Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На Атанасовден- за традициите и творчеството

5
Снимка: Павлин Георгиев

Днес е Атанасовден! Почитаме Атанасий Велики, участвал в прочутия вселенски събор в Никея, който му донесъл световна слава на богослов. В народните вярвания Атанас е представен като властелин на снеговете. Празникът е известен като "Среди зима".

"На Атанасовден се заколва пиле или кокошка и се раздава на съседи и близки против болести. Спазват се строго забраните да не се вари боб или леща, за да не боледуват децата от шарка. Не се шие и плете, защото раната няма да зарасне леко. Народното поверие гласи, че след празника зимата си отива", разказва за традициите на днешния ден Бояна Ангелова, самодеец от читалището във видинското село Дреновец.

Атанас Балъкчиев е ръководител на клуб по спортни танци "Елит - Тим" във Видин с 27 години опит и трудов стаж. Кръстен е на дядо си Атанас по бащина линия. Носи и неговата фамилия - Балъкчиеви. Казва, че традицията с кръщаването на децата на баби и дядовци стига до него. Други във фамилията с името Атанас няма.

Снимка: КСТ Елит-Тим"Празниците бяха големи, ставаха като официалните празници - с големите софри и забавление. Идваха хора да се забавляват, да помогнат на именника да празнува. Сега покрай социалните мрежи става бързо, хората ги уведомяват, че някой има рожден ден, имен ден. Получавам поздравления. Самият аз също си празнувам деня, защото смятам, че е редно. Семейно се събираме, но и с приятели, даже май напоследък повече с приятели", разказва как празнува именния си ден Атанас Балъкчиев и допълни че би съжалявал, ако не му се обади да му честити сина му, защото е "Единственото важно нещо, което остава след мен."

Атанас Балъкчиев работи сега предимно с деца. Започва с тренировки още от детските градини. Казва, че децата го обичат, а и той тях.

Атанасовден, както и Антоновден, се почита като патронен празник на ковачи, железари, ножари и налбанти- това са  занаятчии, които са се занимавали с това да подковават работни животни и които сега са почти изчезнали като майстори.

Снимка: Павлин ГеоргиевПавлин Георгиев е от Видин и в свободното си време прави дървени пластики и изработва ножове за удоволствие. С дърво работи от дете, започнал е с малки дървени пластики, сега прави пана, миниатюри. Ножове изработва от 5-6 години.

"В София работих известно време като бижутер и с колеги се запалихме да изработваме ножове за удоволствие, според материалите и възможностите, които имахме и идеите бяха да са малко по- сложни за изработка и с повече орнаменти", сподели за това как се е запалил по ножарството Павлин Георгиев.

Има миниработилница в гаража си с инструменти, някои от които сам си е правил и с необходимите машини, малка пещ за закаляване на остриетата, универсални шлайфове, които се използват за дообработка на дръжките, длета за инкрустации.

"Има ножове, които са предпочитани от ловджиите, които се използват за дране - т.нар къси и по- извити, универсален тип, които са си прави ножове за обща употреба, по- строго сдпецифични за рибарите. Има и модели, които сам съм изработил. Идва ми идея, начертавам го и го изработвам. Имам няколко, които съм запазил, просто повече труд съм хвърлил в тях, повече време ми е отнело", каза още Павлин Георгиев.

На пазара се предлагат и доста некачествени ножове, които са на по- ниска цена. Като гарант за качество може да бъде само майсторът или фирмата производител.

В Регионалната занаятчийска камара във Видин ковачи и налбанти няма. Причината е, че вече не навсякъде има нужда от каруци и подковани животни за впрягане. За занаятчиите, които празнуват днес си говорим с председателя на Регионалната занаятчийска камара във Видин Кольо Николов:

"Ковачи, членове на видинската камара нямаме. В смисъл на онези ковачи, които ги знаем от времето, защото този занаят е отмрял. Но имаме хора, които се занимават с ковано желязо. Ножари също нямаме членове. Аз се опитвам да ги привлека, засега ние ги приемаме като асоциирани членове на видинската камара. А те трябва да се явят на изпит. Искам да ги привлека като членове, защото техният занаят е много интересен, има много творчество."

Дръжките на ножовете също е важно как ще бъдат изработени, защото те създават общата визия на ножа - да е удобен, но и красив.

Още по темата може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00

Крие ли рискове икономическото райониране на страната?

Промяна в икономическото райониране на страната поиска бизнесът преди дни и очерта приоритетите си, за които очаква съдействие от редовното правителство. Работодателите настояват и за реформа в образованието, и въвеждане на матура по математика, като част от политиките за решаването на проблема с недостига на работна сила. Според тях е..

публикувано на 29.01.25 в 10:45

Пътят Видин-Ботевград: Обещания и (без)действия

Седем години изминаха от протестите, които принудиха властта да започне да строи съвременна и сигурна инфраструктура до Северозапада. Завършването на скоростния път Видин-Ботевград обаче все още е някъде в неопределеното бъдеще, а според първоначалните ангажименти трябваше да е готов до края на 2021 година. Общо три редовни и шест служебни..

публикувано на 28.01.25 в 12:56

Общини от селски райони са с гарантирани европейски средства за инфраструктура

Общините от селските райони в страната са с гарантирани средства по Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони, които да са за изграждане и развитие на инфраструктура. В област Видин право на тях имат десетте по - малки общини- Белоградчик, Бойница, Брегово, Грамада, Димово, Кула, Макреш, Ново село, Ружинци и Чупрене. Общата..

публикувано на 27.01.25 в 12:25

Жителите на село Копиловци: Няма работа, няма млади хора

Гостуваме на село Копиловци , община Георги Дамяново. Китно и красиво планинско селце. Освен прекрасната природа, която е и най-голямото богатство на Копиловци, центърът на селото също е много чист, облагороден и поддържан. Въпреки това, обаче основният проблем е, че работни места няма. Съвсем наскоро е закрит шивашкият цех, който осигурявал..

публикувано на 24.01.25 в 11:29
Александър Михайлов

Александър Михайлов: Опасявам се, че най-нечистата от всички нечисти унии ще изкара пълен мандат

105-тото правителство в историята на България обещава върховенството на правото и равенството пред закона, укрепването на социалната държава, защита на гражданското общество, свободата и плурализма в медиите, членство в Еврозоната и изпълняване на Плана за възстановяване и устойчивост.  Приоритети пред новата власт ще са и качеството на живот, с..

публикувано на 23.01.25 в 10:00