Лиофилизирана храна – сладолед и шоколад и спагети с бекон, произведени в Института по криобиология и хранителни технологии. Експонат на Националния политехнически музей – София.

Северозапада с принос при производството на космическа храна

В Международния ден на авиацията и космонавтиката в "Земята, която ни храни" говорим за постиженията на България. През 2022 година се навършват и 43 години от полета на първия български космонавт Георги Иванов. С него България става шестата в света..

публикувано на 12.04.22 в 15:35

Възражда ли се зеленчукопроизводството в Капитановци

Едва ли има човек от региона, който да не е чувал за зеленчукопроизводителите от видинското село Капитановци. В близкото минало във всяка втора къща там е имало оранжерии, производството на зеленчуци е било и основен поминък на голяма част от хората..

публикувано на 05.04.22 в 19:25

Подхранването във фаза "братене" е от значение за добива

Какво е състоянието на пшеницата, в каква фаза от своето развитие е, стресирани ли са посевите от непостоянното време и как може да се преодолее този стрес, как правилно да подберем и приложим листните торове, които да гарантират високите добиви- за..

публикувано на 05.04.22 в 19:00

Лозарите отново искат да бъдат чути

Нов протест стягат лозарите- месец след като затвориха пътища на няколко места в страната. Недоволни са  от това, че никой не обръща внимание на проблемите в сектора. Готови са да излязат пред министерството на земеделието. Новината идва точно..

публикувано на 23.03.22 в 18:17

Българското зърно- фактор на световния пазар

Земеделие и търговия преплитаме в "Земята, която ни храни". Защото не е тайна, че всеки производител разчита да продаде стоката си и да реализира печалба, която хем да покрие направените разходи, хем да осигури средства за последващо производство и за..

публикувано на 16.03.22 в 11:25

Рапицата- капризна и взискателна

За първите грижи за рапицата говорим в рубриката "Храненето има значение".   През последните години  доста стопани се отказаха да я отглеждат, точно заради това, че е капризна, влияе се както от климатичните промени, така и от начина на отглеждане...

публикувано на 01.03.22 в 17:08

Ранната грижа за посевите - гарант за високи добиви

За поредна година зимата не предостави най-добрите условия за развитие на есенниците, най-малкото защото липсваше дебелата снежна покривка, която хем ги пази, хем подсигурява и необходимата влага. Има ли проблеми в ранното развитие на есенниците на..

публикувано на 22.02.22 в 17:45

Две атрактивни възможности за земеделските стопани

По две атрактивни подмерки от Програмата за развитие на селските райони могат да кандидатстват земеделските стопани. До 15 хиляди евро могат да получат фермерите , които кандидатстват по подмярка 6.3 "Стартова помощ за развитието на малки..

публикувано на 22.02.22 в 15:30

Тони Асенов: Гъмза- това е виното!

В месеца на виното и любовта в "Земята, която ни храни" отново отваряме лозаро-винарската тема.  Близо 2 милиона декара е обработваемата земя в област Видин. Лозята заемат 16 577 дка,  от тях през 2020 г. са обработени близо 11 200 хиляди дка...

публикувано на 15.02.22 в 17:00

Българският пчелен мед- полезен и недооценен

Зима с пролетно слънце, ниски нощни температури и високи дневни, тук-там валежи от дъжд и сняг- все по-нетипични са зимните месеци. Какви изненади ще поднесе времето през февруари и има ли опасност за есенниците и другите растения- чуйте в звуковия..

публикувано на 10.02.22 в 09:31