Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

70 процента от българите искат да се прекрати индустриалното отглеждане на животни в клетки

Според социологическо проучване на Market Links от 2023 г., малко над две трети от българските граждани смятат, че България трябва да подкрепи постепенното прекратяване на индустриалното отглеждане на животни в клетки в ЕС, и повече от половината биха гласували за политик, който отстоява тази позиция.

Чуйте какво сподели пред репортера ни Ваня Славова Стефан Димитров-представител от "Невидими животни":


Клетъчното отглеждане засяга милиони кокошки носачки, майки прасета, телета, пъдпъдъци, зайци, патици и гъски в индустриални ферми

„Отглеждането на чувствителни, интелигентни създания в тесни клетки, където те дори не могат да се обърнат, да се протегнат или да се погрижат за малките си, е истински кошмар. Затварянето в клетка причинява на животните дистрес, изключителен физически дискомфорт, психологически нарушения и страдание.

Резултатите от проучването сочат, че:

  • 82% от хората подкрепят твърдението, че животните, използвани в хранително вкусовата индустрия, имат правото да живеят извън клетки и в естествена или близо до естествената среда;
  • малко над две трети (70%) смятат, че България трябва да подкрепи постепенното прекратяване на индустриалното отглеждане на животни в клетки и отглеждането им в по-здравословни и хуманни условия – както и в други страни от ЕС;
  • мнозинството от респондентите – 59%, биха гласували за политик, който отстоява каузата животните, отглеждани за месо, яйца и други животински продукти, да не се отглеждат в клетки и при нездравословни условия;
  • според две трети от респондентите (68%) от държавата или ЕС и законите, които се приемат, зависи в най-голяма степен да се променят стандартите за хуманно отношение, така че да се прекрати изцяло отглеждането на животни в клетки;
  • почти половината от пълнолетните българи (46%) биха предпочели продукти на фирми, които отглеждат животните в своите стопанства при по-добри условия и с по-хуманно отношение, дори и цената да е по-висока, а още 37% биха предпочели такива продукти по принцип, но в зависимост от това колко по-висока ще е цената.

За целите на изследването са анкетирани 1014 респонденти (18+ години) посредством пряко интервю и онлайн панел.

Проблемът вече беше адресиран на ниво Европейски съюз само преди няколко години посредством Европейската гражданска инициатива „Край на клетките”, събрала общо над 1,4 милиона подписа. Към момента обаче действия за влизане в сила на подобна промяна не са предприети – нито в Европа, нито в България.


По публикацията работи: Ваня Славова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Планират се нови места за отдих и спорт в четири балчишки села - Оброчище, Храброво, Змеево и Църква

Балчик кандидатства с инфраструктурни проекти в селата към местната инициативна група "Балчик - Генерал Тошево". Общината подготвя проект за изграждане на тренировъчно игрище за футбол в Оброчище. Мини игрището с размери 20х20 м ще бъде на територията на новообособения парк в центъра на селото. Теренът ще бъде подравнен, затревен, оформен с ограда и..

публикувано на 12.12.24 в 12:52

И трите гранични пункта с Румъния готови за работа след приемането ни в Шенген и по суша

И трите гранични пункта с Румъния на територията на област Добрич са готови за работа след приемането на двете страни като пълноправни членове на Шенген. За това увери областният управител на Добрич Румен Русев на работна среща. Тема на заседанието, в което участие са взели представители на институциите в структурата на МВР, както и..

публикувано на 12.12.24 в 12:19

България вече в Шенген и по суша

Съветът на ЕС реши единодушно да приеме България и Румъния в Шенген и по суша, съобщиха от унгарското председателство, предаде БНР. Контролът по вътрешните граници ще бъде премахнат от 1 януари. Вчера окончателно отпадна и последното препятствие за пълноправното членство на двете страни, след като парламентът на Нидерландия отхвърли..

публикувано на 12.12.24 в 11:30
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов, (вляво до него е Севдалина Арнаудова).

Бойко Борисов: Асен Василев е човекът, който всячески пречи да се състави правителство

В момента се водят разговори за съставяне на правителство - това потвърди в кулоарите на парламента лидерът на ГЕРБ-СДС Бойко Борисов. По думите му човекът, който пречи на този процес, е Асен Василев, предаде БНР. "Има разговори. Знаете, че преди още две-три седмици определих преговорен екип - Желязков, Дончев, Рая, Дани Митов. Когато имам какво да..

публикувано на 12.12.24 в 11:10
Основната сграда на детското заведение на ул. „Стефан Караджа“ № 24

ОС решава дали филиалът на детска градина "Пушкин" остава със същотото предназначение

Сградата на филиала на ДГ № 7 „Ал. С. Пушкин“ на ул.“Княз Дондуков“ №31 да остане предоставена за безвъзмездно управление от детското заведение, за срок от нови десет години. Това предложение на общинската администрация е внесено за разглеждане и гласуване на днешното заседание на ПК “Собственост и стопанство“ към Общински съвет (ОС)-Варна. Като..

публикувано на 12.12.24 в 09:23

Тема с продължение: По ул. "Сава Радулов" във Варна има повече дупки, отколкото асфалт

Лошото състояние на ул. "Сава Радулов" във Варна става по-лошо, оплакват се живеещи в района. Многократно са подавани сигнали до общинската администрация, но резултат все още няма, казват недоволните. Улица "Сава Радулов" - дупка до дупка... Всекидневно на пешеходци и шофьори им се налага да преминават през огромни препятствия, каза Даниела Цонева...

публикувано на 12.12.24 в 09:10
Снимката е илюстративна

Преместват пазара за цветя на бул. „Чаталджа“

Пазарът за цветя на бул. „Чаталджа“ ще бъде преместен, най-вероятно на ул. "Войнишка", в рамките на големия пазар „Чаталджа“. Тротоарът, върху който е цветният пазар и градинката до него, ще бъдат обновени. Това съобщи в предаването „Новият ден“ на Радио Варна кметът на район „Приморски“ Николай Желязков. Още няколко детски площадки са..

публикувано на 12.12.24 в 08:59