96 майстори от Молдова, Македония, Събия, Румъния, Косово, Турция и България събира четвъртото издание на Балканския панаир на занаятите в Пловдив. 25 са участниците от чужбина, а останалите от страната.
70 шатри ще бъдат разположени на Малката главна в града от днес до 18 май. Във всяка от тях ще се демонстрират и представят традиционни занаяти като дърворезба, тъкачество, плъстене, грънчарство, ковано желязо, ножарство, пачуърк, сарачество, стъклодухане, свещарство, изработка на художестевна керамика, народни носии, накити и бродерия, старинни оръжия, звънчарство и калоферска дантела.
Целта на организаторите от Регионалната занаятчийска камара, Община Пловдив, ОП "Туризъм" и Балканското бюро за подпомагане на средното съсловие е чрез панаира да се покаже на гостите на събитието, сред които ще има и туроператори от цял свят, че духът на българина е жив. Посетителите ще видят Пловдив като интересна и прилекателна туристическа дестинация, а самите майстори-участници ще са облечени в атрактивни носии.
Четвъртото издание на Балканския панаир на занаятите ще бъде открито от 17 часа на импровизирана сцена на Римския стадион. Половин час преди това атрактивно шествие, в което освен ансамбъл „Тракия”, ще участват и самите майстори, ще мине по Главната улица. Събитието тази година ще вземе участие и в Европейската нощ на музеите и галериите, като за целта шатрите на различните занаяти ще бъдат отворени за посетители до 24 часа на 18 май. Като част от Панаира Бакаловата къща в Стария град също ще представи няколко традиционни занаяти като тъкане, резба, керамика, бижута и предмети, изработени от царевична шума.
340 тона отпадъци са извозени със специализирана техника от Столипиново в продължение на шест дни. В района се провежда мащабно почистване и от общинската фирма „Чистота“ и са премахнати нерегламентирани сметища от най-замърсените улици, зоните около пазара и училищата в квартала. Поддържането на чистотата е обща отговорност, отбеляза..
Полицията разследва от сутринта убийство в Първомай. Сигналът е получен в ранните часове днес, уточниха от пловдивската полиция. Оттам добавиха, че е убита съпругата на полицай от Районното управление в Първомай. По информация на Радио Пловдив убитата Димитрина Грозева е била сама в къщата си, тъй като съпругът ѝ Здравко бил на дежурство. Предполага..
Пожарът, избухнал на сметището край село Шишманци, е потушен след шест часова борба с огъня. На място остават да дежурят два екипа огнеборци от пловдивската пожара. Те ще следят за повторни запалвания и ще извършват доохлаждане на отделни огнища. Дежурствата на екипите ще продължат до пълното обезопасяване на терена, уверяват от пожарната...
Пиян 19-годишен младеж се заби в оградата на къща в Перущица с джип "Волво“. Инцидентът е станал на кръстовище в града около 6 ч. тази сутрин, като младият шоьфьор не успял да овладее джипа, съобщават от пловдивската полиция. Пристигналите на място полицаи го тествали за алкохол, дрегерът отчел над 2 промила. За щастие няма пострадали при..
Възрастна жена от Пловдивска област предаде на "ало измамници" 40 хил. лева. От полицията уточняват, че жертвата била хваната в капана по познатия сценарий, при който по телефона била убедена от мъж, че участва в акция за залавянето на телефонни измамници. Така, въвлечена в един от най-широко разпространените лъжовни сценарии, 70-годишната жена..