Какво знаете за Шотландия? Част е от Обединеното кралство, а населението ѝ е около 5 милиона и 500 хиляди души. Известни са с характерния си, специфичен акцент в изговора на думите, който понякога затруднява общуването с тях. Шотландци са и съпрузите Норман и Каръл Макдоналд, които от години прекарват летата си в аксаковското село Куманово. Те живеят в Англия. Избират за свой втори дом България, след като преди две десетилетия се влюбват в страната ни.
"Разбрахме за Куманово преди повече от 20 години. Търсихме имоти в Бургаска област, но там нищо не ни хареса. А и като стана октомври, много магазини затвориха, защото това бяха туристически места. Казахме си, че искаме да отидем някъде, където ще намерим истински български дух, автентични българи, така да се каже. И така стигнахме до Варна и намерихме агенция, която ни показа две-три места. Доведоха ни в Куманово и още когато видяхме имота и си казахме – това е мястото," казва Норман Макдоналд.
Това е мястото, но много важна част от обстановката са хората, които живеят тук. В Куманово, особено през лятото, населението достига около хиляда души. Какви са впечатленията на Норман и Каръл от българите?
"Българите са чудесни хора, имаме толкова много приятели. Всички в селото са много дружелюбни", категорични са и двамата.
Няма как да минем без политическата тема. Шест пъти на избори за 3 години, а изглежда, че ще има и седми път, както и постоянната липса на редовен кабинет. Имат ли наблюдения върху тези процеси у нас?
"Знам, че има проблеми в държавата – корупция, най-вече, но да ви кажа честно в Англия е същото, навсякъде има проблеми. Трудно ни е да следим политическите процеси в България. Наблюденията ми са, че има много партии, коалиции и все не могат да съставят правителство. Виждам, че се появяват и нови коалиции и хората се надяват на нещо добро, но и във Великобритания е същото. Историята е една и съща от древни времена," посочва Норман.
Изминаха осем години, откакто Великобритания излезе от Европейския съюз. Според Норман и Каръл много хора вече съжаляват, че са гласували за това. По думите им, политиците, които са подкрепяли Брекзит, са спестили много от неудобствата, които в последствие са възникнали за обикновения британец. Как се е отразило на тях?
"Много ни е трудно след Брекзит. Преди идвахме, когато си пожелаем, нямаше ограничения. Сега идваме за няколко седмици и трябва да се приберем за малко, защото не можем да стоим повече от 90 дни без визи и използваме хубавото време. Но като цяло беше лошо, че Великобритания излезе от Европейския съюз," обяснява Норман.
В края на разговора се връщаме отново на темата за Куманово. След толкова години, какво е това село за тях?
"Куманово е вторият ни дом, но не планираме да живеем тук постоянно. Хубавото е, че сега имаме две места, които наричаме дом. Даже българските ни приятели, като ни видят тук, ни казват, че е хубаво да ни видят у дома. Не е просто ваканционен имот, различно е", казва Норман с широка усмивка.
Това ме убеждава, че за него и Каръл Куманово вече наистина е нещо повече от място за лятна почивка.
В рамките на тази седмицата ще се разбере дали ще бъде съставено правителство или не. Политическите партии вече водят неформален диалог. Това каза политологът Атанас Радев. Според него индикация за това е поведението на председателя на Народното събрание Наталия Киселова и заявките и по отношение на това какво трябва да свърши парламентът в идните..
С проекционна изложба на фотоарт„GIRLOgrapfy&many more“ зимните вечери на балчиклии разнообрази графичният дизайнер и фотограф Дмитрий Пузирев този месец в рамките на културния афиш на артцентър Чаршията. Прекрасното шоу, за което публиката сърдечно му благодари, включи няколко серии видеопроекции на дигитални колажи и творчески фотопроекти на автора,..
Единствено съпоставката между преброяването на бюлетините от машинното гласуване и данните от флаш паметта може да разкрие какви манипулации са правени с гласовете на изборите. Това мнение изрази Петър Пенчев, собственик на компютърна фирма, наета за отстраняване на проблемите с устройствата за гласуване. По думите му съществува реална възможност, чрез..
Интервю с Oliver s. Tyr (FAUN) Немските езичници FAUN направиха първи концерт в България на 8 декември в софийския клуб „Joy Station”. Стилът на групата е определян като паган метъл, фолк рок, даркуейв, а също и средновековна музика с келтски и скандинавски мотиви, изпълнени на старинни инструменти. Концертът е част от „East & Central Europe..
Интервю с Alex Taylor (MALEVOLENCE) 2 дни, 2 сцени, 20 групи. Така изглежда тази година, организирания от „141“ фестивал „Hardcore X-mass”. Датите са 13 и 14 декември. Мястото – двете зали на софийския клуб „Mixtape 5“. За повече инфо и подробности посетете страницата на фестивала във Facebook, но дни преди събитието не останаха..
Преди 90 години Радио Варна е създадено от радиолюбителите - през 1934 г. варненският елит казва: "Искаме да сме в крак с времето! Искаме да имаме радио - събираме се, финансираме това и го правим". Преди 90 години на днешния ден обществеността си прави радио, и такава е съдбата му и до днес - през цялото време да бъде общественото радио на Варна..
Посланик на Радио Варна по света. Така можем най-ясно да опишем един от най-верните слушатели на Радио Варна - Огняна Тонева. Заминала в Америка преди години, тя не спира да се интересува от родния град и събитията тук. Затова ѝ помага Радио Варна, което Огняна си пуска или през плейъра на сайта ни, или през платформите за радио излъчване, а отскоро..