Покритието със задължителни ваксини в България става все по-добро през последните години, сочи публикация на Института за пазарна икономика.
В нея се цитират данни на Националния център по обществено здраве и анализи, които показват, че нивата на ваксиниране с основните задължителни ваксини у нас приближават 95% от населението и се възстановяват до нивата на покритие отпреди пандемията Ковид-19. При препоръчителните ваксини, обаче, покритието е много ниско.
В статията на Института за пазарна икономика се посочва, че подобреното покритие със задължителните ваксини е много добър знак на фона на идващи сигнали за постепенно ерозиране на доверието във ваксините. И че имунизирането остава едно от най-ефективните средства за профилактика и избягване на тежки заболявания.
При препоръчителните ваксини покритието е много ниско. Ваксинираните срещу грип са се увеличили 15 пъти между 2020 и 2024 година, но общият им брой през 2024-а година е едва 310 хиляди души.
Според публикацията е добре да се продължават усилията за осигуряване на препоръчителни ваксини на пазара, да има стимули за медицинските специалисти за поставянето им при желание от пациентите, разширяване на правата на различни лица да поставят ваксини – например фармацевти в аптеките и не последно място ефективни действия срещу медицински специалисти, които доказано вредят на пациентите си, като ги демотивират от поставянето на ваксина.
Вече стана ясно, че здравният министър Силви Кирилов предлага всички задължителни, препоръчителни и целеви ваксинации да бъдат вписани в електронните здравни досиета на пациентите. като срокът за предложения и становища в съответната наредба е до 19-и май.
Честито Възкресение! Приемаме празника по различни начини. Ето още един: да почетем силата и очарованието на живота. Денят е красив. Ухание на пролет, лежерно чувство, приятни срещи с близки хора и всички хубави неща, които добавят още към това очарование. Прегръдки, топли думи, добра трапеза, препълнени сърца. Вдъхновяваме погледа си със..
Десетки деца със своите родители се включиха в празничното Великденско състезание за деца в двора на храма "Свети Архангел Михаил" във Варна. Репортаж на Даниела Стойнова: Отец Георги Стоименов -предстоятел на храма, заедно с двама аниматори, организираха състезание за намиране на скрити боядисани яйца в двора на храма, както и за..
Папа Франциск си е отишъл, днес, на втория ден на Великден. На светъл ден, в мрачен свят. Той беше от светлата страна, благ и добър. Имах щастието да го срещна за малко. Историята е такава. Случи се да бъда на една аудиенция за 24 май. Пътувах отнякъде сам, хванах самолет от Берлин и на летището виждам един професор, теолог от Йезуитския орден,..
На втория ден след Великден според православната традиция започва Светлата седмица - време, в което се прославят светите апостоли и Света Богородица. Светлата седмица е време, в което Възкресението на Исус Христос донася просветление за всички и надежда за вечен живот. Седмицата се свързва и с първите появи на Христос сред..
След известно прекъсване тази година FameLab или мястото, където всеки може да види и чуе как на живо как се да обясниш научна тема по разбираем и атрактивен начин само за 3 минути, се завърна в България. FameLab е най-големият международен конкурс с обучение по комуникация на науката. Той е създаден през 2005 год. във Великобритания, а България е..
В следващите редове ще стане дума за един архитектурен паметник на културата във Варна – на някогашната централна варненска улица – „Преславска“, а днес „Преслав“, за къщата на общественика Иван Драсов. Познат на всички ни от учебниците по история като един от съратниците на Васил Левски и на Христо Ботев, член на БРЦК и участник в борбата за..
2.2 млн. лв. за археологически проучвания и теренна консервация на обекти е одобрил Министерският съвет с постановлението за изпълнение на държавния бюджет. Парите ще бъдат преведени като допълнителен трансфер към общините, на чиято територия са обектите, съобщава "Сега". Това става ясно от публикувания на сайта на МС текст на постановлението за..