Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

18 000 евро на месец струва ефективността на евродепутатите

Снимка: Агенция „Митници“

Близо 18  000 евро получават депутатите в Европейския парламент (ЕП). От тях близо 8000 евро е месечното им възнаграждение, съобщи за Радио Пловдив бившият евродепутат Мария Капон.

По думите й, членовете на ЕП получават редица бонуси. 4 299  евро на месец е месечната надбавка за общи разходи като наем, телефони и др. За тези обаче, които отстъстват от половината пленарни заседания на европарламента, парите падат наполовина. Отделно депутатите вземат дневни от 300 евро за храна и хотел, като условието е да се подпишат в присъствения регистър. 

Почти 20 000 евро на месец пък са отделени за заплати за асистенти и консултации, като парите се изплащат директно на хората. Според Капон, средствата са достатъчни за ефективността на работата на европейските депутати.

Не по-малък е обществения интерес към заплатите на европейските длъжностни лица. Всеки пети служител в администрацията на ЕС има по-голямо нетно годишно възнаграждение от това на министър-председателя на Великобритания Дейвид Камерън, който взима 140 000 британски лири на година, твърди The Telegraph. Изданието отчита,  че изтеклите документи разкриват щедрите надбавки и удръжките от данъци и пенсиите на административните лица в ЕП.

Любопитство предизвиква и информацията на каква възраст трябва да бъдат желаещите да станат евродепутати. Съществуват различия между държавите членки по отношение на минималната възраст за гласуване и минималната възраст, на която човек може да се кандидатира на избори. В няколко държави членки можете и да гласувате, и да бъдете избирани на 18-годишна възраст. Това са Дания, Финландия, Германия, Люксембург, Нидерландия, Португалия, Словения и Швеция. В Австрия обаче можете да гласувате на 16-годишна възраст и да бъдете избирани на 18, докато в Италия трябва да бъдете съответно на 18 и 25 години.

Гласуването е задължително в държави като Белгия, Кипър, Гърция и Люксембург.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Кметът на Пловдив се срещна с посланика на Украйна

Възможностите за задълбочаване на сътрудничеството между Пловдив и Украйна в областта на икономиката, културата и бизнеса бяха обсъдени на среща на пловдивския кмет Костадин Димитров и посланикът на Украйна Н. Пр. Олеся Илашчук. По време на срещата Нейно Превъзходителство изрази искрената благодарност на украинския народ към България за..

публикувано на 22.01.25 в 11:00
Проф. Марин Русев

Светът понякога се променя за една нощ и трябва да сме готови

Ако за Америка започва "златния век" с втория мандат на президента Доналд Тръмп, то какво да очаква Европа и в частност България. Как голямата политика може да повлияе на сложния вътрешнополитически пъзел у нас?  Според геополитическия анализатор проф. Марин Русев. в сегашната ситуация има  два основни вътрешни елемента – единият засяга САЩ,..

публикувано на 22.01.25 в 10:41

В края на годината се подновява работата по Голямоконарско шосе

Община „Марица“ вече е приключила отчуждителните процедури по частни имоти като част от реконструкцията на Голямоконарско шосе, съобщи кметът на община „Марица“ Димитър Иванов . " Остава само решение на проблема с „Напоителни системи“. Има 3 ключови напоителни канала, които трябва да бъдат придобити от община „Мариц а“, за да приключи изцяло..

публикувано на 22.01.25 в 10:19

Над 1/3 от вирусноболните в Пловдив са с грип

Видимо е покачването на броя на заболелите от вирусни инфекции пред кабинетите на семейните лекари в Пловдив. Тестовете на над една трета от тях  показват, че са болни от грип, съобщи д-р Георги Цигаровски, председател на Регионалната колегия на Българския лекарски съюз в Пловдив и семеен лекар. От утре със заповед на РЗИ и здравното..

публикувано на 21.01.25 в 17:08
Елена Дариева

Краят на политическата криза зависи от живота на кабинета

"Евфемизмът в случая не е особено полезен. Всичко това намира своето обяснение във факта, че мнозинството, което подкрепя кабинета по формулата 3 плюс 1, е изключително разнолико от гледна точка на идеологии". Така Елена Дариева, социолог от агенция "Насока", коментира твърдението на новите управляващи, че те не са коалиция, а участват в..

обновено на 21.01.25 в 16:08