Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ниско платеният журналист е по-зависим

В Световния ден на свободата на печата, който се отбелязва днес, в разговор с главния редактор на сайта „Пловдив Онлайн” Антон Баев търсим отговорите на това независими и обективни ли са българските медии. По думите му, голямата заплаха за свободата на журналистите в България идва от ниското заплащане в сектора.

Според него, ниско платеният служител, независимо в каква сфера, е по-зависим, защото се страхува най-вече от това дали ще получи парите си в пълен обем, както е по договор, ако изобщо има такъв.

Междувременнно стана ясно, че американската неправителствена организация "Фрийдъм Хаус" постави България е на 78-о място в света по свобода на медиите. Класацията определя медиите в страната ни като частично свободни и е съставена на базата на три категории - правна, политическа и икономическа.

Водещите 65 страни в класацията на 196 държави се определят като свободни, а последните 63 са несвободни. България е изпреварена от страни като Източен Тимор, Бенин, Гвиана и Намибия и дели 78-та позиция с Унгария. Малко след страната ни са Индия, Монголия, Ботсвана. Хърватия и Румъния са след нас - съответно на 83-то и 86-то място.

Финландия държи първото място по медийна свобода. След нея са Норвегия и Швеция.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Кризата във властта приключи и няма да има дългосрочно влияние

Центърът за анализи и кризисни манипулации заедно с агенция „Мяра“ измериха индекс на общественото напрежение от 6,09 пункта, който социалозите отпределят като висок. Той е за периода 1 юли - 30 септември. Политологът от Центъра Александър Христов уточни, че това е първият индекс и от следващите ще зависи дали скалата на общественото напрежение..

публикувано на 22.10.25 в 17:11

Важно е учители и родители да възстановим дисциплината

Агресията в училище е тема на седмицата. Свидетели сме на поредица криминални случаи с ученици в София, едно дете е убито. Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев призна днес, че е факт, че през последните десетилетия е отслабена възпитателната функция на българската образователна система . Министерството на образованието и науката..

публикувано на 22.10.25 в 15:30

Работих във враждебна среда, да напусна поиска кметът на Пазарджик

"Решението да не бъда вече на този пост не е мое, а на кмета на община Пазарджик", заяви на пресконференция Таня Колчакова–Янева, която до преди дни заемаше длъжността заместник-кмет, отговарящ за образованието, културата, младежките дейности и спорта в общината. "Никога политиката не е била моя самоцел. Приех да бъда заместник-кмет, защото..

публикувано на 22.10.25 в 14:18

Подкрепа за малките и средни предприятия в строителството

Дигиталната трансформация не е само за администрацията – тя е и за бизнеса! Дейност 3 от Инвестиция C10.I6 осигурява логистична подкрепа за малките и средните предприятия – проектантски бюра, строителни и консултантски фирми, които искат да прилагат СИМ/BIM в своята работа. Дейността включва изграждане на уеб-базирана..

обновено на 22.10.25 в 13:12

Трябва да има часове за възпитание в социални умения

Трябва да има часове за възпитание в социални и граждански умения в училище, за да предотвратим жестоки случаи на агресия сред децата. Това коментира психологът Иван Игов след поредица от случаи, в които ученици наръгаха техни връстници с нож.   Той добави, че древните гърци още са използвали училището като средство за възпитание, което..

публикувано на 22.10.25 в 10:11