Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За здравия детски организъм

Снимка: Десислава Андреева

Здравословното хранене при децата е приоритет на всяка една майка. След захранването със зеленчукови и плодови пюрета, неминуемо идва и времето малчуганът за първи път да опита обща храна. Някои родители я приготвят вкъщи. Други пък се доверяват на детските млечни кухни, чиято цел е да работят единствено и изцяло в услуга на децата, както и за удобство на родителите, като се приготвя здравословна, питателна храна, съобразена с възрастта на детето. Защото не е без значение как ще се положат основите на здравия детски организъм.

В Детската млечна кухня на ул."Дунавска" във Видин проверихме как се приготвя храната за най-малките, спазват ли се всички изисквания на Министерството на здравеопазването, каква е хигиената, начинът на стерилизация на стъклените буркани с винт, както и дали има евентуални проблеми с тях. В кухнята се приготвя дневното меню за децата, разлива се в бурканчета и се разнася до останалите два пункта- на улица "Широка" и в кв. "Г. Бенковски" със специален превоз, като на всеки пункт при получаването на храната присъства служител на Детската млечна кухня. От нейната услуга се ползват над 180 родители, но тук бройката е плаваща, тъй като през зимата тя драстично спада до към 100 деца, през лятото пък се увеличава.

Анкета на Радио ВИДИН с ползватели на детската кухня показа, че повечето родители са доволни от услугата, която получават, храната е вкусна и се приема добре от децата, но е налице и случай, в който е имало нарушаване на целостта на бурканите и са попаднали стъкла в храната. Дали това е прецедент, никой не може да каже. Факт е обаче, че въпросната майка вече готви за детето си вкъщи. Служителите в кухнята са запознати със случая, който е от лятото на миналата година.

Снимка"Каква е гаранцията, че майката не ги е счупила, като е бутала количката си в тези разбити улици"- така отговориха те.

За влошено качество и безвкусна храна през 2013-та година друга майка подава жалба до кмета на община Видин. Направена е проверка по случая, която не открива несъответствия, които да са в разрез с установените изисквания. По този повод е направено допитване до всички родители, дали храната да се предоставя в пластмасови купички. Повечето от тях не били съгласни с нововъведението, което би оскъпило услугата с 50 процента, каза управителят на Направление "Социални услуги и здравни дейности" в Община Видин Роми Гергова. Една купичка излиза 0,13 - 0,15 лв., при три хранения на ден, 0,50 лв. струва храната в купички, плюс купонът от 1 лв., който от години не е променян.

СнимкаМенюто в Детската млечна кухня във Видин се приготвя по нов рецептурник, в който всички изисквания са изпълнени за мазнина, въглехидрати, млечните продукти са с ниска масленост от 2 процента, дори има и рецепти, в които се ползва кафява захар. Грамажът е намален. Супата е 100 грама, основното и десертът по 130-150 грама. Главният готвач Бисера Теофилова обясни, че ако първото хранене е без месо, то задължително основното е месно хранене, и обратното. Риба децата получават веднъж седмично, десертите са разнообразни.

СнимкаОт Детската млечна кухня във Видин увериха майките, че стерилизацията на стъклените буркани с винт се прави старателно и повод за притеснение не бива да има. Капачките се дезинфекцират, тези с ръжда пък се отстраняват. Стерилизаторите са три, всеки с вместимост по 200 буркана.

С решение на видинския Общински съвет, преди две години- през 2013-та, Направление "Здравни дейности", към което е и Детската млечна кухня се слива с направление "Социални услуги".

В Детската млечна кухня във Видин работи персонал от 5-ма души- инструктор по хранене, домакин, главен готвач, готвач и един работник кухня. От скоро те приготвят и доставят менюто и в Центъра за настаняване от семеен тип, плюс Защитеното жилище по 5 пъти на ден.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Дълги дел- селото с народен гастроном и съхранени традиции

Екипът на радио Видин се отправя към село Дълги дел. Намира се в  община Георги Дамяново,  област Монтана. Планинско село, разположено по горното течение на река Огоста, почти на границата със Сърбия.  Селото има древна история.  Смята се, че е възникнало по време на римското владичество. Римската империя е водила тежки битки за завладяване на..

публикувано на 18.04.25 в 11:10
Яница Петкова

Яница Петкова: Действията на опозицията са в пряка полза на управлението

С трус във властта ще се запомни настоящата седмица. ДПС на Ахмед Доган оттегли подкрепата си от управляващото мнозинство, защото не желае да подкрепя модела "Пеевски" на корупция и конституционален произвол.  От ГЕРБ, БСП и ИТН декларираха, че остават непоколебими в решимостта си да изпълнят приоритетите и ангажиментите, поети пред българското..

публикувано на 17.04.25 в 10:00

Може ли да бъде намален делът на сивата икономика у нас?

Делът на сивата икономика в България расте и вече е 34.6%. До 2017 г. у нас е налице умерен, но стабилен спад на сивата икономика от близо 32% до 30%. С идването на пандемията има рязко увеличение до 32.9%, а през 2023 г. неформалната икономика в страната вече има дял от 34.6% от БВП. Това е най-високото ниво за ЕС, равняващо се на 60..

публикувано на 16.04.25 в 10:45

Петър Петров: Пътят Видин-Ботевград се бави заради стремежа към еврозоната

Народният представител от "Възраждане" от Монтана Петър Петров публикува видеоклип с огромните дупки, които са се появили по международния път Е-79 между Монтана и Враца. Той обясни, че само за няколко километра по тази отсечка е преброил над 100 дупки, които са предпоставка за пътни произшествия:  "През последните две години изключително много..

публикувано на 15.04.25 в 13:46

Пътят Видин-Ботевград е жизненоважен!

"От името на жителите на Северозападна България искам да кажа, че пускането на този път е от изключително жизненоважна значимост", заяви кметът на Враца Калин Каменов при инспекцията на регионалния министър Иван Иванов на строителството на отсечката Мездра-Ботевград.  Ако се работи със същите темпове, както увериха строителите, реално до..

публикувано на 15.04.25 в 11:58

Има ли нужда от промени в размера на такса смет

Постоянната комисия по стратегическо развитие на местното самоуправление (ПКСРМС)  и Постоянната комисия по финанси и бюджет (ПКФБ) на НСОРБ проведоха съвместно заседание. Един от въпросите, които обсъдиха касае размерите на местните данъци и такси и предложения за промени в законодателството. Кметът на Мездра Иван Аспарухов е председател на..

публикувано на 14.04.25 в 15:18

Жители на Балей: Предпочитаме да пазаруваме в Сърбия, там е по-евтино

В рубриката "Добро утро, кмете", днес ще посетим село Балей в община Брегово. То е най-северозападното населено място в България, намиращо се непосредствено край граничната река Тимок и на 3 км от река Дунав. Това стратегическо място оказва се, че днес с нищо не е допринесло за развитието на селото. Напротив. Река Тимок, която тече близо до площада..

публикувано на 11.04.25 в 13:45