Близо 100 майстори от Молдова, Македония, Събия, Румъния, Косово, Турция и България събра четвъртото издание на Балканския панаир на занаятите в Пловдив. Пъстри шатри и щандове красят малката Главна, известна още като бившата Узун чаршия. Гостите на панаира могат в реално време да видят как се тъкат уникални български шевици, да изработя сами керамични съдове, да изпробват уменията си в стъклодухане и плетене на калоферска дантела, да проследят пътя на изработката на старинни оръжия.
Изработката на керамична „соленичка” отнема само няколко минути на майсторката от Троян. По-дългият процес е изпичането на керамичните съдове, което минава през два етапа, разказва тя, докато сръчните й пръсти оформят съдът върху въртящото се грънчарско колело. Красивите шарки върху съдовете се правят от „ангоба” –плевенска глина и каолин, примесени с оцветители. Майсторката и мъжът й участват в панаира за втори път и се надяват малкият им син да продължи занаята, който те практикуват от над 30 години.
Бижута от яспис и мазолит в различни цветове е изложил в шатрата си Владимир Петров от София. Разказва за занаята си, докато гравира камъни. „Вече над 20 години се занимавам с това. Всичко съм изписвал по желание на клиентите - от пожелания до имена на хора и населени места”, отбелязва майсторът, който по образование е геолог. Той за втора година участва в Панаира и коментира, че провеждането на едно такова събитие в например столицата едва ли ще носи тази магия и дух, която се усеща в Пловдив.
Изделия от рисувано стъкло показват майстори от Сърбия, а на метри от тях е шатрата на Молдова, на която може да се видят ръчно изработени гердани, пръстени и фигурки за украса.
Вниманието на посетителите привлича и една от шатрите, в която младежи помагат и обучават в керамика деца от Комплекса за социални услуги „Олга Скобелева“. Събраните средствата от продадените предмети, които ще изработят, ще бъдат дарени на дома.
Откриването на Балканския панаир на занаятите в Пловдив ще бъде предхождано от шествие, в което ще участват самите занаятчии. Майсторите ще потеглят от Централна поща в 16:30 часа и ще стигнат до Римския стадион, където в 17 часа ще бъде даден официален старт на събитието, което ще продължи до 18 май.
От Ватикана включваме монсеньор Йовко Пищийски , служител в Държавния секретариат на Ватикана, говорим за конклава (под ключ), който ще избере новия глава на Римокатолическата църква. Монсеньор Пищийски каза в началото, че процедурата започва с литургия, където всички 133-а кардинали ще се помолят, за да може Светият Дух да ги озари и те да..
Полковникът от резерва и председател на Съюза на офицерите от разерва "Атлантик" не е привърженик на парадите, въпреки че на 6 май се вълнува от спомените и принадлежността си към армията. Според него обаче те са инерция и отживелица, характерна повече за тоталитарните държави. Те ангажират твърде сериозен и неоправдан ресурс, а отделно от това..
Професията на военния лекар е предизвикателство, което съчетава хуманизма и отговорността на офицерската кариера, каза в прадаването "Точно днес" на 6 май началникът на Военна болница - Пловдив полк. д-р Ангел Гозманов. Той призна за дефицит на кадри, въпреки че от 2017 година вече има отделна специалност "Военна медицина", но и конкуренцията между..
Научният център по животновъдство и земеделие Смолян е основан през 1928 година. Изследователската дейност в първите години е била насочена в п ородно усъвършенстване на местното родопско говедо и местните породи овце, чрез развъдно-подобрителна работа, съобразена със специфичните природни и икономически условия. Днес в него работят 6-тима научни..
Готови ли сме за въвеждането на еврото като потребители? Мит или реалност са твърденията, че след влизането ни в Еврозоната цените ще се увеличат двойно? Ще чуем коментара на икономиста Георги Вулджев от Експертения клуб за икономика и политика. Според Вулджев няма никакви данни, че присъединяването към еврозоната може да стимулира по-бърз..