Близо 100 майстори от Молдова, Македония, Събия, Румъния, Косово, Турция и България събра четвъртото издание на Балканския панаир на занаятите в Пловдив. Пъстри шатри и щандове красят малката Главна, известна още като бившата Узун чаршия. Гостите на панаира могат в реално време да видят как се тъкат уникални български шевици, да изработя сами керамични съдове, да изпробват уменията си в стъклодухане и плетене на калоферска дантела, да проследят пътя на изработката на старинни оръжия.
Изработката на керамична „соленичка” отнема само няколко минути на майсторката от Троян. По-дългият процес е изпичането на керамичните съдове, което минава през два етапа, разказва тя, докато сръчните й пръсти оформят съдът върху въртящото се грънчарско колело. Красивите шарки върху съдовете се правят от „ангоба” –плевенска глина и каолин, примесени с оцветители. Майсторката и мъжът й участват в панаира за втори път и се надяват малкият им син да продължи занаята, който те практикуват от над 30 години.
Бижута от яспис и мазолит в различни цветове е изложил в шатрата си Владимир Петров от София. Разказва за занаята си, докато гравира камъни. „Вече над 20 години се занимавам с това. Всичко съм изписвал по желание на клиентите - от пожелания до имена на хора и населени места”, отбелязва майсторът, който по образование е геолог. Той за втора година участва в Панаира и коментира, че провеждането на едно такова събитие в например столицата едва ли ще носи тази магия и дух, която се усеща в Пловдив.
Изделия от рисувано стъкло показват майстори от Сърбия, а на метри от тях е шатрата на Молдова, на която може да се видят ръчно изработени гердани, пръстени и фигурки за украса.
Вниманието на посетителите привлича и една от шатрите, в която младежи помагат и обучават в керамика деца от Комплекса за социални услуги „Олга Скобелева“. Събраните средствата от продадените предмети, които ще изработят, ще бъдат дарени на дома.
Откриването на Балканския панаир на занаятите в Пловдив ще бъде предхождано от шествие, в което ще участват самите занаятчии. Майсторите ще потеглят от Централна поща в 16:30 часа и ще стигнат до Римския стадион, където в 17 часа ще бъде даден официален старт на събитието, което ще продължи до 18 май.
Компаниите в България успешно се адаптират към новия модел в автомобилната индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..
Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас . Според него потребителските бойкоти имат дълга история..
Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната, коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...
Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..
Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..