Русия остана главният дестабилизиращ фактор и най-значимата и пряка заплаха за НАТО и ЕС основно заради непровокираната си война срещу Украйна, както и заради следваната цел да отслаби политически и икономически ЕС и държавите-членки. За целта Москва използва набор от хибридни инструменти, за да влияе на вземането на решения, да разделя обществата, да дестабилизира икономиките, да внася разделения между държавите-членки и да подкопава доверието в демократичната форма на управление.
Това се казва в Доклада за състоянието на отбраната и въоръжените сили на Република България през 2024 г. , който е приет от Министерски съвет, съобщава БГНЕС.
"Усилено бяха използвани хибридни методи на въздействие за създаване на напрежение в евроатлантическата общност и за въздействие върху електоралните нагласи в европейски държави. Геополитическото влияние и присъствие на тази страна в Южен Кавказ отбеляза значителен регрес. Намаляха и нейните способности за проектиране на сила в Средиземноморието. Русия продължи да ограничава свободата на корабоплаването и въздушния трафик в и над Черно море, въпреки че нейните военноморски сили са със силно ограничена свобода на действие. Високоинтензивните бойни действия на руските въоръжени сили срещу Украйна значително повишиха опасността от погрешни преценки на обстановката и рискове от допълнителна ескалация с включването на трети страни (вкл. КНДР). На този фон от страна на Кремъл продължи използването на ядрен шантаж за оказване на външнополитически натиск и влияние", пише в документа, който е приет на 4-ти април тази година.
"Войната в Украйна и нестабилността в Близкия изток увеличиха риска за сигурността на критични маршрути на енергоресурси. Русия насочи усилията си към запазване на производството и експорта на въглеводороди чрез насочване към нови пазари и прикриване на реалния произход на енергоресурсите, но изтеклият договор за транзит на неин природен газ през Украйна наложи структурни изменения в енергийния сектор. На тази основа в Европа продължи изграждането на междусистемни връзки и инфраструктура за прием на втечнен природен газ", се казва още в документа.
"Проблемите по сигурността в Балканския регион се запазиха поради амбициите на вътрешни и външни държавни и неправителствени фактори да утвърдят влиянието си в него, за да реализират политически цели. Рискове и заплахи генерираха различни информационни операции, хибридни въздействия, миграционни потоци, трансрегионална организирана престъпност и др. Конфликтният потенциал в Западните Балкани се съхрани поради нарасналата тенденция сред местните политици за печелене на електорална подкрепа посредством манипулиране на националистическите нагласи и убеждения на обществеността. Относителната стабилност в региона се съхрани благодарение на активното ангажиране на международната общност, но нарастващата склонност на местни държавници и политици за предприемане на некоординирани и еднолични действия създава предпоставки за ескалация на напрежението", пише още в доклада.
В документа се казва, че "в условията на коренно променена стратегическа среда на сигурност през третата година на войната на Руската федерация срещу Украйна България е продължила активното си участие в укрепването на възпиращия и отбранителния потенциал на НАТО в Черно море".
"В центъра на усилията остана изграждането на многонационалната бойна група на Алианса. За гарантиране безопасността на морския трафик заедно с Румъния и Турция беше създадена Противоминна военноморска група в Черно море. България остана солидарна с Украйна и подкрепя нейните легитимни усилия да се противопостави на руската военна агресия. В изпълнение на решенията на Народното събрание продължи изпращането на помощ, като обемът и обхватът й бяха разширени", пише още в анализа.
Докладът за състоянието на отбраната и въоръжените сили на Република България през 2024 г. е разработен съгласно чл. 23 от Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България. Документът представя пред Народното събрание и обществото оценка за състоянието на българските въоръжени сили и постигнатите през годината резултати в сферата на отбраната. На базата на направените изводи докладът очертава и основни направления за работа през 2025 г. и в средносрочен план, в които Министерството на отбраната ще фокусира своите усилия за провеждане на ефективна отбранителна политика.
Почти всяко второ от регистрираните престъпления във Варна през изминалата година е разкрито. Постигнатата разкриваемост от Варненската полиция е 45 % , като тази стойност е най-висока за последните 12 години, сочи анализът на Областна дирекция на МВР- Варна за 2024 година. Особено внимание се обръща на превенцията и най-вече на пресъпленията,..
През миналата година полицията във Варна е предотвратила телефонни измами за над 1,2 милиона лева и 112 хил. щатски долара. Това съобщиха от дирекцията на МВР в крайморския град след представянето на резултатите от дейността ѝ през 2024 г., на което присъства и министър Даниел Митов. През годината регистрираните телефонни измами са 38, като в 36 от..
Заседанието на комисията по Здравеопазване започна с поздравление към всички здравни работници по повод празника. С това и добрият тон приключи. Напрежение и разгорещени спорове предизвика предложение на общинския съветник Янко Станев към дневния ред да бъдат добавени няколко нови точки. Една от тях е и обсъждане на здравната стратегия на Варна...
Община Варна въвежда по-строг контрол и увеличава кратностите на почистване в курортните комплекси край Варна за туристическия сезон. Обект на засилени проверки от страна на общинските еколози ще бъдат както сметопочистващата фирма, така и хотелите и временните търговски обекти на територията на комплексите. Това каза кметът Благомир Коцев по време на..
Варна е готова за летния туристически сезон. До 11 май ще приключи полагането на водопроводи и канализация в района на резиденция "Евксиноград" по пътя за курорта Златни пясъци, община Варна ще подобри сметопочистването, а представителите на Варненската туристическа камара и на курортите са изразили удовлетворение от интереса на туристите до този..
Да се облекчи начинът, по който се налагат глоби на пътя, а пътните полицаи да имат възможност да ги връчват веднага, за да се повиши дисциплината. Водещ приоритет на МВР е намаляването на пътния травматизъм. Контролът на пътищата да бъде завишен, а условията да бъдат подобрени са мерките, които трябва да бъдат предприети. Това коментира министърът на..
Шест опасни пътни участъка са идентифицирали от Варненската полиция в областта, за ситуацията са уведомени собствениците на пътищата, но досега няма реакция. Това коментира старши комисар Андрей Ангелов-директор на Областната дирекция на МВР -Варна, който представи отчета за изминалата година в присъствието на министър Даниел Митов. По-късно..