Ръкописи, създавани тогава, когато не е имало държава, която да ги подкрепя, когато не е имало самостоятелна църква, която да бди над тяхното развитие.
Това показва изложба, открита днес в Народната билбиотека „Иван Вазов” в Пловдив. Експозицията е под надслов: „Калиграфско-художествени школи и писарски средища по българските земи. Образци от славянската ръкописна колекция на Пловдивската народна библиотека“. Проявата е посветена на 135-та годишнина от създаването на пловдивската библиотека и бе открита с изпълнения на Митрополитския хор „Св. Апостол Ерм”.
Само пет дни – до края на тази седмица, гостите на Пловдивската библиотека ще могат да се насладят на оригиналите – образци от писмените средища и книжовно-калиграфските школи в Котел, Куклен, Аджар, Карлово и Етрополе. Те са произвеждали ръкописи, свързани най – вече с нуждите на църквата. Затова изложбата съдържа предимно евангелия, служебници, минеи, книги, необходими за ежедневното богослужение. Долавя се обаче и тенденцията, свързана с развитието на личните интереси и поръчването на книги за лично ползване. Така може да се проследи преходът от средновековната към модерната литература на Българското Възраждане.
За безценното ръкописно наследство, показано в изложбата, разказва в репортажа си Антоанета Петричанска:
Класическата иконография на Рождество Христово се оформя още през 5-6 век. Два са водещите аспекти в нея - божието въплъщение и претворяването, обновлението, което спасява целия свят, обяснява иконографът Елена Дигбоюшка. През годините тя се е сблъсквала с различни образци на изображението на Рождество Христово – едни икони са с повече..
"Коледа за мен е съчетание между духовното и земното. Съчетание между самото Рождество, което е един от основните камъни в християнството и земното, защото е имения ми ден. Преди всичко обаче Коледа за мен е миризма на горящ пън, студ навън и щастието, че сме всички заедно". Така описа своите усещания на 25 декември именика Христо Коликов,..
Кметът на Пловдив Костадин Димитров поздрави пловдивчани с настъпването на светлия християнски празник Рождество Христово. В обръщението си той пожелава на всички здраве, благоденствие и мир. "Коледните празници са време на топлина, споделени мигове и добрина. Време, в което се обръщаме към семейството и приятелите си, споделяме надежда и търсим..
Училището насърчава децата да са винаги прави, на всяка цена. Но ще им се налага да взимат решения в несигурна среда. В този епизод опитваме да дадем някои насоки за запълване на тази празнота в образованието и възпитанието на децата. В два последователни епизода гостува Весислав Илиев, който споделя опит като ментор от образователната програма за..
Тази година е като продължение на предишната, а предишната на предходната и това е лошата тенденция на инерция от Ковид кризата насам, определи доцентът по социология Алексей Пампоров. В глобален план има тенденция на преподреждане, в която за съжаление и "добрите" също показват липса на морален интегритет. Видя се, че светът не е черено - бял. За..