане на сектор зърнопроизводство.


Фактът, че в Германия стачкуват, е показателен, че нещо трябва да се промени, категоричен е той, и подчерта, че щом основният двигател на ЕС протестира, значи ние сме в доста по-окаяно състояние.

Зърнопроизводителите сме най-ощетените – първо от ковида, после и от украинското зърно, на практика сме оставени, докъдето издържим. Това ли е целта на основното производство на храни в Европа и в България?!, запита риторично земеделецът.


По думите му браншът втора година търпи загуби и трябва да бъде подпомогнат със субсидии по подобие на животновъди и зеленчукопроизводители, без да влиза в конфликт с останалите сектори в земеделието.  


„Искаме да можем да работим нормално, да си продаваме зърното на нормални цени,  но ако продължаваме така, няма да издържим“, заяви Калудов, че по първата точка в декларацията - за държавна помощ заради войната в Украйна, няма да отстъпят.


Кооперация „Сокол“ – с. Соколово, по подобие на други в региона, също не е реализирала продукцията си и не може да каже на този етап каква ще е рентата за тази стопанска година.

Припомняме, че на 18 септември 2023 г. десетки земеделци с техника блокираха за час кръговото кръстовище на изхода на Балчик. В земеделския протест тогава се включиха представители на всичките 20 организации за разлика от сега, когато недоволните зърнопроизводители възнамеряват да организират блокади, ако не бъдат защитени интересите им.

Подробностите чуйте в прикачения звуков файл:











Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Спасител: През август морето става опасно, там, където няма вълни, има мъртво вълнение

През август морето се променя и става опасно, припомня спасителят Стефан Калинков, който допълни, че по това време се появява т.нар. мъртво вълнение, а явлението е често срещано. Където има мъртво вълнение, няма вълна, така хората се подлъгват и влизат в капана на теченията, които дърпат навътре, обясни спасителят. Най-много опасности крият зоните около..

публикувано на 30.07.25 в 08:10
Ивайло Маринов, кмет на район

Ивайло Маринов: Варна ще се развива на юг, инфраструктурата изостава

По сигнал на граждани Радио Варна направи проверка на фактите, свързани с инвестиционното намерение за застрояване на терен от 175 декара във варненския район „Аспарухово“. За Радио Варна кметът на района Ивайло Маринов припомни, че теренът е регулиран с ПУП, утвърден през 2007 година, а е „изваден“ от така наречената „червена зона“, свързана с..

публикувано на 29.07.25 в 14:49

Международният джаз фестивал „Варненско лято“ с 34-то издание във Варна

Международният джаз фестивал „Варненско лято“ ще се проведе от 1 до 3 август  в двора на Археологическия музей, съобщи за Радио Варна Вероника Вапирова, дъщеря на Анатолий Вапиров – основател на фестивала. Събитието започва в 20:30 часа. В рамките на тридневната програма любителите на музиката ще чуят 6 концерта. Както винаги, ще..

публикувано на 29.07.25 в 07:40

Иван Сутев за дърворезбата: Освен талант, трябва да има и много труд

Не е случайно, че рибите присъстват в изработените скулптури от Иван Сутев, директор на Музея на мозайките в Девня, тъй като е родом от Несебър. В почивните месеци Сутев се занимава с дърворезба. Иван Сутев завършва Котленската художествена гимназия през 1982 г и оттогава дърворезбата е негово хоби. „За съжаление вече годините и зрението..

публикувано на 28.07.25 в 06:55
Михаил Екимджиев

Михаил Екимджиев: Борислав Сарафов от 21 юли е господин Никой

От 21 юли 2025 година Борислав Сарафов не може да изпълнява функциите на главен прокурор. Законът е ясен и всички в тази държава трябва да се съобразяват с него. Това подчерта за обзорното предаване "Позиция" на Радио Варна  адвокат Михаил Екимджиев от Асоциацията за европейска интеграция и права на човека.  По думите му законът, приет на 21..

публикувано на 26.07.25 в 11:50

"Царско лято" представят Лилия Кунева и Крис Николов във Варна

Изложбата „Царско лято“ на Лилия Кунева и Крис Николов, посветена на „лятото преди бетона“, ще бъде открита от 19 часа на 1 август в Морското казино.  Картините в нея са повлияни от обиколката на художниците в Полша и Германия и опитите им да се доближат до големите майстори, обясниха за Радио Варна авторите. На откриването ще..

публикувано на 25.07.25 в 07:45

Markus "Infernal" Kuschke (DESASTER): Метълът е нашата религия

Интервю с Markus "Infernal" Kuschke (DESASTER) Малко повече от месец остава до осмия „Running Free Festival“. „Стринава“ очаква на 29 и 30 феновете на олдскуула, събрани там от организаторите HMC „Metal Force“. Основните действащи лица са CORONER, ASPHYX, DESTRÖYER 666 и DESASTER. Останалите – MEZZROW, GALLOWER, LEATHERHEAD, SCHIZOPHRENIA,..

публикувано на 24.07.25 в 22:27