Близо 200 ученици от Професионалната гимназия по туризъм участваха в срещи за рисковете от употребата на наркотици при младежите.
Инициативата „Децата и наркотиците: истина и легенди“ на Варненския апелативен съд и сдружение „Отвори очи“ гостува на Професионалната гимназия по туризъм. В две последователни срещи наказателният съдия Светослава Колева и консултантът по зависимости Валентин Русимов обсъдиха със своите домакини опасностите от приема на психоактивни вещества, особено в младежка възраст.
В началото на разговорите те провокираха учениците с анонимна онлайн анкета за това какво според тях кара хората да посягат към наркотиците. Отговорите съвпаднаха с най-разпространените митове, които след това лекторите развенчаха. Основното послание и този път беше, че човек няма нужда от наркотични вещества, за да бъде приет в приятелски кръг, да е успешен, реализиран, обичан и харесван. „Обратното, приемът на забранени субстанции има грозна и висока цена, която всеки неминуемо плаща. Във вид на заболявания, включително психически, престой в болница или в затвора, а нерядко – смърт“, предупреди Светослава Колева. Тя говори през погледа на апелативен съдия с поглед върху цяла Североизточна България.
„Много хора казват: „имам проблем с наркотиците“. Всъщност проблемът е със самия себе си“, обясни Валентин Русимов. Самият той преди да стане консултант е излязъл от ада на зависимостта. „Неувереността, личните проблеми, стресът – никое от тези неща не намират решение в наркотиците“, убеден е Вальо. По думите му, привидните краткосрочни ползи от типа „ще се разведря, ще забравя напрежението, ще опитам ново чувство, ще изпадна в еуфория“ трябва да се съпоставят с последствията – в крайна сметка винаги зависимият остава сам, без семейство, приятели, партньор, с разрушено здраве и живот.
Гимназистите научиха, че марихуаната обикновено не е в чист вид, а е синтетично или полусинтетично съединение. Открива все по-често във вейп устройствата за пушене, дори без наличието на характерния мирис. Неточното дозиране на различни отровни вещества в домашни условия прави синтетичните наркотици особено опасни. За смятаната за „безвредна“ марихуана е доказано, че развива зависимост, намалява драстично интелекта, отключва и шизофрения. В същото време нито едно научно изследване не доказва лечебните й свойства.
Друго особено опасно вещество, което все по-често се смесва с други наркотици, за да подсили действието им, е фентанилът. И той не е далеч нито във времето, нито в пространството, защото и във Варна има смъртни случаи след приема му. „Едва пет употреби развиват зависимост. По малко от 2 мг водят до свръхдоза и смърт“, каза съдия Светослава Колева.
Лекторите призоваха за спазване на забраните за райския газ. Защото макар да не е наркотик, той засилва въздействието на алкохола и наркотичните вещества. Руши мозъчните връзки.
Веднъж изпаднал в зависимост, човек трудно може да се откаже не поради слаба воля, а заради биохимичните процеси в организма, които правят гладът за следваща доза по-силен от всичко останало. Цялото същество се подчинява на мисълта за задоволяване на този глад. Така постепенно се изпада в спиралата на престъпността – най-често с кражби, наркоразпространение, но и с катастрофи с пострадали и загинали.
Учениците чуха доказателства за това, че няма защитени социални групи от наркотиците. Те „удрят“ и деца от добри семейства, и бедни, и богати, и интелигентни хора, и известни личности. „Общото между всички тях е осъзнатата липса на нещо. Тези хора имат лъжовната вяра, че ще запълнят празнотата с някакво вещество“, обясни бъдещият психолог Валентин Русимов. По думите му, човек е зрял тогава, когато си задава въпроса „правилно и безопасно ли е това, което правя“. Колкото по-млад и несигурен е, толкова по-трудно казва „не“. Двамата лектори призоваха учениците от Професионалната гимназия по туризъм да имат силата да казват „не“
138 са дърветата в парковата част до сцена "Филиал" на Драматичен театър "Стоян Бъчваров"-Варна. Едно от тях ще бъде премахнато по препоръка на еколозите на район „Одесос“. Те са преценили, че това дърво е станало опасно. Това каза за Радио Варна Янислава Шопова, кмет на район "Одесос". Тя коментира и наличието на два високи дънера до..
Разруха, боклуци и графити, навяващи асоциации с постапокалиптичен сериал - така може да се опише бившето военно поделение на Строителни войски във варненския квартал "Владислав Варненчик". Мястото тъне в разруха от години, парчета бетон са хиляди, остатъците от кенчета от бира, безалкохолни и енергийни напитки поне няколкостотин. Следите от престой на..
"Дух и форма" е заглавието на втората сборна изложба на преподаватели и служители на ЦПЛР - Общински детски комплекс, Варна, която ще бъде открита официално от 17:30 часа на 7 април във фоайето на първия етаж на Фестивалния и конгресен център. В експозицията са включени маслени платна, графики, акварели, фотографии, приложни занаяти и др...
Добротата е едно от най-хубавите човешки качества, които би било добре да проявяваме по-често. В изобилие от това качество притежава един млад германски шофьор на такси, който се прочу по света с една благородна инициатива. Оливер Бекман предлага безплатни превози с такси всеки петък и събота вечер, но услугата му е достъпна само за дами, с които..
Във Варна няма специализиран център за почасова грижа за пълнолетни с разстройство в аутистичния спектър. Това каза за Радио Варна Йорданка Ненчева, председател на Асоциация „Да съхраним жената“, която създаде Център за социална рехабилитация и интеграция за деца с увреждания от аутистичния спектър „Живот под дъгата“. 25 деца на възраст..
За девета поредна година в навечерието на Великден в Добрич обявиха започването на кампанията „Споделен хляб“. Тя се организира от Клуба за народни танци „Жътвари“ и Фондация „Милостиво сърце“. Целта на инициативата е да се подпомогнат за предстоящите празнични дни най-нуждаещите се в област Добрич. Кампанията „Споделен хляб“ е насочена към..
Напълно завършени и готови за провеждане на занимания на открито са осем детски площадки и едно спортно игрище в двора на детска ясла №2 „Моряче“ в на ул. „Рупи“ №2 в кв. „Чайка“. Бившата санаториална ясла е една от последните във Варна, където досега липсваха сертифицирани според европейските стандарти за качество и безопасност открити зони за..