Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пламен Асенов е предложен за награда "Пловдив" за журналистика за поредицата си по Радио Пловдив "Великите европейци"

Журналистът Пламен Асенов беше предложен за награда "Пловдив" за журналистика. Номинацията е за неговата поредица „Великите европейци”, която се реализира в ефира на Радио Пловдив. 

"Великите европейци" е поредица радио-портрети на значими фигури от европейската история, политика, наука, изкуство, култура, социален живот. Авторът, Пламен Асенов, съвместно с БНР-Радио „Пловдив”, представят широко разгърнато ветрило от истории за живота и постиженията на наистина велики и вдъхновяващи личности. През 2013 година в нея са представени общо 52 такива портрета.

"Поредицата, която вероятно е единствена по рода си в историята на българската журналистика, е разработена много професионално, въпреки трудностите, които съпътстват радио-портрета като журналистически жанр. Разказите са поднесени динамично, интересно, завладяващо и напълно съответстват на първоначалната авторска идея, като носят едновременно и силен образователен елемент, и дълбоко развлекателен характер", се казва в мотивите за номинацията.

"Освен всичко друго, поредицата на Пламен Асенов, чиято реализация е с дългосрочна перспектива, би се вписала прекрасно в общата концепция на Пловдив да се превърне в европейска столица на културата през 2019 година", пишат още номиниралите Пламен Асенов. 


Екипът на Радио Пловдив подкрепя номинацията на Пламен Асенов за престижното отличие - награда "Пловдив" за журналистика за 2013 година. Публикуваме и един от неговите очерци, посветен на Вацлав Хавел, който може да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Blazin' Quartet открива новия сезон на Камерна сцена Пловдив в Първо студио

Новият сезон на Камерна сцена Пловдив се открива с концерт на Сърджан Иванович - Блейзин Квартет/Blazin' Quartet в Първо студио на Радио Пловдив на 11 април, петък. Босненско-холандският барабанист и композитор записва и издава музика за 5 албума с проекта, след които логично следват и многобройни концерти в Европа, Азия и Южна Америка...

обновено на 11.04.25 в 09:18

Студенти от ПУ откриват изложба в Културния център на Радио Пловдив

Голяма сборна изложба на студенти от   Пловдивски университет "Паисий Хилендарски" ще се открие в Културния център на Радио Пловдив. Младите таланти са от специалности:  🔹 Графичен дизайн с реклама  🔹 Педагогика на обучението по изобразително изкуство Изложбата представя творби на младите художници, създадени на свободна..

обновено на 09.04.25 в 08:37

Радио Пловдив празнува 70 години в ефир

Тази година Радио Пловдив празнува 70 години. Ние сме част от Българското национално радио и създаваме 24 часова регионална програма, поддържаме новинарски сайт, произвеждаме аудио и видео съдържание за различни платформи и социални мрежи, инициираме събития и подкрепяме обществени каузи. Радио Пловдив е първото българско радио, излъчващо наживо в..

обновено на 01.04.25 в 11:21

Яна Панева от НХГ открива изложба в Културния център на Радио Пловдив

Самостоятелната изложба "Пориви" на дипломантката Яна Панева от специалност "Живопис" на Националната художествена гимназия "Цанко Лавренов" ще бъде открита на 1 април 2025 г. от 18:00 часа, в Културния център на БНР - Радио Пловдив.  Ще бъдат представени живописни произведения с акварелни и акрилни бои и рисунки, създадени през настоящата..

обновено на 01.04.25 в 09:31

Гена Михайлова с изложба в Културния център на Радио Пловдив

Дипломантката Гена Михайлова от специалност "Живопис" към НХГ "Цанко Лавренов" ще открие самостоятелна изложба "Живопис и рисунки" в Културния  център на Радио Пловдив на 24 март от 18.00 часа. Младата художничка ще представи живописни творби и рисунки, създадени през настоящата учебна година с разнообразни техники.  Ще бъдат представено..

обновено на 20.03.25 в 16:25